تولید زباله پایتخت 2برابر استاندارد جهانی است

شهرری - ایرنا - رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش گفت: سرانه تولید زباله در جنوب شهر تهران 180 گرم و در شمال شهر 400 گرم است كه این میزان تولید زباله برابر استاندارد جهانی است.

به گزارش ایرنا، محسن هاشمی روز پنج شنبه در بازدید از مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادكوه در جنوب تهران گفت: مهمترین اولویت شهرداری موضوع خدمات شهری است و مهمترین اولویت خدمات شهری نیز مدیریت پسماند شهری است.
وی تصریح كرد: متاسفانه نه تنها زباله در شهر درآمدزا نیست بلكه هزینه ای زیاد در حدود هشت هزار میلیارد ریال نیز برای شهروندان دارد.
وی با بیان اینكه در شهر تهران روزانه هشت تا 9 هزار تن پسماند تولید می شود، گفت: موضوع پسماند از اولویت های شهر تهران است و باید سرمایه گذاری صحیح در خصوص آن صورت گیرد ضمن اینكه در گذشته نیز زحمات خوبی در این خصوص انجام شده است.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش بیان كرد: با وجود این حجم زیاد از زباله در تهران، خوشبختانه در مدیریت پسماند در وضعیت مناسبی قرار داریم و تنها مشكل ما نبود درآمد كافی از پسماند بازیافتی است.
وی تصریح كرد: موضوع تفكیك پسماند از مبدا نقش زیادی در تولید زباله دارد كه امروزه بعنوان یك مشكل اساسی در این حوزه نمود پیدا كرده است و لازم است در این زمینه با فرهنگ سازی این موضوع را در شهر اجرایی كرد تا حجم زباله ها كاهش یابد.
محسن هاشمی ادامه داد: پس از تفكیك پسماند از مبدا به مرحله تبدیل زباله به انرژی و كمپوست می رسیم كه با چاره جویی مناسب می توانیم درآمدزایی كنیم.
وی اظهار داشت: با وجود این حجم از زباله می توان انتظار تولید 50 مگاوات برق و 2 تا سه هزار تن كمپوست را داشت.
وی گفت: با شكل گیری چنین تولیدی در ابتدا می توان هزینه مدیریت پسماند را پوشش داد و در مرحله بعد با مناسب سازی قیمت خرید برق از سوی وزارت نیرو درآمدی چهار هزار میلیارد ریالی را نیز شاهد بود.
وی در ادامه از پاكبانان و دست اندركاران مدیریت پسماند تكریم كرد و گفت: پاكبانان از زحمتكش ترین و محرومترین اقشار هستند كه باید بیش از این به آنها رسیدگی شود.
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران صبح امروز(پنج شنبه) به همراه سردار مهمانداررئیس پلیس تهران، یزدانی معاون خدمات شهری شهردار تهران و حسین نقاشی معاون ارتباطات و امور بین الملل شورای شهر تهران از مركز پردازش و دفن زباله آراد كوه در جنوب تهران بازدید كردند.
به گزارش ایرنا، مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادكوه كهریزك در كیلومتر 23 جاده قدیم تهران - قم و در جنوب كهریزك واقع شده است. این مركز روزانه به طور متوسط هشت هزار تن انواع پسماندهای مختلف از منابع مختلف تولید همچون مناطق 22 گانه، شهرك و شهرهای اطراف، مراكز بهداشتی و درمانی، لجن و سرشاخه و غیره جهت امحاء و دفع به این مركز ارسال می شود.
در حال حاضر تاسیسات مختلفی در خصوص دفع و بازیافت پسماندهای شهر تهران در این مجتمع مشغول به فعالیت هستند كه از آن جمله می توان به واحد های پردازش، سایت هوادهی تولید كمپوست، واحد های پالایش كمپوست، سامانه ریجكت سوز و واحد تصفیه خانه شیرابه اشاره كرد با این وجود این سایت جمع آوری زباله نیاز به بازسازی و نوسازی دستگاه های زباله سوز دارد و دفع سنتی زباله در این منطقه معضلات زیست محیطی زیادی را ایجاد كرده است.
تهرام 6003**1625