از انتشار تمبر سمندر لرستاني تا مثبت شدن تراز درياچه اروميه

تهران- ايرنا - سمندر لرستاني گونه اي در خطر انقراض است و سازمان ملل به مناسبت روز جهاني حيات وحش، اقدام به انتشار تمبر اين گونه ارزشمند كرد.

به گزارش ايرنا، رضا فرجي مدير اجرايي كنوانسيون تجارت بين المللي گونه هاي در معرض انقراض گياهي و جانوري حيات وحش(سايتيس) گفت: دفتر امور پستي سازمان ملل به مناسبت روز جهاني حيات وحش، اقدام به انتشار تمبر يادبود سمندر لرستاني كرد.
سمندر لرستاني گونه ‌اي سمندر بسيار رنگي است كه در جنوب رشته كوه‌هاي زاگرس در نزديكي شهبازان لرستان زندگي مي‌كند. طبق مصوبه شوراي عالي محيط زيست ايران به علت در خطر انقراض بودن نسل اين دوزيست، خريد و فروش و حمل آن ممنوع بوده و فرد خاطي جريمه و بازداشت مي‌ شود.
حفاظت از گونه هاي جانوري به ويژه گونه هاي در خطر انقراض جزو برنامه هاي سازمان محيط زيست است كه در اين راستا بنا به اعلام سيد اصغر مطهري مدير كل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي، پنج راس قوچ و ميش پارك پرديسان بجنورد هفته جاري به يك سايت تكثير و پرورش وحوش استان يزد منتقل شد.
به گفته وي انتقال اين قوچ و ميش ها با تصميم سازمان حفاظت محيط زيست انجام شده است.
وي درباره برخي شائبه ها و نگراني ها مبني بر اينكه احتمال اختلاط نژاد گونه هاي مزبور در سايت تكثير و پرورش يزد وجود دارد گفت: قرار نيست نژاد هاي قوچ اوريال بجنورد در سايت تكثير و پرورش استان يزد، مختلط شوند و هيچ نگراني در اين باره وجود ندارد.
همچنين مديركل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي از اعلام آمادگي يك سرمايه گذار بخش خصوصي براي ايجاد سايت تكثير و پرورش قوچ اوريال و جبير در اين استان خبر داد و گفت: اين اداره كل از سرمايه گذاري در اين حوزه استقبال مي كند و آمادگي داريم قوچ و ميش اوريال و آهو كه در پارك پرديسان نگهداري مي شود، به سايت هاي مزبور منتقل كنيم.
اكنون در پارك پرديسان حدود 50 راس قوچ، ميش، كل، بز و آهو نگهداري مي شود و به گفته مسئولان محيط زيست استان، با زادآوري وحوش، اوايل بهار، حدود 20 راس ديگر به جمعيت قوچ و ميش ها در پارك پرديسان افزوده مي شود.

**مقابله با آلودگي هوا، يك رويكرد سامان محيط زيست
مي دانيم كه بخش محيط طبيعي تنها رويكرد سازمان محيط زيست نيست بلكه هوا و مقابله با آلودگي هوا يكي از رويكردهاي اصلي اين سازمان است كه عيسي كلانتري رييس سازمان حفاظت محيط زيست در ديدار با اعضاي فراكسيون محيط زيست و توسعه پايدار مجلس شوراي اسلامي اعلام كرد كه آلودگي هوا ناشي از اجراي قانون حمايت از توليدكنندگان خودرو است.
وي از اجراي قانون حمايت از توليدكنندگان خودرو مصوب سال 69 به عنوان يكي از عوامل تخريب محيط زيست ياد كرد و گفت: 27 سال از تداوم اجراي اين قانون مي گذرد كه نتيجه آن نيز آلودگي هواي كنوني بوده است.
كلانتري اظهار كرد: استراتژي كنوني سازمان حفاظت محيط زيست توجه به توسعه پايدار و حذف امضاهاي طلايي در جهت شفاف‌ سازي در سطح عمومي است.

*تراز درياچه اروميه مثبت شد
درياچه اروميه و احياي آن يكي ديگر از برنامه هاي دولت و سازمان محيط زيست است كه ستاد احياي آن نيز چند سالي است در حال فعاليت است كه بنا به دلايلي كه اصلي ترين آن مشكلات مالي است نتوانسته طبق برنامه پيش رود اما گويا بارندگي هاي اخير تا حدودي به داد اين حوضه آبي ارزشمند رسيده است كه فرهاد سرخوش رئيس دفتر استاني ستاد احياي درياچه اروميه در آذربايجان غربي از مثبت شدن تراز اين درياچه خبر داد.
وي گفت: تراز اين درياچه در 21 اسفند به يك هزار و 270 متر و 68 سانتيمتر رسيد كه چهار سانتيمتر بيشتر از زمان مشابه سال گذشته و 37 سانتيمتر بيشتر از ابتداي سال آبي جاري /اول مهر/ است.
وي افزود: در مدت مشابه سال گذشته تراز اين درياچه يك هزار و 270 متر و 64 سانتيمتر بود كه اين رقم با بارش هاي مناسب هفته هاي اخير و سرازير شدن آب سد هاي اقماري افزايش يافته است.
وي اضافه كرد: در حال حاضر وسعت درياچه اروميه به 2 هزار و 208 كيلومتر مربع رسيده در حالي كه اين ميزان در زمان مشابه سال گذشته 2 هزار و 162 كيلومتر مربع بود.
وي حجم آب درياچه اروميه در زمان مشابه سال گذشته را يك ميليارد و 770 ميليون متر مكعب اعلام كرد و گفت: اين حجم به يك ميليارد و 860 ميليون مترمكعب رسيده است كه افزايش 90 ميليون متر مكعبي را نشان مي دهد.
توليد سوخت زيستي يكي از راه هاي حفظ محيط زيست و مقابله با آلودگي آب ، خاك و هوا است از اين رو همكاري ميان بخش هاي علمي و صنعتي مورد توجه قرار گرفته است ، در اين راستا تفاهم نامه همكاري هاي علمي، آموزشي، پژوهشي و مشاوره اي بين دانشگاه اصفهان و سرمايه گذار بخش خصوصي در زمينه طرح ' بايوفيول' (سوخت زيستي) منعقد شد.
سوخت زيستي (Biofuel) يكي از انواع سوخت هاي تجديد پذير است كه از گياهان يا سوخت‌ و‌ ساز محصولات فرعي (مواد زايد آلي يا مواد غذايي) مانند ضايعات چوبي‌، تفاله‌ هاي محصولات كشاورزي، نيشكر، غلات، روغن گياهان و سبزيجات توليد مي‌ شود.
با امضاي اين تفاهم نامه كارخانه هاي توليد سوخت زيستي در خوانسار از توابع استان اصفهان و يكي از شهرهاي شمال كشور راه اندازي مي شود كه بنابر پيش بيني صورت گرفته هر يك از اين كارخانه ها حدود 400 ميليون ليتر سوخت زيستي در سال توليد مي كنند و از
باقيمانده فرايند توليد سوخت در اين كارخانه ها، خوراك غني دام حاصل مي شود.
در كنار تمام مولفه هاي محيط زيستي ، موضوعي كه چند سالي است ذهن تهراني ها را به خود مشغول كرده چناران خيابان وليعصر تهران است كه براي پايتخت نشينان يك نوستالوژي است.
با توجه به اهميت موضوع نشست تخصصي خيابان وليعصر در سازمان محيط زيست برگزار شد كه سامان سيار مدير گروه كانون وليعصر شناسي ( كاوش ) گفت: برآوردها نشان مي دهد 16 هزار و 216 درخت در خيابان وليعصر وجود داشته كه از اين تعداد 6 هزار و 780 اصله يعني 40 درصد از كل درختان باقي مانده است.
وي افزود: اين ميزان از درختان چنار خيابان وليعصر نيز توزيع يكساني ندارد، بين پارك وي تا تجريش 80 درصد و جاهاي ديگر 20 درصد باقي مانده است.
خيابان وليعصر يكي از مهمترين خيابان هاي تهران است كه نه تنها اقشار مختلف مردم را به هم وصل مي كند بلكه اقليم نيمه خشك جنوب تهران را به نقاط كوهپايه اي شمال تهران مرتبط مي كند و تمام دهك هاي اقتصادي تهران را به هم متصل مي كند.
خيابان وليعصر ابتدا يك جاده بود كه دو كاخ مرمر و گلستان را هم متصل مي كرد و در ادامه به ايستگاه راه آهن سراسري مي رسيد، به مرور مردم ياد گرفتند تا از آن استفاده كنند و بعد از سال 1320 به جاده اي تفريحي تبديل شد و به علت داشتن قنات هاي متعدد باغ هاي زيادي مانند ونك و باغ شميران در آن شكل گرفت.

*اعلام كاهش 60 درصدي آتش سوزي عرصه هاي طبيعي
حفاظت از عرصه هاي طبيعي و جنگلي از ديگر وظايف دو سازمان حفاظت محيط زيست و جنگل ها مراتع و آبخيزداري است كه با توجه به خشكسالي و تعدد دفعات آتش سوزي جنگل ها ، كاهش آن در دستور كار اين دو سازمان قرار گرفته و با جديت پيگيري مي شود.
سرهنگ قاسم سبزعلي فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور با اشاره به اقدامات پيشگيرانه امسال براي كاهش آتش سوزي گفت: سطح آتش سوزي ها در عرصه هاي طبيعي و اراضي ملي كشور60 درصد كاهش داشته است اين درحالي است كه تعداد آتش سوزي ها نيز نسبت به سال گذشته 20 درصد كاهش را نشان مي دهد.
سبزعلي، دلايل اصلي كاهش سطح و تعداد آتش سوزي ها را مشاركت و آگاهي مردم نسبت به اين وقايع، تامين و تجهيز گروه هاي مردمي دانست و گفت: به رغم اينكه در اين حوزه اقدامات خوبي انجام گرفته اما كافي نيست.
وي افزود: قرار است در سال 97 به ميزان يك هزار ميليارد ريال تجهيزات و ادوات مورد نياز براي مقابله با آتش سوزي ها خريداري و در اختيار جوامع محلي قرار گيرد.
عرصه هاي دريايي نيز از ديگر محورهاي فعاليت سازمان محيط زيست است كه اقدامات مربوطه در معاونت دريايي اين سازمان دنبال مي شود.
در همين حال، موضوع توسعه مكران چند وقتي است كه مطرح شده است و بر اين اساس، پروين فرشچي معاون محيط زيست دريايي سازمان ضرورت همخواني توسعه مكران با سياست هاي كلان توسعه پايدار تاكيد كرد.
وي با اشاره به برنامه ريزي استقرار 21 صنعت آب بر در سواحل مكران، خواستار مد نظر قرار دادن ميزان نياز آبي اين صنايع و برنامه هاي كشور در اين حوزه و همخواني با سياست هاي كلان توسعه پايدار در سواحل مكران شد.
علمي 9014**2017