وزش باد در مناطق جنوبی كشور و ضرورت پرهیز پسته كاران از محلول پاشی

تهران- ایرنا- سرپرست مدیریت شبكه پایش سازمان هواشناسی كشور گفت: با توجه به وزش باد و رگبار طی امروز سه شنبه و چهارشنبه در مناطق جنوب و جنوب شرق كشور، باغداران این مناطق از هرگونه محلول پاشی (سمومی كه به صورت مایع یا اسپری استفاده می شود) پرهیز كنند.

مسعود حقیقت روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: به دلیل وزش باد در این مناطق اسپری كردن سموم سبب پراكنده شدن این مواد و وقوع رگبار باعث شسته شدن سموم از روی درختان و كاهش كارآیی آنها می شود.
وی درخصوص وضعیت هوای امروز سه شنبه در مناطق مختلف كشور گفت: امروز برای استان های شرقی كشور ازجمله كرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و خراسان های جنوبی و رضوی رگبار باران همراه با وزش باد و رعدوبرق و بروز گردوخاك را پیش بینی كرده ایم.
حقیقت افزود: همچنین امروز با توجه به این كه جریانات خنك و مرطوب به نوار شمالی كشور نفوذ می كند، بارش باران و مه گرفتگی را در استان های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی پیش بینی كرده ایم.
وی وضعیت آب و هوایی بیشتر مناطق كشور در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری را بدون بارش اعلام كرد و گفت: آسمان بسیاری از مناطق آفتابی و صاف خواهد بود.
كارشناس هواشناسی، همچنین از نفوذ موج بارشی جدید از شمال غرب و غرب به كشور از اواخر روز پنجشنبه خبر داد و افزود: این موج می تواند از ظهر پنجشنبه بارش هایی را در مناطق مختلف غربی كشور مانند استان های آذربایجان شرقی و غربی، ایلام، كردستان و كرمانشاه به همراه داشته باشد.
حقیقت ادامه داد: از امروز ظهر تا پنجشنبه در بیشتر نقاط كشور روند افزایشی دما (حدود سه تا چهار درجه) به ویژه در كمینه را پیش بینی كرده ایم.
به گفته وی، امروز و فردا خلیج فارس مواج است و صیادان و قایق های تفریحی باید هشیار باشند زیرا این سامانه بارشی درحال گذر از این مناطق است. دریای خزر چندان مواج نیست زیرا جریانات دریا به ساحل است.

** گرمترین و سردترین مناطق كشور/وضعیت هوای تهران
سرپرست مدیریت شبكه پایش سازمان هواشناسی كشور گفت: دیروز زابل با 35 درجه و زهك زابل با 34 درجه بالای صفر گرمترین مناطق كشور و فرودگاه اردبیل امروز با منفی 9 درجه و پس از آن شهرهای اردبیل با منفی 7 درجه و شهركرد و خیرآباد زنجان با منفی 6 درجه سردترین مناطق كشور گزارش شده اند.
حقیقت، وضعیت امروز و فردای تهران را با آسمانی صاف و وزش باد به همراه افزایش دما اعلام كرد و افزود: هوای امروز پایتخت خنك شد به طوری كه كمینه آن به 5 و بیشینه آن به 19 درجه می رسد.

** وضعیت بیشینه و كمینه دمای استان های مختلف كشور برحسب سانتی گراد
اراك؛ 18 و 3 با آسمانی صاف
بندرعباس؛ 28 و 19 همراه با گردوخاك
اردبیل؛ 10 و منفی 5 با مه صبحگاهی
بوشهر؛ 26 و 21 با آسمانی صاف
ارومیه؛ 17 و 4 همراه با آسمانی ابری
بیرجند؛ 18 و 8 با رگبار و رعدوبرق
اصفهان؛ 20 و 8 با آسمانی صاف
تبریز؛ 14 و 4 همراه با آسمانی ابری
اهواز؛ 23 و 12 با آسمانی صاف
ایلام؛ 17 و 2 به همراه آسمانی ابری
جزیره ابوموسی؛ 31 و 21 با آسمانی صاف
بجنورد؛ 8 و 2 همراه با بارش باران
جزیره خارك؛ 24 و 20 با آسمانی صاف

** وضعیت هوای برخی مناطق خاورمیانه
بیروت؛ 16 با آسمانی نیمه ابری
ابوظبی؛ 25 همراه با آسمانی صاف
تهران؛ 12 با آسمانی صاف
قاهره؛ 18 همراه با آسمانی صاف
امان؛ 11 با آسمانی غبارآلود
كویت؛ 20 با آسمانی صاف
دوحه؛ 25 با آسمانی صاف
مسقط؛ 29 همراه با آسمانی صاف
ریاض؛ 19 با آسمانی صاف
منامه؛ 24 با آسمانی صاف
علمی**1834*2017