۲۵ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۴۷
کد خبر: 82864000
۰ نفر
پرونده امسال رجیستری فردا بسته می شود

تهران- ایرنا- طرح ثبت گوشی های تلفن همراه (رجیستری) پس از پشت سر گذاشتن 6 مرحله، از بامداد فردا (شنبه) وارد مرحله هفتم می شود و گوشی های تلفن همراه تولیدی شركت شیائومی، سونی و تكنو را دربرمی گیرد.

‌به گزارش روز جمعه خبرنگار اقتصادی ایرنا، البته زمان آغاز رجیستری گوشی های سونی و تكنو از بیست و ششم اسفند ماه تعیین شده بود.
بنابراین فردا به طور همزمان شیائومی، سونی و تكنو مشمول این طرح می شود.
اكنون خریداران گوشی های نشان شیائومی باید به این نكته توجه كنند كه گوشی خریداری شده، حتما رجیستر شده باشد تا بتوانند از خدمات شبكه تلفن همراه كشور استفاده كنند.

** جزییات طرح
طرح رجیستری هیچگونه هزینه‌ای برای شخص خریدار ندارد.
اگر فروشنده ای هزینه ای به سبب رجیستری طلب كرد، باید موضوع را به اتحادیه فروشندگان دستگاه های مخابراتی و ارتباطی تهران به نشانی خیابان حافظ، جنب ساختمان بورس ایران، كوچه شهید حسنی گزارش كرد.
چندی پیش نیز سامانه «همتا» با هدف رجیستری گوشی های جدید راه اندازی شد و خریداران می توانند با ارسال پیامك به سرشماره #7777* نسبت به فعال سازی اقدام كنند.
براساس اعلام این سامانه خریداران باید دقت داشته باشند شناسه آی.ام.یی.آی تلفن همراه، با شناسه درج شده روی جعبه تلفن همراه منطبق باشد.
كد فعالسازی یك كد 6 رقمی یكبار مصرف است كه نباید با صفر آغاز شود؛ این كد به ازای هر گوشی تولید می‌شود و برای فعال‌شدن تجهیز در شبكه اپراتوری به‌كار می‌رود.
بدین ترتیب هر گوشی به همراه یك كد فعال‌سازی به خریدار ارائه می‌شود این كد با عبارت كد فعالسازی یا Activation Code به‌صورت «اسكرچ‌شده» روی كارت گارانتی نوشته یا با برچسب روی جعبه تلفن همراه حك شده است.
برای فعالسازی تلفن‌های همراه دو یا چند سیمكارت، فقط كافی است با استفاده از كد فعالسازی، یكی از شناسه‌های تلفن همراه را فعال كرد. در صورتی كه تلفن همراه قانونی باشد و اطلاعات آن در سامانه ثبت باشد، به ‌صورت خودكار شناسه‌(های) بعدی نیز فعال می‌ شود.
اجرای طرح رجیستری از اواخر مهر ماه در كشور آغاز شده است و اكنون این طرح مرحله به مرحله با اعلام نشان های تجاری مختلف گوشی های تلفن همراه می رود تا سامان دادن به بازارگوشی های قاچاق را عملیاتی سازد.
سامانه اطلاع رسانی این طرح ملی در جدیدترین گزارش خود به شهروندان توصیه كرده است برای فعال كردن گوشی‌هایی كه قرار است بزودی مشمول طرح شوند و تاكنون خاموش بوده اند، به جای سیمكارت‌های تازه خریداری شده، از سیمكارت‌های قدیمی استفاده كنند.
این سامانه اعلام كرده است: چنانچه شخصی از سیمكارت نو برای فعال كردن گوشی خود استفاده كند، مسئولیت ثبت نشدن گوشی بر عهده خود شخص خواهد بود.
توصیه شده است مردم پس از قرار دادن سیمكارت درون گوشی، با آن تماسی گرفته یا پیامكی ارسال كنند.
همچنین شهروندان برای اطمینان از ثبت شدن گوشی‌ها در سامانه، باید پس از گذشت چند ساعت از قرار دادن سیمكارت درون گوشی، از طریق كد دستوری *7777# یا برنامه كاربردی همتا، اصالت تلفن همراه را از طریق فرآیند استعلام اصالت دریافت كنند.
به مردم توصیه شده است قرار دادن سیمكارت درون گوشی را به ساعت های پایانی جمعه موكول نكنند؛ زیرا در این ‌صورت مسئولیت هرگونه عواقب ناشی از آن بر عهده شخص است.
از مهرماه امسال پس از اتمام مرحله پایش رجیستر گوشی های فعال در شبكه تلفن همراه كشور، محصولات تلفن همراه و تبلت های شركت های اپل، موتورولا، بلك بری، گوگل پیكسل و ال.جی مشمول اجرای این طرح شد.
از گوشی های شركت سامسونگ نیز 2 سری جدید تا پیش از پایان سال مشمول این طرح شدند و اعمال رجیستری برای سایر مدل های آن به سال آینده پس از تعطیلات نوروز موكول شد.
در مرحله ششم نیز محصولات شركت های نوكیا و هواوی به این طرح پیوستند.
اكنون با افزوده شدن گوشی های سونی و تكنو به این فهرست، پرونده رجیستری در سال 1396 بسته می شود.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*1961* 6075*

سرخط اخبار اقتصاد