عشایر استان یزد افزون بر چهار هزار تن فرآورده دامی و لبنی تولید كردند

یزد - ایرنا - رئیس اداره امور عشایری یزد گفت: با وجود 2دهه خشكسالی و فقر مراتع، عشایر این استان در سال 1396 چهار هزار و 380 تن فرآورده دامی و لبنی به ارزش 450 میلیارد و 600میلیون ریال تولید كردند.

حسن زارع، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ابركوه اظهار كرد: عشایر علاوه بر تولید فراورده هنای دامی نقش بسزایی در بخش صنایع دستی به خصوص تولید فرش دستباف دارند.
وی مشاركت عشایری استان در تولید صنایع دستی و تبدیلی را 20درصد و گوشت قرمز را 25 درصد ذكر كرد.
وی یادآور شد: امسال برای تامین بخشی از علوفه مورد نیاز دام عشایر چهار هزار تن جو با قیمت یارانه ای در اختیار یكهزار و 300 خانوار قرار گرفت.
زارع بیان كرد: در سه ماه گذشته 23 میلیارد ریال سرمایه در گردش با سود 10 درصد به 150خانوار از طریق بانك های عامل پرداخت شد.
وی ادامه داد: همچنین در 6ماهه دوم امسال نیز 100 میلیارد ریال وام برای طرح های اشتغال پایدار برای تكمیل زنجیره تولید گوشت قرمز، فرآورده های لبنی، حوزه گردشگری و كشت گیاهان دارویی به عشایر مصوب شد .
رئیس اداره امور عشایری استان تاكید كرد: در این مدت هفت میلیارد و 700 میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت با باز پرداخت پنج ساله برای جبران ناشی از زیان های خشكسالی به آنها پرداخت شده است .
وی با بیان اینكه بخش عمده درآمد عشایر استان از طریق پرورش دام سبك به دست می آید، افزود: امسال سه میلیارد ریال صرف خدمات رسانی و زیرساخت ها نظیر آبرسانی ، حفر چاه مالداری و مرمت راه های عشایری شد.
وی تامین آب مورد نیاز دام را بسیار ضروری خواند و ادامه داد: امسال بخشی از آب شرب دام عشایر از طریق یكهزار و 500 دستگاه تانكر 10هزار لیتری توزیع شده است .
جمعیت عشایر استان یزد كه در شهرستان های ابركوه و خاتم زندگی می كنند، 6 هزار و 300 نفر شامل یكهزار و 300 خانوارند.
عشایر این استان از ایلات بختیاری ، خمسه و قشقایی اند كه به پرورش 140هزار راس دام سبك و 400 نفر شتر مشغول هستند.
عشایر ابركوه با 420 خانوار و 2هزار نفر جمعیت در مناطق هارونی ، اسفندآباد و فراغه زندگی می كنند.
مركز شهرستان 53 هزار نفری ابركوه در140كیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
7540/ 2047/