افزون بر 129 میلیارد ریال در معادن گلستان سرمایه گذاری شد

گرگان - ایرنا - معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: امسال 129 میلیارد و 603 میلیون ریال سرمایه گذاری جدید در بخش معادن استان انجام شد، كه بیشترین رقم آن به حوزه اكتشاف یُد اختصاص دارد.

هومن هادیان روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: رقم سرمایه گذاری سال جاری در بخش معدن استان نسبت به سال گذشته از280 درصد رشد برخوردار است.
به گفته وی؛ مجموع سرمایه گذاری انجام شده در حوزه معادن استان گلستان 260 میلیارد ریال است.
وی در خصوص وضعیت بهره برداری از معادن و ایجاد اشتغال آن افزود: یكهزار و 700 نفر در قالب اجرایی شدن 56 پروانه بهره داری در بخش معادن استان فعال هستند.
هادیان اضافه كرد: امسال 100 فرصت شغلی جدید در بخش بهره برداری از معادن استان فراهم شد كه نسبت به سال گذشته رشد صد درصدی دارد.
وی همچنین مجوزهای صادر شده در حوزه معادن استان را در سال جاری شامل 25 فقره در برداشت موقت شامل شن، ماسه و خاك رس، چهار فقره در بخش پروانه اكتشاف و یك صدور گواهینامه كشف برشمرد.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان، طولانی شدن پاسخ به استعلام توسط دستگاه های مرتبط، زمان بر بودن اعطای وام ایمنی و آماده سازی و تاخیر در پرداخت بدهی از سوی خریداران در بخش استخراج ذغالسنگ، نیاز به سرمایه گذاری كلان و هزینه بر بودن حفاری و مشكل در خروجی پساب در حوزه استخراج یُد و تك بُعدی بودن استفاده از صدف كوهی را از جمله مشكلات در حوزه سرمایه گذاری رونق معادن استان بیان كرد.
به گزارش ایرنا حسینقلی قوانلو رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان پیش از این گفته بود كه معادن یُد در حوزه دو شهرستان آق قلا و گنبدكاووس واقع بوده و تاكنون سه پروانه بهره برداری و 12 پروانه اكتشاف در این حوزه صادر شده است.
به گفته وی؛ این معادن با اشتغال 360 نفر در 11 ماه امسال 350 تن تولید داشته اند.
استان گلستان با بیش از 20 هزار كیلومتر مربع وسعت در شمال كشور قرار دارد، شغل عمده جمعیت یك میلیون و869 هزار نفری ساكن در این خطه و بویژه روستاییان؛ كشاورزی است.
هم اینك 56 معدن گلستان در حال بهره برداری است.
6204/1648