آیت الله سبحانی: بی حجابی علنی جامعه را آلوده به گناه می كند

قم- ایرنا- آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید گفت: اگر گناه بی حجابی علنی شد جامعه را آلوده می كند و حكومت باید جلوی این گناه را بگیرد.

به گزارش ایرنا، وی روز چهارشنبه درابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، افزود: اخیرا مساله ای مربوط به حجاب اجباری مطرح شده و دیشب هم یك مقاله ای با این موضوع خواندم.
آیت الله سبحانی اضافه كرد: نویسنده این مقاله كه در قم نیز منتشر شده می گوید، در اسلام حجاب اجباری نداریم، حجاب از واجبات است و ترك حجاب معصیت است؛ هر كه بخواهد حجاب داشته باشد گناه نكرده، آن كس كه بی حجاب است گناه می كند، اما اجباری در كار نیست.
وی با بیان این كه خدمت این نویسنده عرض كنم كه حجاب اجباری یك معنای باطل و یك معنی صحیح دارد، خاطرنشان كرد: اگر زن بی حجاب در خارج دیده شد پلیس فورا چادری بر سر او بیندازد، این معنای باطل حجاب اجباری است، زیرا اسلام به احدی از مسلمانان نگفته كه اگر بی حجابی دیدید حتما چادری روی سرش بیندازید.
وی با اشاره به این كه حجاب واجب است و ترك آن معصیت است، تصریح كرد: اگر فردی معصیت را در داخل انجام دهد كسی با او كاری ندارد، اما اگر بخواهد در بیرون انجام دهد وظیفه حكومت اسلامی جلوگیری از این گناه است.
این مرجع تقلید ادامه داد: در وسائل الشیعه آمده زن اگر در داخل خانه با مرد بیگانه بی حجاب شد، ضررش مال خودش است.
وی با بیان این كه بی حجابی جامعه را آلوده می كند، گفت: بنابراین مساله بی حجابی گناهی است كه اگر در داخل است كسی حرفی ندارد، اما اگر بخواهد تظاهر كند ضرر به دیگران می زند.
وی با اشاره به این كه شكی نیست كه بی حجابی ها مفاسدی به دنبال دارد، بیان كرد: در این مقاله آمده كه اگر بی حجابی و برهنگی مفاسدی را داشته باشد و اوباشی را حركت دهد خارج از بحث ماست؛ ولی در جواب باید گفت كه بحث ما همین است بی حجابی باعث تحریك شهوات می شود و به دنبالش مفاسدی دارد.
آیت الله سبحانی افزود: این بیماری سرایت می كند و اكثریت جامعه را مبتلا می كند.
وی با بیان این كه در این مقاله گفته شده «ما ندیدیم هنگامی كه آیات حجاب آمد فورا زنان را وادار به حجاب كنند»، گفت: این مطلب درست است، در 70 گناهی كه وجود دارد در هیچ كدام مردم را وادار به ترك آن نكرده اند، اما اگر بخواهند این گناهان را علنی كنند حكومت باید جلویش را بگیرد.
وی با تاكید بر این كه حكومت نباید جلوی گناه ساكت بنشیند، افزود: زمان پیامبر(ص) كسی را مجبور به ترك گناه نكردند، زیرا زمان پیامبر(ص) وقتی امری می آمد، مردم به جز چند نفر اطاعت می كردند و لازم نبود حكومت گوش اینها را بگیرد و بگوید كه این كار را انجام بده و این كار را انجام نده.
این مرجع تقلید با بیان این كه امر به معروف دارای مراتب است، بیان كرد: یك مرتبه آن كه ارشاد است، برای همه مردم می باشد، اما یك مرتبه آن كه جنبه عملی دارد، برای حكومت است.
وی با تاكید بر این كه از نویسنده این مقاله خواهش می كنم با توجه به صحبت های من كمی آهسته كار كند، تصریح كرد: نشر این مقاله در این شرایط كه آن دختر ناآگاه روسروی خودش را از درخت آویزان می كند و زنان برای چند تن از مسئولان در برج میلاد می رقصند و مسئولان هیچ عكس العملی نشان نمی دهند، معنایش این است كه شما هم هماهنگ هستید كه قطعا هماهنگ نیستند.
آیت الله سبحانی افزود: نشر این مقاله در این شرایط كنونی جفا بر انقلاب است كه همه در كنار این سفره نشسته اید.
/2085/ 6133/