توليد 250 ميليون بچه ميگو براي نخستين بار در كنارك و چابهار آغاز شد

چابهار- ايرنا - مديركل شيلات سيستان و بلوچستان گفت: براي نخستين بار توليد 250 ميليون پست لارو (بچه ميگو) در مركز تكثيرميگوي آبزي پرور شهرستان ساحلي كنارك در جنوب اين استان آغاز شده است.

هدايت الله ميرمرادزهي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: براساس پيش بيني ها هزار و 800 هكتار اراضي در جنوب سيستان و بلوچستان آماده كشت ميگو است و پس از آماده شدن بچه ميگو به اراضي و استخرهاي قابل كشت انتقال پيدا مي كنند.
وي افزود: توليد پست لارو(بچه ميگو) براي نخستين بار قبل از سال جديد و در نيمه دوم اسفندماه آغاز شده كه نويد دهنده فصل خوبي براي كشت و پرورش ميگو در چابهار و كنارك است.
وي با بيان اينكه يكي از مشكلات عمده پرورش دهندگان ميگو تهيه و انتقال بچه ميگو از ساير استان هاي ساحلي كشور بوده است، خاطرنشان كرد: توليد بچه ميگو در داخل سيستان و بلوچستان به رونق و افزايش توليد منجر خواهد شد.
وي گفت: توليد بچه ميگو در مركز تكثير ميگو كنارك پس از 20 روز آماده انتقال به سايت پرورش ميگو گواتر و روديك خواهد بود و در استخرهاي پرورش ميگو 90 تا 120 روز به وزن 15 تا 20 گرم خواهند رسيد.
وي ادامه داد: پيش بيني مي شود بيش از سه هزار تن ميگو در كنارك و چابهار توليد و روانه بازارهاي داخلي و خارجي شود.
مديركل شيلات سيستان و بلوچستان گفت: چابهار به بهشت آبزي پروري به ويژه ميگو و ماهي شهرت دارد و يكي از بهترين نقاط پرورش ميگو در منطقه مرزي و ساحلي گواتر در 120 كيلومتري مركز اين شهرستان و در نقطه صفر مرزي ايران و پاكستان قرار دارد.
ميرمرادزهي افزود: منطقه گواتر و روديك چابهار از قطب هاي مهم پرورش ميگو در سواحل مكران است و اين منطقه با ساحلي پاكيزه و بدور از آلودگي هاي صنعتي و شهري، درجه حرارت آن مناسب براي پرورش ميگو است.
وي ادامه داد: چابهار به دليل نزديكي به خط استوا نسبتا گرم، مرطوب و بخاطر بادهاي موسمي مونسون متعادل، درجه حرارت سواحل اين شهرستان در هشت ماه از سال مناسب براي پرورش ميگو است و اين امر سبب شده تا كارشناسان؛ اين منطقه را به بهشت آبزي پروري تشبيه كنند.
وي بيان كرد: 20 سايت مستعد پرورش ميگو با مساحت حدود 42 هزار هكتار در 320 كيلومتر مرز آبي و 500 كيلومتر سواحل جنوب سيستان و بلوچستان شناسايي شده است.
وي با بيان اينكه در هر هكتار از مزارع پرورش ميگو يك شغل به طور مستقيم و براي 2 نفر شغل غيرمستقيم ايجاد مي كند، خاطرنشان كرد: در هر هكتار از اراضي پرورش ميگو با سيستم هوادهي پنج تا هفت تن و بدون سيستم هوادهي بيش از سه تن ميگو برداشت مي شود.
به گزارش ايرنا، سيستان و بلوچستان به سبب گستردگي منابع آبي داراي 2 اداره كل شيلات در شمال و جنوب استان است كه اداره كل شيلات سيستان و بلوچستان مستقر در زابل واقع در شمال استان وظيفه كنترل و حمايت از منابع آبي داخلي و اداره كل شيلات سيستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهاي درياي عمان فعال است.
بندر زيباي چابهار واقع در قلب مَكُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 كيلومتري جنوب زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان از 3 شهر به نام هاي چابهار، پلان و نگور، سه بخش مركزي، دشتياري و پلان، شش دهستان و 438 روستا تشكيل شده است.
3043**3213