۲۳ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۲۰
کد خبر: 82862106
۰ نفر
فعالیت گمرك آستارا شبانه روزی شد

آستارا - ایرنا - فرماندار آستارا از شبانه روزی شدن فعالیت های گمرك آستارا در بخش های حمل و نقل، واردات، صادرات و مسافری خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا یونس رنجكش شامگاه سه شنبه در بازدید از گمرك آستارا گفت: امكانات و پشتیبانی های منابع انسانی برای تداوم فعالیت شبانه روزی گمرك باید از سوی مسئولان فراهم شود و این طرح در تبادلات مرزی اثر بخش است.
وی افزود: هماهنگی های لازم در اجرای این طرح از چند ماه پیش انجام شده بود و سازمان گمرك، حمل و نقل و پایانه های مرزی كشور با توجه به درآمدهای حاصل از گمرك آستارا باید به تامین نیازها اقدام كنند.
رنجكش با اشاره به اینكه در حال حاضر سه مرز زمینی، دریایی و ریلی در آستارا فعال است، اضافه كرد: در آینده نزدیك با توجه به جایگاه آستارا شاهد تحولات اساسی در حوزه اقتصاد و تجارت جهانی خواهیم بود.
رسول امیدی مدیركل گمرك آستارا نیز گفت: نیروهای گمرك به صورت شبانه روزی خدمات ارائه می دهند و امیدواریم گمرك آستارای آذربایجان نیز همسو با این طرح حركت كند.
وی افزود: با توجه به نشست اخیر وزرای اقتصاد ایران و جمهوری آذربایجان امیدواریم گمرك كشور جمهوری آذربایجان به زودی این طرح را به صورت رسمی اجرا كند.
سابقه گمرك آستارا به دوران فتحعلی شاه قاجار باز می گردد و اداره كل گمرك آستارا در امور واردات و صادرات قطعی، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی، صدور برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی و امانت های پستی فعالیت می كند.
امسال تا پایان دی ماه، 290 هزار تن كالای غیر نفتی به ارزش 152 میلیون دلار از طریق این گمرك از كشور صادر و 212 هزار تن كالا به ارزش 78 میلیون دلار وارد كشور شد و در این مدت در حوزه حمل و نقل خارجی 306 هزار تن كالا به ارزش یك میلیارد و 207 میلیون دلار عبور داده است.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد كشور است و سالیانه نزدیك به 800 هزار مسافر داخلی و خارجی از آن تردد می كنند.
7105 / 7124/2007