ادبيات ايران بعد از انقلاب در آنكارا نقد و بررسي شد

آنكارا- ايرنا- ادبيات ايران بعد از انقلاب روز پنجشنبه طي همايشي با حضور نويسندگان٬ استادان و دانشجويان ادبيات در مركز فرهنگي زلفي ليوانيه لي در آنكارا پايتخت كشور تركيه نقد و بررسي شد.

به گزارش ايرنا، اين همايش تحت عنوان 'نقد و بررسي ادبيات ايران بعد از انقلاب' با همكاري انجمن نويسندگان تركيه و رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در آنكارا برگزار شد.
جلال اينال رئيس انجمن نويسندگان تركيه در اين همايش گفت: ما به ايران هم بسيار نزديك و در عين حال بسيار دور هستيم چرا كه به عنوان دو همسايه نزديكيم ولي به دلايلي از هم دور مانده ايم.
وي با اشاره به مشابهت ها و تفاوت هاي هر دو كشور ايران و تركيه بيان كرد: به واسطه برگزاري اين گونه برنامه ها سعي داريم تا قلبهاي خود را نيز به هم نزديكتر كنيم.
وي اظهار كرد: در خلال صدها سال تركيه و ايران با يكديگر در ارتباط بوده اند و تحت نامهاي مختلف، مناسبات همسايگي خود را حفظ كرده و ادامه داده اند.
وي افزود: در مورد اوضاع ايران سخنان بسياري شنيده ايم ولي خود من كه ايران را از نزديك ديده ام، متوجه شدم كه شنيده ها با ديده ها فرق دارد و مي توانم بگويم كه مثلا زنان ايراني در بسياري از عرصه ها حضوري فعال دارند.
وي اضافه كرد: البته نمي توان گفت كه ايران در همه زمينه ها وضعيت بسيار خوبي دارد و چنين ادعايي نمي توان كرد ولي با مشاهده از نزديك مي توان ايران را بهتر شناخت.
حسن صفرخاني رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در تركيه نيز در اين همايش گفت: انقلاب به معني بروز تغيير و تحول در همه زمينه ها و عرصه هاست و انقلاب ايران نيز بيشتر در راستاي تحول فرهنگي روي داد و با توجه به اين كه ادبيات نيز بخشي از فرهنگ محسوب مي شود، انقلاب ايران، ادبيات را نيز متاثر كرد.
وي افزود: به رغم وجود ارتباطات ديرينه، گسترده و عميق و همچنين تشابهات بسيار ميان دو ملت تركيه و ايران، هنوز نيز ميزان شناخت و ارتباط متقابل ما از يكديگر كم و غيردقيق است كه اين موضوع در حوزه ادبيات نيز خود را نشان مي دهد.
وي بيان كرد: به نظر من اديبان و فرهيختگان ايراني از آخرين تحولات ادبي تركيه باخبر نيستند و اين مشكل در طرف مقابل نيز وجود دارد ما بايد اين مساله را رفع كنيم.
وي برگزاري متقابل چنين نشست هايي را گامي در راستاي رفع همين نواقص دانست.
در اين همايش نويسندگان و كارشناسان حوزه ادبيات و فرهنگ، طي ارائه مقالاتي به ارزيابي و بررسي ابعاد مختلف ادبيات ايران بعد از انقلاب پرداختند.
خاورم/1905

سرخط اخبار جهان