۲۵ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱:۰۲
کد خبر: 82863821
۰ نفر
نخستين مجمع سلامت گيلان در آستارا تشكيل شد

آستارا - ايرنا - نخستين مجمع سلامت استان گيلان با هدف راه اندازي كانون ها و جلب مشاركت ادارات و مردم در حوزه سلامت، در شهرستان آستارا تشكيل شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، رئيس دانشگاه علوم پزشكي استان گيلان عصر پنجشنبه در جلسه مجمع سلامت در فرمانداري آستارا گفت: با تلاش دانشگاه علوم پزشكي گيلان، 25 درصد نيازهاي حوزه سلامت استان برطرف مي شود و 75 درصد نيازها بايد با مشاركت دستگاه هاي مختلف و مردم برطرف شود.
شاهرخ يوسف زاده افزود: بايد در محله هاي مختلف استان با استفاده از ظرفيت معتمدان جامعه، كانون هاي سلامت شكل گيرد تا سطح سواد جامعه در حوزه سلامت را ارزيابي و تقويت كنيم.
وي اظهار كرد: شعار سال 97 دانشگاه علوم پزشكي گيلان، اجتماعي شدن سلامت است و تغذيه نامناسب، معضلات زيست محيطي و افزايش تصادفات از عوامل بيروني تهديدكننده سلامت افراد است و بايد با فرهنگ سازي كاهش يابد.
وي بيان كرد: بهورزان خانه هاي بهداشت استان با مراجعه حضوري، مادران و كودكان را تحت مراقبت قرار مي دهند اما نظير اين خدمات در نقاط شهري ارائه نمي شود و كانون هاي سلامت آن را جبران خواهد كرد.
فرماندار شهرستان آستارا نيز در اين جلسه گفت: همه افراد بايد موضوع سلامت را جدي بگيرند و در اين راستا سازمان هاي مردم نهاد نقش ويژه اي بايد ايفا كنند.
يونس رنجكش افزود: گفتمان سازي در حوزه سلامت ضروري است و تكميل نشدن زيرساخت هاي درماني، نبود سامانه دفع فاضلاب شهري، سردخانه نگهداري اقلام غذايي فاسد پيش از امحاء و دفع غير بهداشتي زباله در نوار ساحلي از مشكلات حوزه سلامت آستاراست.
وي با تقدير از دانشگاه علوم پزشكي گيلان به خاطر تجهيز بيمارستان آستارا به امكانات جديد، تامين كمبود كادر درماني بيمارستان را خواستار شد.
ولي داداشي نماينده مردم آستارا در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين جلسه گفت: وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشكي نگاه ويژه اي به حوزه بهداشت و درمان اين شهرستان دارد و خريد دستگاه لاپاراسكوپ و راديولوژي پيشرفته براي بيمارستان اين شهرستان گواه اين ادعاست.
وي افزود: دستگاه سي تي اسكن بيمارستان به زودي نصب خواهد شد و تنها مشكل بيمارستان، كمبود نيروي انساني است و اميدواريم وزارت بهداشت و درمان تامين آن را پيگيري كند.
حجت الاسلام كاظم حافظ نيا امام جمعه آستارا نيز در اين مجمع گفت: بايد حوزه بهداشت و درمان اين شهرستان به دليل گردشگر پذير بودن آن جدي گرفته شود، تا شهروندان به دليل برخي كمبودهاي درماني به شهرستان هاي همجوار مراجعه نكنند.
وي افزود: در ارائه خدمات در بيمارستان آستارا نارضايتي وجود دارد و اميدواريم مطالبات معوق پزشكان و پرستاران به زودي پرداخت شود تا كادر درماني، بدون دغدغه ي خاطر خدمات رساني كنند.
شبكه بهداشت و درمان آستارا با 6 مركز بهداشتي، يك بيمارستان 132 تختخوابي، 23 خانه بهداشت و حدود 500 نيروي انساني فعاليت مي كند.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در 2 بخش مركزي و لوندويل و 62 روستا در غرب استان گيلان واقع است.
7105 / 7124 /6030