فرهنگ ایثار و شهادت قابل عرضه به جهان اسلام است

مشهد- ایرنا- معاون فرهنگی آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران كشور گفت: فرهنگ ایثار و شهادت به عنوان سرمایه اجتماعی نظام جمهوری اسلامی ایران الگوی قابل عرضه به جهان اسلام است.

حجت الاسلام محمد حسن كاویانی راد در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه مشهد افزود: بدون سرمایه اجتماعی دیگر سرمایه های جامعه محفوظ نمی ماند.
وی اظهار كرد: ارزشهای مشترك، اعتماد مردم و مسئولان به یكدیگر و مشاركت، ركن های اصلی استحكام سرمایه اجتماعی هستند كه در نظام جمهوری اسلامی ایران پابرجاست.
وی گفت: تقدیم ٢٣٠ هزار شهید به انقلاب اسلامی و برای دفاع از كشور و وجود بیش از سه میلیون خانواده شهید و ایثارگر، سند افتخار ملت ایران و پایدارترین سرمایه اجتماعی است.
حجت الاسلام كاویانی راد با تاكید بر حفظ این سرمایه اجتماعی و تقویت فرهنگ ایثار و شهادت، افزود: بیش از ٩ میلیون سند مكتوب از شهدا در اختیار است كه در تمام آنها سه عنصر انسجام و وحدت، ولایت مداری و نماز مورد توجه است.
وی اظهار كرد: شهادت فی نفسه هدف نیست بلكه حفظ مجاهدت و فرهنگ ایثار و شهادت مورد نظر است.
وی گفت: رفع فساد اقتصادی و آسیبهای اجتماعی نیز روحیه مجاهدت و ایثارگری نیاز دارد.
حجت الاسلام كاویانی راد ادامه داد: تحریم، شیطنت دشمنان، بیكاری و معضلات اقتصادی و اجتماعی از مشكلاتی است كه جامعه با آنها مواجه است و مسئولان برای رفع آنها تلاش می كنند اما صبر در مقابل این مشكلات هزینه ای است كه مردم برای حفظ عزت خود پرداخت می كنند تا نسل بعدی انقلاب، این مشكلات را نداشته باشند.
وی با تاكید بر تكریم خانواده شهدا افزود: فرهنگ شهادت برخاسته از بستر مردم است و حفظ آن نیز مسئولیت همگانی است و همه مردم در هر جایگاهی باید این امانت را حفظ كنند.
٧٥٠٥/ 6053

سرخط اخبار استان‌ها