اتحادیه اروپا اقدام تلافی جویانه تعرفه ای علیه آمریكا را كلید زد

تهران - ایرنا - كمیسیون اروپا خواستار اعمال تعرفه های جدید بر واردات فهرستی از محصولات آمریكا شد كه ارزشی بالغ بر 3.45 میلیارد دلار دارد.

به گزارش جمعه شب ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، كمیسیون اروپا كه سیاست های تجاری 28 عضو این اتحادیه را هماهنگ می كند، اعلام كرد كه در صورتی كه آمریكا این اتحادیه را از تعرفه های جدید معاف نكند، تعرفه 25 درصدی بر طیفی از محصولات وارداتی از آمریكا به ارزش 3.45 میلیارد دلار اعمال خواهد كرد.
فهرست 10 صفحه ای محصولات مورد نظر اتحادیه اروپا محصولاتی از برنج تا آب میوه، محصولات آرایشی، موتور سیكلت، قایق موتوری و سینگ ظرفشویی استیل و همچنین برخی فلزات مورد استفاده در عمران و صنعت را دربر می گیرد.
در حالی كه وزیر بازرگانی آمریكا و كمیسر تجارت اتحادیه اروپا هفته آینده دیدار و در این باره گفت و گو خواهند كرد، كمیسیون اروپا گفته كه تعرفه برخی محصولات كه ارزش واردات سالانه آن 2.8 میلیارد یورو (3.45 میلیارد دلار) است، در ماه های آینده اعمال خواهد شد.
اعمال تعرفه محصولات دیگر منوط به اعلام نتیجه شكایت این اتحادیه به سازمان تجارت جهانی است و در صورتی كه این سازمان تعرفه های جدید آمریكا بر واردات فولاد و آلومینیوم را غیرقانونی بداند، اتحادیه اروپا اقدام خواهد كرد؛ در غیر این صورت ممكن است اعمال تعرفه های جدید 3 سال به طول انجامد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا هفته گذشته تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم را به ترتیب به 25 و 10 درصد افزایش داد كه با اعتراض اتحادیه اروپا، كره جنوبی و چین همراه بود.
اتحادیه اروپا و كره جنوبی اعلام كردند كه با شكایت به سازمان تجارت جهانی در پی اقدام متقابل خواهند بود.
شبد**9416**1379