مركز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم در صفی آباد دزفول راه اندازی شد

دزفول - ایرنا - مركز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (سیمیت) روز پنجشنبه با حضور معاون وزیر جهاد كشاورزی در مركز تحقیقات كشاورزی صفی آباد در شهرستان دزفول افتتاح شد.

اسكندر زند معاون وزیر جهاد كشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج كشاورزی در حاشیه افتتاح این مركز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی یكی از برنامه های مهم این وزارتخانه را افزایش ضریب تكنولوژی در بخش كشاورزی عنوان كرد و گفت: در این راستا با مركز تحقیقات بین المللی گندم و ذرت ( سیمیت ) در كشور مكزیك تبادل علمی و تحقیقاتی می شود.
وی با بیان اینكه تاكنون نمایندگی مركز بین المللی تحقیقات گندم و ذرت ( سیمیت ) در چهار استان كشور راه اندازی شده است اظهار كرد: ارتقا سیستم به نژادی گندم در ایران ، تولید ارقام جدید بذر گندم متناسب با شرایط آب و هوایی استان خوزستان ( مناطق گرم ) و مناطق سردسیر كشور و نیز ارتقاء سیستم تولید بذر گندم از جمله مواردی است كه در این مركز تحقیقاتی انجام می شود.
رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج كشاورزی همچنین بیان داشت :در حال حاضر سیستم تولید بذر گندم در كشور خوب است اما تلاش می كنیم تا بهتر شود تا بذر گواهی شده با كیفیت و بهتری تولید و در اختیار كشاورزان قرار گیرد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی هدف سوم از راه اندازی این مركز تحقیقات بین المللی را توسعه كشاورزی حفاظتی عنوان كرد و بیان داشت:در كشاورزی حفاظتی زمین شخم زده نمی شود، بقایای زمین بعد از برداشت محصول به زمین بر می گردد و در مزرعه تناوب مناسبی اجرا می شود تا ضمن تقویت خاك ، آب كمتری مصرف شود ضمن اینكه كاهش انرژی در تولید مورد توجه است.
زند افزود: طرح كشاورزی حفاظتی در خیلی از نقاط كشور در دست اجراست و در استان خوزستان نیز یكی از مناطقی كه برای اجرای طرح كشاورزی حفاظتی مناسب تشخیص داده شده مركز تحقیقات كشاورزی صفی آباد است.

** افزایش بهره وری در بخش كشاورزی با اجرای طرح های ترویجی
معاون وزیر جهاد كشاورزی همچنین در خصوص نقش ترویج در افزایش بهره وری در بخش كشاورزی گفت: در حالیكه در سال 1392 به ازای هر سه هزار و 300 كشاورز تنها یك مروج كشاورزی وجود داشت اكنون به ازای هر 550 كشاورز یك مروج كشاورزی فعالیت دارد كه روند مطلوبی است.
زند اظهار كرد: در حال حاضر حدود 10 هزار مروج در كشور فعالیت دارند لذا كشور به 10 هزار پهنه تقسیم شده و هر مروج در پهنه فعالیت خود برنامه های وزارت جهاد كشاورزی را اجرا می كند.
وی بیان داشت: با فعالیت مروجان بخش كشاورزی در شرایطی كه در سالهای اخیر با كاهش بارندگی و كاهش سطح زیر كشت محصولات در كشور مواجه بوده ایم اما بهره وری و تولید در بخش كشاورزی آرام آرام رو به بهبود است كه این روند مثبت بخش عمده آن حاصل حضور مروجان بخش كشاورزی است.
دكتر رحیم اسلامی زاده رئیس مركز تحقیقات كشاورزی صفی دزفول نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا راه اندازی مركز بین المللی تحقیقات سیمیت در این مركز تحقیقات كشاورزی را گامی مهم و موثر در افزایش تبادلات علمی و تحقیقاتی در بخش كشاورزی دانست و گفت: امروز مركز تحقیقات كشاورزی صفی آباد به عنوان یك مركز پیشرفته علمی تحقیقاتی در جهان شناخته شده است.
وی اظهار كرد: اجرای طرح های تحقیقاتی در بخش كشاورزی در این مركز و انتقال نتایج این تحقیقات و پژوهش ها به كشاورزان استان خوزستان افزایش بهره وری و كاهش تلفات در بخش كشاورزی را به دنبال داشته است.
معاون وزیر جهاد كشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج كشاورزی و هیات همراه در سفر یك روزه به دزفول از مزارع نمونه مركز تحقیقات كشاورزی صفی آباد دیدن كرده و نتایج طرح های تحقیقاتی را بررسی كردند.
مركز تحقیقات كشاورزی صفی آباد با فعالیت های علمی و تحقیقاتی و بهره گیری از كارشناسان مجرب نقش مهمی در ارتقاء سطح كمی و كیفی محصولات باغی و گیاهی در شمال خوزستان دارد.
6068