۲۲ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۲۰:۲۹
کد خبر: 82861695
۰ نفر
حمید بقایی برای تحمل 15 سال حبس به زندان افتاد

تهران - ایرنا - دادستانی تهران سه شنبه شب اعلام كرد كه حمید بقایی برای اجرای حكم صادره به زندان معرفی شده است. معاون اجرایی دولت محمود احمدی نژاد به 15 سال حبس و پرداخت 430 میلیارد ریال جزای نقدی محكوم شده است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، پس از تایید حكم دادگاه بدوی حمید بقایی در دادگاه تجدیدنظر استان تهران و قطعیت آن و همچنین ابلاغ حكم صادره، مأمورین پلیس امروز -سه شنبه- نسبت به دستگیری و معرفی محكوم‌ علیه جهت اجرای حكم صادره از جمله 15 سال حبس و چهل و سه میلیارد تومان جزای نقدی اقدام و او را به زندان معرفی كردند.
براساس این گزارش، دادستانی تهران متعاقبا در مورد مفاد حكم صادره جداگانه اطلاع‌رسانی خواهد كرد.
به گزارش ایرنا، 18 خرداد سال 94 بود كه حمید بقایی معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم، به دادسرا احضار و بازداشت و در نهایت شش ماه بعد یعنی در تاریخ 28 دی 94، با صدور قرار تامین مناسب از زندان آزاد شد.
بر اساس آنچه سخنگوی قوه‌قضاییه در یكی از جلسات نشست‌ خبری هفتگی خود اعلام كرده، تصرف غیرمجاز، تبانی با معاملات غیردولتی، اختلاس و برخی موارد مالی از جمله اتهامات بقایی در این پرونده است.
بقایی شش ماه پس از آزادی از زندان، خرداد ماه امسال بار دیگر بازداشت و چند روز بعد با تودیع وثیقه 20 میلیاردی از زندان آزاد شد. او پس از آزادی از زندان، ادعاهایی را در مورد وضعیت برخی زندانیان مطرح كرد؛ ادعاهایی كه بنابر اعلام عباس جعفری دولت‌آبادی دروغ بوده و در نهایت منجر به تشكیل پرونده جدید برای بقایی شد.دادگاه رسیدگی به اتهامات بقایی مهر ماه امسال برگزار شد و تا اینكه اواخر آبان ماه دادگاه مبادرت به صدور حكم كرد.
بر اساس آنچه بقایی در صفحه شخصی خود در تلگرام اعلام كرده؛ وی در این پرونده در مجموع به 63 سال حبس محكوم شده است اما بر اساس ماده 134 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392، در این گونه موارد، یكی از مجازات‌های اشد موجود در حكم، اجرا می‌شود.
با اعتراض بقایی به رای بدوی، پرونده به شعبه 68 دادگاه تجدیدنظر استان تهران رفت و نخستین جلسه دادگاه تجدیدنظر بقایی 14 بهمن در شعبه 68 دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار و از این زمان تا پنجم اسفند شش جلسه دیگر نیز تشكیل شد.
بقایی یك هفته مهلت خواست تا لایحه دفاعیه را تقدیم دادگاه كند. طبق قانون، دادگاه از تقدیم آخرین لایحه دفاعیه متهم و وكیل او تا زمان صدور رای هفت روز فرصت دارد.
اجتمام** 7329 **1569