استاندار: نرخ بیكاری در خراسان شمالی به 8.7 درصد كاهش یافت

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: نرخ بیكاری از 13.8 درصد اواخر سال گذشته هم اكنون به 8.7 درصد رسیده است و حالا باید به سوی عرف بین المللی یعنی كاهش آن به زیر 5 درصد در این استان 863 هزار نفری حركت كنیم.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی استانداری، محمدرضا صالحی جمعه در سفر به راز و جرگلان با حضور در مصلای نمازجمعه شهر راز خاطرنشان كرد: این شهرستان دچار محرومیت تاریخی و مضاعف بوده است یعنی در رژیم گذشته به مرزنشینان و اقلیت ها توجه نمی شد و پس از انقلاب هم به علت گستردگی استان خراسان قبل از تقسیم، به اندازه كافی به نقاط دوردست توجه نشد اما اكنون با گذشت 5 سال از تاسیس این شهرستان همه درصدد زدودن چهره محرومیت هستند.
وی با اشاره به تسهیلات اشتغالزایی ارزان قیمت در نظر گرفته شده برای استان گفت: 270میلیارد ریال تسهیلات با نرخ 4 تا 6 درصد برای راز و جرگلان اختصاص یافته كه اگر كامل جذب شود، رقم اعتبارات تخصیصی افزایش می یابد.
وی همچنین انتخاب راز و جرگلان به عنوان یكی از تعاون-شهر كشور را یادآور شد و از مردم این منطقه خواست تا از مزایای انتخاب شهرستان به عنوان تعاون شهر بهره گیرند تا سطح اشتغال و درآمدزایی اهالی ارتقا یابد.
مقام عالی دولت تدبیر و امید در خراسان شمالی حضور اقوام و پیروان مذاهب در شهرستان مرزی راز و جرگلان را نیز یادآور شد و گفت: نگاه ما حفظ كرامت ذاتی انسان هاست و از ظرفیت شایستگان در هر جایی كه باشند، استفاده می كنیم.
صالحی به برخی مسائل شهرستان ازجمله مشكلات كشاورزان اشاره و تصریح كرد: اگرچه آبگیری و افتتاح سدهای غلامان و چندیر از سال گذشته تاكنون برای این منظور انجام شده اما باید كم آبی كشور را باور كنیم لذا همه باید صرفه جویی در مصرف آب را جدی بگیریم.
وی افزود: در راستای برنامه سازگاری با كم آبی در استان باید 10درصد از مصرف آب در بخش كشاورزی بدون كاهش سطح زیركشت و افت تولیدات كاسته شود.
استاندار خراسان شمالی همچنین هدف از معرفی روستاهای سبز، بدون بیكار و هدف گردشگری در هر شهرستان تا هفته دولت سال آینده را معرفی الگوهایی برای دیگر روستاها برشمرد و گفت: این امر باید در نهایت به معرفی بخش ها، شهرها و شهرستان های الگو در این سه حوزه منتهی شود.
صالحی درباره مشكلات حوزه درمانی شهرستان هم خاطرنشان كرد: در دیدار اخیر با وزیر بهداشت مجوز ساخت 2 درمانگاه جامع شبانه روزی برای بخش های غلامان و جرگلان را اخذ كردیم تا با بهره مندی 3 بخش جغرافیایی شهرستان از درمانگاه، در ادامه مباحث پیگیر ساخت بیمارستان در شهرستان باشیم.
وی همچنین بر حذف نقاط حادثه خیز در راه های مواصلاتی راز و جرگلان تأكید كرد و از اجرای طرح راهسازی منطقه جرگلان تا مراوه تپه استان گلستان و مطالعات احداث جاده ارتباطی شهر راز به شیرین دره خبر داد.
استاندار خراسان شمالی ابراز امیدواری كرد با همت و تلاش همگان، در مسیر رشد و توسعه این خطه و ارتقای شاخص های آن تا سال 1400 گام های بلندی برداشته شود.
امام جمعه راز نیز در بخشی از خطبه های امروز نمازجمعه تصریح كرد: سفر امروز مهندس صالحی به راز و جرگلان و ملاقات عمومی و دیگر برنامه های وی در آستانه نوروز 97 در حكم عیدی به مردم شهرستان بود.
ع/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها