۲۵ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۵۸
کد خبر: 82864157
۰ نفر
بازتاب نشست سه جانبه آستانه در رسانه هاي عربي

تهران- ايرنا - نشست و مذاكرات در باره سوريه كه امروز (جمعه) با حضور وزيران خارجه ايران ، روسيه و تركيه در آستانه پايتخت قزاقستان برگزار شد در رسانه هاي عربي بازتاب گسترده اي داشت.

به گزارش ايرنا، رسانه هاي عربي زبان با اشاره به حضور وزيران خارجه ايران ، روسيه و تركيه در مذاكرات آستانه نوشتند: شركت كنندگان در اين نشست درباره آخرين تحولات و بحران سوريه گفت و گو كردند.
شبكه خبري الميادين اعلام كرد سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه تهديدهاي آمريكا و بمباران خاك سوريه را غيرقابل قبول خواند.
وي گفته است روند مذاكرات آستانه نشانه اهميت آن و كمك به حل بحران سوريه است.
وي از شركت كنندگان در اين نشست خواست به حمايت از سوريه در مبارزه با تروريسم و حل سياسي بحران اين كشور ادامه دهند و به آن پايبند باشند.
وزير خارجه روسيه از ائتلاف آمريكايي خواست از حمايت تروريست ها از جمله جبهه النصره دست بردارند و به طور قاطعانه عليه سازمان هاي تروريستي مبارزه كنند.
محمد جواد ظريف، وزير امورخارجه ايران نيز گفت كه پيروزي ارتش سوريه در برابرتروريسم به پيشرفت روند آستانه كمك كرده است.
وي گفت كه كنفرانس گفت و گوهاي ملي سوري - سوري در سوچي بسيار موفقيت آميز بود چرا كه آينده سوريه را به دست خود سوري ها ترسيم مي كند.
وزيرخارجه ايران بر ضرورت ادامه نشست هاي آستانه تا شكست تمامي تروريست ها در سوريه تاكيد كرد.
مولود چاووش اوغلو وزير خارجه تركيه نيز گفت كه ادامه نشست سوچي در استانبول و سپس در ايران خواهد بود.
شبكه خبري اسكاي نيوزعربي نيز به نقل از سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه گزارش داد: شهروندان سوري در غوطه شرقي نزديك به دمشق تحت محاصره و كنترل مخالفان مسلح قرار دارند.
لاوروف گفت كه نزديك به 12هزار تن از محاصره شدگان موفق شدند روز گذشته (پنجشنبه) غوطه شرقي را ترك كنند.
خبرگزاري اينترفاكس نيز پيشتر به نقل از وزارت دفاع روسيه اعلام كرده بود كه نزديك به دو هزار تن نيز امروز از غوطه شرقي خارج شده اند.
خبرگزاري رويترز نيز در بخش عربي خود به برگزاري كنفرانس مطبوعاتي وزيران خارجه روسيه ، ايران و تركيه بعد از نشست آستانه اشاره و اعلام كرد مولود چاووش اوغلو وزير خارجه تركيه در اين كنفرانس مطبوعاتي وضعيت غوطه شرقي را فاجعه بار خواند و گفت كه درگيري ها بايد پايان يابد.
شبكه خبري العربيه تحت نظارت عربستان با انتشار بخش هايي از سخنان وزيران خارجه روسيه و تركيه در خبرهاي خود هيچ اشاره اي به سخنان وزير خارجه ايران در نشست آستانه نكرد.
شبكه خبري الجزيره نيز ادعا كرد: مذاكرات آستانه درعمل هيچ چيز جديدي نداشت و تنها توافقي كه حاصل شد آن بود كه وزيران ايران، تركيه و روسيه بر روند مذاكرات آستانه و ادامه آن تاكيد كردند.
الجزيره مدعي شد كه شكاف هاي بزرگي بين مواضع سه كشور به خصوص بين روسيه و تركيه در باره غوطه شرقي و مسايل ديگر وجود دارد.
به گفته الجزيره، در اين نشست هيچ نماينده اي از سوي دولت سوريه و يا مخالفان سوري و يا نماينده اي از سوي آمريكا شركت نكرده بود ولي رمزي عزالدين معاون استفان دي مستورا نماينده بين المللي در سوريه حضور داشت.
پايگاه خبري مصري ' عربي 21' نيز تنها به شروع مذاكرات آستانه اشاره كرد.
سه كشور ايران ، تركيه و روسيه مذاكرات خود را در باره سوريه از ژانويه 2017 ميلادي آغاز كرده اند.
آخرين نشست بين سه كشور ياد شده در 21 و 22 دسامبر 2017 ميلادي در آستانه برگزار شد.
وزيران خارجه سه كشور ايران ، روسيه و تركيه در نشست امروز (جمعه) تصميم گرفتند نشست بين‌المللي بلندپايه بعدي درباره سوريه در اواسط ماه مي 2018 ميلادي در آستانه برگزار شود.
خاورم**1408** 1064

سرخط اخبار جهان