بيش از 50 قلاده گربه شني در ايرانشهر شناسايي شد

زاهدان - ايرنا - رئيس حفاظت محيط زيست ايرانشهر در جنوب سيستان و بلوچستان گفت: تاكنون بيش از 50 قلاده گربه شني به عنوان يكي از گونه هاي در خطر انقراض در دشت ها و مناطق بياباني اين شهرستان شناسايي شده است.

محمدانور هاشمزهي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: با توجه به زيست گونه جانوري گربه شني در منطقه، سازمان حفاظت محيط زيست اين حيوان را به عنوان نماد حيات وحش ايرانشهر معرفي كرده است.
وي افزود: يكي از زيستگاه‌هاي مطرح گربه شني در كل كشور؛ ريگزارهاي وسيع دشت سمسور در بزمان شهرستان ايرانشهر است.
وي گفت: اين گربه به عنوان كوچك‌ ترين گربه سان دنيا داراي سر پهن، گوش‌ هاي بزرگ و دست و پاي كوتاه است و در كف پنجه‌ هاي آن موهاي بلند قهوه ‌اي و سياه وجود دارد به ‌طوري كه اين موها؛ گربه را در گرماي شديد كوير و مناطق ريگزار حفظ مي‌ كند.
رئيس حفاظت محيط زيست ايرانشهر شكارچيان را يكي از تهديدهاي اساسي اين گونه معرفي كرد و اظهار داشت: امسال بيش از پنج قلاده گربه شني گرفتار در تله هاي زنده گيري هوبره توسط محيط بانان رها شدند.
وي افزود: به منظور دوستي بيشتر مردم با اين گونه در خطر انقراض؛ سازمان حفاظت محيط زيست كشور گربه وحشي را به عنوان نماد حيات وحش ايرانشهر معرفي كرده است كه انتظار مي رود مردم در حفظ و نگهداري آن تلاش بيشتري كنند.
به گزارش ايرنا ايرانشهر از توابع استان سيستان و بلوچستان در 335 كيلومتري جنوب زاهدان مركز اين استان واقع شده است.
7314**3042