۲۱ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۳۱
کد خبر: 82859778
۰ نفر
تراز دریاچه ارومیه مثبت شد

ارومیه- ایرنا- رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: تراز دریاچه ارومیه صبح امروز /دوشنبه/ به یكهزار و 270 متر و 68 سانتیمتر رسید كه چهار سانتیمتر بیشتر از زمان مشابه سال گذشته و 37 سانتیمتر بیشتر از ابتدای سال آبی جاری /اول مهر/ است.

فرهاد سرخوش روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در مدت مشابه سال گذشته تراز این دریاچه یكهزار و 270 متر و 64 سانتیمتر بود كه این رقم با بارش های مناسب هفته های اخیر و سرازیر شدن آب سدهای اقماری افزایش یافته است.
وی اضافه كرد: در حال حاضر وسعت دریاچه ارومیه به 2 هزار و 208 كیلومتر مربع رسیده در حالی كه این میزان در زمان مشابه سال گذشته 2 هزار و 162 كیلومتر مربع بود.
وی حجم آب دریاچه ارومیه در زمان مشابه سال گذشته را یك میلیارد و 770 میلیون مترمكعب اعلام كرد و ادامه داد: این حجم امروز به یك میلیارد و 860 میلیون مترمكعب رسیده است كه افزایش 90 میلیون مترمكعبی را نشان می دهد.
رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به اینكه حجم آب این دریاچه در ابتدای سال آبی جاری /اول مهرماه/، یك میلیارد و 120 میلیون مترمكعب بود، اظهار كرد: در حدود 6 ماه گذشته رشد 740 میلیون مترمكعبی آب در نگین فیروزه ای آذربایجان اتفاق افتاده است.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
بنا بر نظر كارشناسان خشك شدن دریاچه ارومیه تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و بر روی دمای هوا و وزش بادهای نمكی تاثیر گذاشته است.
ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح های متعددی چون لایروبی رودخانه ها، انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب به دریاچه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یكهزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هكتار از اراضی كشاورزی را در دستور كار دارد.
استاندار آذربایجان غربی نیز طی روزهای اخیر با اشاره به موافقت رئیس جمهوری با پیشنهاد استفاده از سه میلیارد دلار فاینانس خارجی برای اجرا و تكمیل طرح های احیای دریاچه ارومیه گفته كه مذاكره با سرمایه گذاران خارجی نیز در این زمینه آغاز شده است و با دریافت تسهیلات خارجی روند اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه تسریع می شود.
2093/3072