۲۲ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۳۶
کد خبر: 82861050
۰ نفر
تصويب آيين‌نامه ايجاد بازار بهينه‌سازي انرژي و محيط زيست

تهران- ايرنا- آيين‌نامه ايجاد بازار بهينه‌سازي انرژي و محيط زيست توسط معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در شوراي عالي انرژي مطرح شد و به تصويب رسيد.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمي ايرنا از مركز ارتباطات و اطلاع رساني معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، آيين‌نامه ايجاد بازار بهينه سازي انرژي و محيط زيست در راستاي عملياتي شدن ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و همچنين طبق ماده 5 قانون اصلاح الگوي مصرف انرژي توسط معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در شوراي عالي انرژي مطرح شد و به تصويب رسيد.
اين آيين نامه، بهينه سازي مصرف انرژي در صنايع و بخش-هاي مختلف را مدنظر دارد كه به اهتمام معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري تدوين و بعد از تصويب در شوراي عالي انرژي توسط دولت به دستگاه ها ابلاغ شد. بر اساس اين آيين نامه وظيفه هر يك از نهادها همچون وزارت نفت و نيرو در اين حوزه مشخص است.
همچنين پيشنهاد اصلي اين آيين نامه، ايجاد بازار بهينه سازي انرژي در كشور است تا بر اساس صرفه جويي كه هر يك از بخش ها در ميزان مصرف انرژي، گواهينامه صرفه جويي انرژي براي آنها صادر شود به نحوي كه بتوانند آن را در بازار بهينه سازي كه در چارچوب قوانين و مقررات حاكم بر بازار بورس انرژي ايران تشكيل و اداره مي شود، داد و ستد كنند.
كميسيون صرفه جويي انرژي متشكل از كميسيون تخصصي شوراي عالي انرژي بعلاوه نمايندگان نهادهاي مرتبط با بازار بهينه سازي و محيط زيست شامل وزارت راه و شهر سازي، معاونت علمي و فناوري رييس جمهوري، سازمان بورس و اوراق بهادار و اتاق بازرگاني ظرف حداكثر سه ماه پس از ابلاغ آيين نامه نسبت به تدوين مقررات و زيرساخت هاي مورد نياز براي راه اندازي بازار بهينه سازي انرژي و محيط زيست به منظور انجام معاملات گواهي هاي صرفه جويي انرژي در بازار بورس انرژي ايران اقدام كنند.

علمي**1023**2017