۲۴ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۳۳
کد خبر: 82863184
۰ نفر
كودك همسران بیوه درمیدان پرتلاطم آسیب های اجتماعی

تهران - ایرنا - طلاق به خودی خود نكوهیده است و مشكلات زیادی به ویژه برای زنان به بار می آورد از افسردگی تا شماتت های فردی و اجتماعی و مشكلات اقتصادی، تا آنجا كه آن را در حوزه آسیب های اجتماعی جا داده اند اما طلاق در دخترانی كه در سن پایین ازدواج كرده اند ، پرده دیگری از آسیب های اجتماعی را به جلوی چشم می كشد.

شهربانو امانی عضو شورای شهر تهران اعلام كرد كه 15 هزار دختر بیوه زیر 15 سال در كشور بسر می برند كه این آمار نگران كننده است.
هنگامی كه طلاق رخ می دهد به دلایل فرهنگی و عرف مردم به ویژه در مناطق محروم ، روابط و نگاه ها به زن مطلقه تغییر می كند و هرچه سن پایین تر باشد تاب آوری در برابر این تغییرات كمتر می شود ؛ از سوی دیگر اغلب زنان بعد از طلاق دچار انواع اختلالات خلقی از جمله افسردگی، اختلالات اضطرابی، وسواس و اختلالات پانیك می شوند و روح كودك طلاق گرفته درهم می شكند.
این درهم شكستگی می تواند او را به دیگر آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد سوق دهد ؛ البته مشكلات اقتصادی برای زنان مطلقه یكی دیگر از چالش هایی است كه با آن روبرو می شوند و بطور قطع برای یك كودك نسبت به زن با سن بالاتر، سخت خواهد بود كه از پس این همه مشكلات برآید.
حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور این هفته اعلام كرد كه عوارض طلاق در دخترانی كه در سن كمتر از 18 سال ازدواج كرده اند، شدیدتر و بیشتر از زنانی است كه در سنین بزرگسالی ازدواج می كنند بطورمثال كودك 13 ساله هنگام طلاق، عوارض روحی و روانی شدیدتری متحمل می شود.
وی افزود: ازدواج در سنین كمتر از 18 سال از نظر دینی اشكال ندارد و این ازدواج ها، ثبت قانونی هم می شود اما به هرحال وقتی ازدواج در سن كودكی انجام می شود، كودك به بلوغ روانی و اجتماعی كافی نرسیده و از عهده مهارت های زندگی مشترك برنمی آید.
وی تصریح كرد: ما همسركودكی را به شكل یك مشكل می دانیم؛ برخی از كودكانی كه ازدواج می كنند، زندگی آنان به طلاق منجر می شود و عوارض روحی و روانی شدیدی روی آنان بر جا می گذارد.
برخی كارشناسان براین باورند كه پیامدهای فردی و اجتماعی طلاق به ویژه در كودكان بستگی به شخصیت كودك، وضع اقتصادی خانواده كودك و نیز حمایت خانواده كودك بستگی دارد اما شاید بهتر باشد برنامه های ویژه و جداگانه ای از سایر برنامه های مشاوره ای زوج ها برای كودكان ازدواج كرده ای كه در سنین پایین طلاق می گیرند، اندیشیده شود.

**طلاق، سلامت اجتماعی و سندی برای همه
بسیاری از محققان علوم اجتماعی ریشه طلاق را در عواملی مانند فقر، اعتیاد و بیكاری می دانند پس شاید بتوان دارابودن سلامت اجتماعی را یكی از ابزار كاهنده طلاق دانست.
سلامت اجتماعی و جامعه سالم ، تعاریف مختلفی دارد از آن جمله كه سلامت اجتماعی صرفا به منزلت اقتصادی و اجتماعی شهروندان بستگی ندارد، بلكه انعكاسی از موقعیت شهروندان در بستر یا بافت اجتماعی نیز هست و جامعه ای سالم است كه قوی بنیه و كم مشكل باشد، یعنی در آن آموزش و پوشش بیمه زیاد، و رشد جمعیت، فقر، خشونت، و بیكاری كم باشد.
براساس ماده 57 احكام دائمی برنامه های توسعه، سازمان بهزیستی كشور ،متولی سلامت اجتماعی با رویكرد پیشگیری از آسیب های اجتماعی با استفاده از مددكاری و مشاوره است.
این سازمان این هفته اعلام كرد كه در حال تدوین سند سلامت اجتماعی است و تمام جلسات مرتبط با این سند با دستگاه های مرتبط برگزار شده و اردیبهشت ماه سال 97 تقدیم شورای اجتماعی كشور می شود.
حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور در این رابطه گفت كه هدف ما در سند سلامت اجتماعی این است كه بتوانیم رویكردها و راهكارهای اصلی برای ارتقای سلامت اجتماعی را فراهم آوریم تا براساس آن ، انسان ها ارتباط بین فردی بهتر و حضور موثرتری در جامعه داشته باشند و علاوه برآن ، ساز و كارهای حمایت اجتماعی به گونه ای باشد كه از آسیب های اجتماعی پیشگیری كند.
اجتمام**9185