سلحشوری: منشور حقوق شهروندی باور به منزلت زنان و مردان است

نیویورك- ایرنا- نماینده مجلس شورای اسلامی در نشست سازمان ملل متحد با برشمردن اقدامات ایران در توانمند سازی زنان گفت: منشور حقوق شهروندی نتیجه باور ایران به منزلت زنان و مردان در بهره گیری از حقوق بشر است.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا، پروانه سلحشور كه به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در نشست شصت و دومین كمیسیون مقام زن در مقر نیویورك سازمان ملل متحد حضور یافته بود، افزود: از آنجایی كه اقدامات با صدای بلندتر از كلمات سخن می گویند به اقدامات مهم جمهوری اسلامی ایران در مشاركت زنان در امور سیاسی، اقتصادی، آموزشی و شاخص های بهداشتی، می پردازم.
وی ادامه داد: اعتقاد عمیق كشور من به شان و منزلت زنان و مردان در بهره گیری از حقوق بشر باعث شده تا تلاش های زیادی برای پوشش مسائل زندگی انجام شود. در واقع، تصویب منشور حقوق شهروندی در سال 2016 و اختصاص یك دستیار ویژه رئیس جمهور برای نظارت و اجرای مقررات این منشور، نتیجه همین باور است.
نماینده مجلس شورای اسلامی به رشد حضور زنان در سطوح بالای سیاسی همچون معاونان رئیس جمهوری، نمایندگان مجلس و شوراهای اسلامی اشاره كرد و درباره توانمندی های زنان روستایی هم گفت: زنان روستایی و عشایری حدود 14 درصد از جمعیت كشور مرا تشكیل می دهند و با رشد تعداد زنان جوان تحصیل كرده در مناطق روستایی، دسترسی به اشكال جدید تكنولوژی را آسان تر شده است.
سلحشوری درصد كاربران اینترنتی زن در ایران را 48 درصد اعلام كرد و افزود: این امر از این نظر قابل توجه است كه تجارت و بازاریابی الكترونیكی در شهرها و روستاها، كسب و كار جدید به دنبال خواهد داشت.
وی با اشاره به پیش نویس لایحه جامع امنیت زنان شامل مجموعه ای از اقدامات پیشگیرانه، حمایت و جلوگیری از جرم و جنایت و خشونت خانگی ادامه داد: در راستای فعال سازی بخش خصوصی و توانمند سازی زنان در شركت های مبتنی بر كارآفرینی ، تعداد سازمان های غیردولتی زنان از سال 2013 تا كنون به 3 برابر افزایش یافته است.
عضو هیات ایرانی در نشست شصت ودوم مقام زن در سازمان ملل متحد، اضافه كرد: نقش مهم خانواده به عنوان رابط بین فرد و جامعه و نیز به عنوان یك عامل برای ایجاد جامعه سالم و مطمئن باید همیشه مورد توجه قرار گیرد.
سلحشوری اظهار كرد: توجه به خانواده های سرپرست خانوار به عنوان یك اولویت، تعیین شده است و ما برنامه عملیاتی ملی با كمك 46 میلیون دلار ارائه می دهیم كه طیف وسیعی از اقدامات را براساس جنبه های اجتماعی، اقتصادی و روانی در بر می گیرد.
وی خاطرنشان كرد: آنچه ما برای زنان و دختران به خصوص زنان و دختران روستایی متعهد به انجام آن هستیم، برداشتن گامی به جلو برای برای تحقق یك جهان خوب است.
شصت و دومین كمیسیون مقام زن از 13 مارس(22 اسفند ماه) در مقر نیویورك سازمان ملل آغاز شد و تا 23 مارس( 3 فروردین1397) ادامه دارد.
معاون بررسی های راهبردی معاونت زنان ریاست جمهوری، نماینده مردم بروجن، نماینده مردم شهرضا و دهاقان، مدیركل امور بین الملل معاونت امور زنان ریاست جمهوری، معاون مدیركل ارتباطات وزیر جهاد كشاورزی و مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم سلحشوری را در این سفر همراهی كردند.
اروپام**1429