روزانه 100 تن ماهی به روش لانگ لاین در چابهار و كنارك صید می شود

چابهار- ایرنا- قائم مقام و معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره كل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: روزانه 100 تن ماهی به روش لانگ لاین (صید با قلاب) در آب های ساحلی چابهار و كنارك صید می شود.

مهرداد میرزایی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: صید با قلاب از سیاستها و روشهای مورد حمایت و استقبال سازمان شیلات ایران است كه در این روش صید ماهی بصورت انتخابی انجام شده و پس از انجام خون گیری و سردسازی در شناور با بالاترین كیفیت به ساحل انتقال می یابد.
وی افزود: این عامل زمینه ساز مصرف تازه خوری ماهی در بسیاری از كشورها شده و این نوع ماهی با قیمت بالایی خریداری و عرضه می شود.
وی بیان كرد: با برنامه ریزی انجام شده در چند سال اخیر توسط سازمان شیلات ایران و برگزاری كارگاه های آموزشی صید با قلاب و با بهره گیری از تجارب معتمدین و مروجین جامعه صیادی و بازدید منظم كارشناسان اداره كل شیلات گام های مهمی برای ترویج این روش صید برداشته شده است.
وی ادامه داد: استفاده از تجارب مروجان صیادی كشورهای صاحب تكنولوژی صید لانگ لاین(صید با قلاب) بویژه ژاپن، اندونزی و كره جنوبی از برنامه های این اداره كل است و تاكنون گام های مهم و اساسی در زمینه ترویج این روش در استان سیستان وبلوچستان برداشته شده است.
معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره كل شیلات سیستان وبلوچستان گفت: وضعیت صید شناورهای صیادی استان كه با این روش صید می كنند در نیمه دوم سالجاری افزایش قابل توجهی داشته و اكنون روزانه حدود 100 تن ماهی در بنادر صیادی این استان تخلیه و روانه بازار می شود.
میرزایی تصریح كرد: از تمامی كارخانجات فراوری، سرمایه گذاران بخش خصوصی و سایر افراد و شركت هایی كه تمایل به خرید و عمل آوری این گونه از ماهیان دارند، درخواست می شود كه جهت سرمایه گذاری در این بخش به معاونت صید و بنادرماهیگیری اداره كل شیلات این استان مراجعه كنند.
وی گفت: تعداد 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق صید و صیادی با حدود 24 هزار نفر صیاد دائمی و فصلی در قالب 34 تعاونی صیادی در حوزه اداره كل شیلات سیستان و بلوچستان فعالیت دارند.
به گزارش ایرنا، سیستان وبلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره كل شیلات در شمال و جنوب استان است كه اداره كل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه كنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره كل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال هستند.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَكُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 كیلومتری جنوب زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان از سه شهر به نام های چابهار، پلان و نگور، سه بخش مركزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشكیل شده است.
3043 **6081