سقوط به موقع تولید ونزوئلا، بقای اوپك و نفت شیل را تضمین كرد

تهران-ایرنا- سقوط قابل پیش بینی تولید نفت ونزوئلا، چالش های كوتاه و بلندمدتی برای بازار نفت به همراه دارد، اما نباید از جنبه های امیدواركننده آن غافل شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، پایگاه خبری فوربس آمریكا در تحلیلی نوشت؛ سقوط ونزوئلا در زمان بسیار مناسبی برای اوپك و نفت شیل اتفاق می افتد.
تولید این كشور در دهه گذشته كاهش پیدا كرده، اما روند نزولی آن در ماه های اخیر شتاب بیشتری به خود گرفته است، زیرا بحران سیاسی و اقتصادی این عضو سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) تشدید شده و شركت ملی نفت این كشور (پی. دی. وی. اس. ای) را به زانو درآورده است.
تولید نفت ونزوئلا در ژانویه (دی-بهمن) گذشته به 1.6 میلیون بشكه در روز كاهش یافت كه كمترین میزان در سه دهه اخیر است و نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد و در مقایسه با میانگین 2.2 میلیون بشكه در روز سال 2016 معادل 600 هزار بشكه در روز كاهش دارد.
وضع این كشور روزبروز بدتر می شود.
تولید نفت ونزوئلا ممكن است در سال میلادی جاری نیز 400 تا 600 هزار بشكه در روز كاهش یابد و فروپاشی كامل دولت ونزوئلا كه آمریكا نیز با وضع تحریم های سختگیرانه جدید بر بخش نفت این كشور، آن را تشدید كرده است ممكن است در توقف كامل تولید نفت اتفاق بیفتد.
افزایش های اخیر قیمت نفت خام اوپك به دلیل تبعیت بیش از 100 درصد اوپك و متحدان آن از توافق كاهش تولید نفت اتفاق افتاده كه با كاهش مازاد عرضه به طور چشمگیری به ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضای نفت كمك كرده است.
اما، ونزوئلا نقش مهمی در این كاهش تولید و درصد بالای پایبندی اوپك به توافق یاد شده، ایفا كرده است زیرا، تشدید بحران های این كشور و افت چشمگیر تولید نفت آن در زمان بسیار مناسبی برای اوپك اتفاق افتاده است.
بنا به پیش بینی فوریه (بهمن-اسفند) گذشته شركت «اس. اند. پی. گلوبال پلاتس» تولید اوپك 340 هزار بشكه كمتر از تولید هدف 32.73 میلیون بشكه در روز آن است كه كاهش تولید ونزوئلا به تنهایی بیش از این مقدار است و در حقیقت این كشور زحمت دیگر اعضا برای كاهش تولید را كم كرده است.
علاوه بر این، سقوط تولید نفت ونزوئلا، چنان افتی در عرضه نفت ایجاد كرده است كه افزایش تولید شركت های نفت شیل آمریكا را می پوشاند و با جلوگیری از ایجاد یك مازاد عرضه شدید، مانع سقوط قیمت های نفت می شود.
بنابراین، سقوط به موقع تولید نفت ونزوئلا به اوپك و نفت شیل اجازه داد كه هر دو بتوانند در قیمت 60 تا 70 دلار سودآور بوده و بقایشان تضمین شود.
به گزارش ایرنا، اوپك در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه 1395) خود در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با كاهش تولید موافقت كرد تا با كاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها كمك كند.
روسیه و 9 تولید كننده دیگر نیز در اواخر سال 2016 به توافق كاهش تولید اوپك پیوستند. بر اساس این توافق، كشورهای امضاكننده متعهد شدند در مجموع از سطح تولید 1.8 میلیون بشكه در روز بكاهند كه این میزان، حدود 2 درصد كل تولید نفت در جهان است. این توافق تا پایان سال 2018 معتبر است.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**1063**6075