طرح امداد و نجات نوروزي هلال احمر در محور آستارا-اردبيل آغاز شد

آستارا - ايرنا - طرح امداد و نجات نوروزي جمعيت هلال احمر در گردنه حيران محور آستارا - اردبيل با هدف امداد رساني به حادثه ديدگان احتمالي آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا؛ رئيس جمعيت هلال احمر آستارا روز پنجشنبه در آئين افتتاح اين طرح در پايگاه امداد و نجات صيادلر اين شهرستان گفت: خدمات نوروزي جمعيت هلال احمر در محور آستارا - اردبيل تا 15 فرودين ماه ادامه خواهد يافت و 50 امدادگر در يك پايگاه ثابت و يك پايگاه سيار به صورت شبانه روزي در آماده باش هستند.
حسين خورشيدي 2 دستگاه آمبولانس، يك دستگاه خودروي نجات و 2 دستگاه خودروي پشتيبان را از امكانات اين طرح خواند و اظهار كرد: نيروهاي هلال احمر در صورت بروز حادثه، به امداد و كمك هاي اوليه، رهاسازي و انتقال مصدوم به مراكز درماني اقدام خواهند كرد.
وي ادامه داد: جمعيت هلال احمر آستارا از آمادگي تغذيه و اسكان اضطراري مسافران برخوردار است و در صورت نياز از مساجد و مدارس روستاهاي حيران، بهارستان، گيلده و سيج در اين راستا استفاده خواهد شد.
خورشيدي گفت: شهروندان و مسافران، در حوادث جاده اي با شماره 112 نداي امداد آستارا تماس گرفته و از خدمات نيروهاي امداد و نجات بهره مند شوند.
وي افزود: پايگاه سيار هلال احمر با عنوان ايمني و سلامت نوروزي در سه راهي عنبران در محور اردبيل-آستارا فعال شده است و توزيع 15 هزار نسخه نقشه راهنماي شهرستان و كنترل فشار و قند خون، پانسمان و برپايي خيمه نماز از خدمات طرح ايمني و سلامت نوروزي هلال احمر است.
يونس رنجكش فرماندار آستارا نيز در اين آئين گفت: سرعت عمل و برخورد ملايم امدادگران با حادثه ديدگان بايد جدي گرفته شود و با توجه به كثرت حوادث، وجود نيروهاي داوطلب هلال احمر براي كنترل و مديريت به موقع بحران هاي احتمالي ضروري است.
در حاشيه افتتاح اين طرح، رژه خودرويي دستگاه هاي خدمات رسان در نوروز 97 در بخشي از محور آستارا-اردبيل برگزار شد.
شهرستان مرزي بندر آستارا در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان با ميزباني چند ميليون مسافر در سال و تردد بيش از 800 هزار گردشگر داخلي و خارجي از مرز آن، جزو 20 شهر گردشگرپذير ايران است.

**مزار شهداي آستارا در آخرين پنجشنبه سال 96 گلباران شد
بر اساس گزارش ديگري از خبرنگار ايرنا در آستارا، مردم اين شهرستان در پنجشنبه آخر سال با عطرافشاني 13 گلزار شهدا در شهرها و روستاهاي اين شهرستان، با آرمان هاي متعالي آنها تجديد بيعت كردند.
مردم با سبزه هاي سفره هفت سين بر سر مزار شهدا حاضر شده و با نثار فاتحه، ياد شهدا را گرامي داشتند.
رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران آستارا در اين رابطه گفت: مردم آستارا آئين هاي خود را در آستانه نوروز به نحو شايسته اي اجرا مي كنند و زيباترين آن، حضور در مزار شهدا در پنجشنبه آخر سال است.
حجت الاسلام اصغر ابراهيمي افزود: شهدا از آرامش و آسايش خود براي دفاع از ميهن اسلامي و ارزش‌ها گذشتند و امنيت را براي همگان به ارمغان آوردند.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان واقع شده و 166 شهيد را به انقلاب و نظام اسلامي تقديم كرده است.
7105 / 7124 /6030