دی میستورا آخرین وضعیت سوریه را تشریح می كند

نیویورك- ایرنا- نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد در امور سوریه، در نشست روز جمعه شورای امنیت، آخرین وضعیت این كشور را تشریح می كند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، از جمله مواردی كه در این نشست مطرح خواهد شد، مساله خروج جبهه النصره از غوطه شرقی است. همچنین بنا به گفته كارل اسكاو معاون نمایندگی سوئد در شورای امنیت، در این نشست انتظارات زیادی از گفت و گوی آستانه برای كاهش خشونت در سوریه وجود دارد.
وزیران خارجه ایران، روسیه و تركیه روز جمعه در آستانه پایتخت قزاقستان گرد هم آمدند تا به عنوان كشورهای ضامن آتش بس در سوریه درباره راه های دستیابی به ثبات و آرامش در این كشور گفت و گو كنند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره این نشست گفت:امروز كه بعد از 14 ماه پس از شروع روند آستانه در سطح وزیران گردهم آمده ایم و در آینده نزدیك در سطح سران كشورها ملاقات خواهیم كرد، بهتر است ارزیابی دقیقی از پیشرفت ها داشته باشیم .
وی افزود: تروریسم در آغاز روند آستانه ،بخش های مهمی از خاك سوریه را زیر تسلط داشت، امروز با موفقیت ارتش سوریه و متحدین آن در رویارویی با تروریسم داعش و جبهه النصره به پیروزی های ارزشمندی دست یافته است .
وزیر خارجه ایران اظهار داشت : برقراری آتش بس و ایجاد مناطق كاهش تنش گام بلندی برای خاموش كردن جنگ خانمان در سوریه بود و روند آستانه این توفیق را داشت كه تنها روند موفق بین المللی در سوریه باشد.
ظریف اضافه كرد: كمك رسانی به مناطق بحران بخشی از روند آستانه بود كه درآینده نیز این امر در ابعاد مختلف ادامه خواهد داشت .
وی با اشاره به اینكه روز گذشته كمیته بازداشت شدگان ، ربوده شدگان و شناسایی مفقودین و تحویل اجساد كشته شدگان در آستانه شكل گرفت ، افزود: امیدواریم در این زمینه نیز روند آستانه بتواند با موفقیت پیش برود.
نشست آستانه با صدور بیانیه ای 20 ماده ای به كار خود پایان داد و در آن بر سطح عالی هماهنگی سه‌جانبه كنونی در زمینه اجرای مفاد بیانیه مشترك روسای جمهوری ایران، روسیه و تركیه مورخ 22 نوامبر 2017 در سوچی تاكید كردند.
اعضای این نشست همچنین توافق كردند كه تعامل مؤثری را كه تاثیر مثبتی بر وضعیت سوریه و كل منطقه خواهد داشت و خطر تفرقۀ قومی و نژادی را كاهش خواهد داشت ، ادامه دهند.
بر اساس موافقت وزیران خارجه سه كشور حاضر در آستانه، نشست آتی سه‌جانبه سران، در 4 آوریل 2018 در تركیه برگزار خواهد شد.
همچنین وزیران خارجه ایران، روسیه و تركیه رضایت خود را از كمك عینی فرایند آستانه در بهبود وضعیت سوریه طی سال گذشته ابراز و در این راستا بر موفقیت تلاش‌های جمعی خود در مبارزه با تروریسم بین‌المللی، به‌ویژه شكست داعش در سوریه و ایجاد شرایط مساعد برای حل و فصل سیاسی بر پایۀ قطعنامۀ 2254 شورای امنیت سازمان ملل تاكید ورزیدند.
اروپام**1429

سرخط اخبار جهان