سالانه 9610 تن محصولات گلخانه ای در رودان تولید می شود

بندرعباس- ایرنا- مدیر جهاد كشاورزی رودان گفت: سالانه 9 هزار و 610 تن انواع محصولات گلخانه ای در این شهرستان تولید و به بازار مصرف عرضه می شود.

عباس مویدی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: محصول این گلخانه ها شامل فلفل دلمه ای رنگی، بادمجان، خیار سبز و گوجه فرنگی است و رودان رتبه نخست تولید این روش كشت در هرمزگان دراختیار دارد.
وی ادامه داد: رودان بواسطه دارا بودن شرایط آب و هوایی مطلوب، هم اكنون 50 واحد گلخانه ای در 80 هكتار زمین كشاورزی آن فعالیت دارند.
مدیر جهاد كشاورزی رودان بیان كرد: با توجه به بازار پسند بودن محصولات گلخانه ای، بخش عمده ای از محصولات تولیدی به بازارهای هدف ارسال می شود.
مویدی، كشت گلخانه ای را راهكاری مناسب برای افزایش تولید، بهره وری، استفاده بهینه از منابع آب و خاك و ایجاد اشتغال پایدار برشمرد و گفت: این شیوه كشت برای 650 نفر، از جمله دانش آموختگان رشته كشاورزی در این شهرستان اشتغال ایجاد كرده است.
وی خاطر نشان كرد: طرح توسعه تولید محصولات گلخانه ای به عنوان یكی از طرح های اولویت دار وزارت جهاد كشاورزی و برنامه اقتصاد مقاومتی در سالجاری است.
وی، افزایش تولید در واحد سطح، تولید خارج از فصل، كاهش مصرف آب و افزایش كارایی مصرف آب را از جمله اهداف توسعه كشت گلخانه ای عنوان كرد.
رودان یكی از قطب های مهم كشاورزی هرمزگان، اشتغال و اقتصاد آن وابسته به كشاورزی است .
بیش از 80 درصد از جمعیت این شهرستان به طور مستقیم و غیرمستقیم در بخش كشاورزی، دامداری و صنایع وابسته به آن مشغول فعالیت هستند.
43 هزار هكتار از وسعت این شهرستان زیركشت محصولات كشاورزی می باشد كه از این میزان 31 هزار هكتار به محصولات باغی و 12 هزار هكتار به محصولات زراعی اختصاص دارد.
همچنین بیش از 70 درصد از سطح زیر كشت این شهرستان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز است.
شهرستان رودان با بیش از 124 هزار نفر جمعیت در 90 كیلومتری شرق شهرستان بندرعباس مركز استان هرمزگان واقع شده است.
7196/6048