۲۱ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۵۲
کد خبر: 82859898
T T
۰ نفر
بهشت لرستان آماده پذيرايي از مهمانان نوروزي است

خرم آباد - ايرنا - شهرستان سلسله از مناطق زيباي گردشگري در استان لرستان كه به دليل وجود جاذبه هاي طبيعي و آثار تاريخي فراوان به بهشت استان معروف شده ، آماده براي پذيرايي از مهمانان نوروزي است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، وجود چشمه سارهاي طبيعي، رودخانه هاي خروشان، آب و هواي معتدل و آثار تاريخي ديدني جذابيت هاي بازديد از اين شهرستان كوچك و خاطره انگيز را دوچندان كرده است.
از مهمترين جاذبه هاي شهرستان سلسله مي توان به قلعه تاريخي مظفري، غار سمسا، تپه باستاني گريران و مناطق نمونه گردشگري آن اشاره كرد. كهمان، گلهو و كاكارضا نيز سه منطقه نمونه گردشگري در شهرستان سلسله هستند كه در فهرست مناطق نمونه گردشگري كشور به ثبت رسيده اند و همه ساله در ايام مختلف سال خصوصا در ايام نوروز گردشگران زيادي را به سوي خود جذب مي كنند.
منطقه كهمان و دره دروازه شهرستان سلسله معروفترين جاذبه ژئو توريسم در استان لرستان محسوب مي شود ، طبيعت بكر ، يخچال هاي دائمي ، غارهاي متعدد و ارتفاعات جذاب و ديدني ، وجود داروهاي گياهي بسيار نادر و كمياب، چشمه سارهاي فراوان و پرآب، طراوت و خنكي و آب وهواي بي بديل اين منطقه روح هر انساني را اسير خود مي كند.
علت نامگذاري اين منطقه مربوط به دوره هاي باستان بوده كه در آن پادشاهان به تفرج و خوشگذراني مي پرداخته اند، گواهش را مي توان تخت گاههاي سراب خاصون(سراب خاصان) و سراب و چشمه معروف تخت شاه دانست.
سرچشمه ابتدايي رودخانه كهمان، چشمه تخت‏شاه و چشمه‎هاي اطراف آن است كه پس از جاري شدن در درون دره‎ كهمان، آب چشمه سراب‎ خاصو و ديگر چشمه‎ها به آن پيوسته و رودخانه كهمان را تشكيل مي‎دهد.
اين رودخانه زيستگاه ماهي قزل‎آلاي رنگين‎كمان است.
در كنار اين رودخانه درختان كهن‌ سال گردو و بيد رشد كرده و سايه‎ساري بهشت گونه را به وجود آورده‎اند، عمر برخي از اين درختان گردو به صدسال هم مي‎رسد، در بعضي مناطق، خروش رودخانه به حدي است كه عبور از آن امكان ندارد.
در ناحيه كهمان، درختان گردو ، آلو، به ، گلابي ، زالزالك، تمشك، پسته وحشي و بلوط به‌ صورت خودرو وجود دارند و زمين‎هاي كشاورزي زيادي در اين دره به كشت انواع محصولات كشاورزي به‌ ويژه خيار اختصاص‌يافته است.

** منطقه تفريحي كاكارضا
وجه ‌تسميه كاكارضا از نام كاكه رها يا كاكه ردا، يكي از بزرگان و پيروان اهل حق كه در اين روستا مدفون‌شده، آمده و هم‎اكنون مقبره وي زيارتگاه بسياري از اهالي منطقه است.
از روستاي كاكا رضا به سمت شرق، به طول 20 كيلومتر كرانه رودخانه كاكارضا به‌ واسطه داشتن زيبايي‎هاي طبيعي و جنگل‎هاي بلوط اطراف رودخانه و داشتن آب‎ آشاميدني كافي به‌ عنوان يك تفرجگاه عمومي مورداستفاده قرار مي‎گيرد و تمامي زمين‎هاي كشاورزي اطراف روستا، باغات ميوه سرسبزي از قبيل سيب، گلابي، آلو و گردو هستند كه زيبايي خاصي را به اين منطقه بخشيده‎اند.
رودخانه كاكارضا به طول 90 كيلومتر از عوامل مؤثر طبيعي در اين منطقه است كه از دهستان قائد رحمت در 57 كيلومتري شرق خرم‌آباد سرچشمه گرفته و با مخلوط شدن با رود كهمان، رود كشكان را تشكيل مي‌دهد كه در انتها به رود بزرگ كرخه متصل مي‌شود.

**منطقه نمونه گردشگري گلهو
هو در زبان پهلوي به معني خوب و نيكو است و گلهو به معني مكان گل‌هاي خوب است، اين منطقه در شمال شرق روستاي كاكارضا و در دامنه كوه زرين مشت قرارگرفته و داراي دو سراب دائمي و يك سراب فصلي است.
آبشار گلهو با ارتفاع تقريبا 20 متر در دره‌اي پر از درختان زيباي بلوط، كشتزارهاي صيفي و حبوبات و در نزديكي روستاي كاكارضا خودنمايي مي‌كند كه در دامنه كوه‌هاي الشتر واقع‌شده و وجود دره‌هاي پر آب، گياهان، خزندگان و آبزيان كوچك در بالاي آبشار بر زيبايي منطقه افزوده است.
در روبروي آبشار منظره بسيار زيبايي از درختان سرو و بلوط بر پهنه زيباي دشت چشم هر بيننده‌اي را خيره مي‌كند، در طول مسير نيز سياه‌چادرها و رمه‌هاي بزرگ عشاير بر دامنه پرسخاوت زاگرس ديده مي‌شوند.
منطقه نمونه گردشگري گلهو، ييلاق عشاير روستا است كه به‌ عنوان كمپينگ گردشگري عشايري توسط سازمان ميراث، صنايع‎دستي و گردشگري مورداستفاده قرار مي‎گيرد.

** هفت مدرسه در شهرستان سلسله براي اسكان مسافران نورزي آماده شده است
رئيس آموزش و پرورش سلسله در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، اظهار كرد: هفت مدرسه در شهرستان سلسله براي اسكان مسافران نورزي آماده شده كه چهار مدرسه از آن ها در شهر الشتر، يك مدرسه در روستاي سياهپوش از توابع بخش مركزي و 2 مدرسه نيز در بخش فيروزآباد قرار دارند كه در مجموع داراي 23 اتاق براي اسكان مسافران هستند.
محمد عليجاني با اشاره به اينكه 2 مدرسه عفاف و علامه طباطبايي در شهر الشتر در سطح مدارس درجه يك براي اسكان مسافران نوروزي شهرستان هستند، عنوان كرد: تمامي ستادهاي اسكان شهرستان مجهز به فرش، يخچال، مايحتاج بهداشتي، اجاق گاز و حمام هستند.

** شهرستان سلسله بيش از 400 اثر تاريخي دارد
فرماندار سلسله نيز با اشاره به ظرفيت ها و قابليت هاي گردشگري منطقه، اظهار كرد: اين شهرستان بيش از 400 اثر تاريخي، فرهنگي، معنوي و چشم اندازهاي طبيعي دارد كه تاكنون 217 اثر آن در فهرست آثار ملي ثبت شده است.
قدرت الله فلاح نژاد با بيان اينكه نمادسازي شهرستان و معرفي آن به مردم ايران از جمله اهداف مجموعه مديريتي شهرستان است و در اين رابطه همگرايي قابل ‌توجهي وجود دارد، عنوان كرد: اين شهرستان با برخورداري از ظرفيت هاي مهم و جاذبه هاي زياد طبيعي، تاريخي و باستاني مي تواند مكاني مناسب براي جذب گردشگران باشد.
فلاح نژاد افزود: جاذبه هاي تاريخي و طبيعي، بازارچه صنايع دستي شهرستان، آب و هواي مطلوب و مردماني خون گرم و مهمان نواز مي تواند انگيزه اي مضاعف براي مسافران باشد تا در ايام نوروز سفري به بهشت لرستان داشته باشند.
به استان لرستان كه سفر كرديد گردش در شهر زيباي الشتر، بهشت لرستان را از دست ندهيد.
شهرستان سلسله با 75هزار نفر جمعيت يكي از شهرستانهاي استان لرستان است كه مركز آن شهر الشتر است.
اين شهرستان از شمال به شهرستان دلفان، از جنوب به شهرستان خرم آباد و از شرق به شهرستان بروجرد محدود است.
مهمترين اخبار لرستان، ايران و جهان را در كانال اخبار ايرنا لرستان به نشاني @IRNALORESTAN در 24 ساعت شبانه روز دريافت كنيد.
7265/6060

سرخط اخبار استان‌ها