اردوی تیم ملی قایقرانی اسلالوم مردان كشور در مریوان آغاز شد

سنندج - ایرنا - نخسین مرحله اردوی تداركاتی تیم ملی قایقرانی رشته اسلالوم مردان، رده سنی جوانان و زیر 23 سال كشور با هدف آمادگی برای شركت در مسابقات آسیایی در مریوان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نخستین مرحله اردوی تداركاتی تیم ملی اسلالوم ابتدا قرار بود از 17 اسفند در دریاچه زریبار مریوان با حضور 6 قایقران برگزار شود كه با 2 روز تاخیر آغاز شده است.
امیر رضانژاد از تهران، محمدمهدی كنارنگ از چهارمحال و بختیاری، علیرضا آدم پور از گیلان، دانیال خسروی، ماهان ادریسی و رضا خلیلی از مازندران قایقرانان دعوت شده به این مرحله از اردوی آمادگی هستند.
مربی تیم ملی قایقرانی اسلالوم روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: قایقرانان حاضر در اردو به مدت 10 روز در دریاچه زریبار مریوان برای حضور موفق در بازی های آسیایی تایلند به تمرینات آمادگی می پردازند.
هیوا نسیمی با بیان اینكه مرحله دوم این اردو نیز فروردین ماه سال آینده در همین محل برگزار می شود، افزود: اردوی آب های خروشان نیز پس از آن در منطقه سروآباد برگزار خواهد شد.
این مربی كردستانی از توانمندی قایقرانان حاضر در این اردو خبر داد و تاكید كرد: همین تیم، سال گذشته در مسابقات آسیایی تایلند در رده سنی جوانان مدال برنز و نقره را كسب كرده بود.
نسیمی حمایت اداره كل ورزش و جوانان كردستان را در برگزاری هر چه بهتر اردوی تیم ملی اسلالوم در مریوان قابل تقدیر دانست و یادآور شد: فدراسیون قایقرانی تمام تلاش خود را برای برگزاری مطلوب اردوی تیم ملی به كار گرفته است.
هیوا نسیمی قایقران صاحب نام مریوانی به عنوان مربی، تمرینات فنی ملی پوشان را زیر نظر دارد و محمدسهیل فضل وزیری رئیس هیات قایقرانی استان كردستان نیز سرپرست اردو است.
اردوی تیم ملی اسلالوم مردان رده سنی جوانان و زیر 23 سال كشور تا 26 اسفند ماه در دریاچه زریبار مریوان برگزار می شود.
رئیس هیات قایقرانی كردستان نیز به وضعیت ورزش قایقرانی در كردستان اشاره و اظهار كرد: این رشته در شهرهای سنندج، قروه و مریوان فعال است.
سهیل فضل وزیری افزود: پایگاه های قهرمانی روئینگ در مریوان، كانوپولو در سنندج، رفتینگ (آب های خروشان) در سروآباد و كانوپولو در قروه فعال هستند.
وی با بیان اینكه تجهیزات ورزش قایقرانی هزینه بردار است، یادآور شد: با توجه به اینكه بازی های آسیایی را در سال آینده پیش رو داریم نیازمند حمایت بیشتر اداره كل ورزش و جوانان استان از این رشته ورزشی هستیم.
فضل وزیری به مشكل هیات قایقرانی با شركت آب منطقه ای استان اشاره كرد و گفت: شركت آب منطقه ای، حكم تخریب تنها پایگاه این ورزش در سد قشلاق سنندج را گرفته است كه این كار ضربه بزرگی به ورزش قایقرانی سنندج وارد می كند.
وی در ادامه به توانمندی ورزشكاران رشته قایقرانی در كردستان اشاره كرد و افزود: در شراط كنونی 12 ورزشكار این استان در رده های سنی مختلف عضو تیم ملی هستند ضمن اینكه 2 مربی كردستانی هم در تیم های ملی فعالیت دارند.
به گزارش ایرنا، بیش از 100 قایقران سازمان یافته و بیمه شده در كردستان مشغول به فعالیت هستند.
ورزش قایقرانی شامل بخش های آب های آرام، كانوپولو، راندن قایق اژدها، راندن قایق بادبانی، قایقرانی اسلالوم در آب‌های خروشان و روئینگ است.
دریاچه زریبار در سه كیلومتری غرب مریوان واقع شده است، طول این دریاچه حدود پنج كیلومتر و عرض آن حدود 1.6 كیلومتر، وسعت تالاب بدلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداكثر عمق آن به ترتیب 2 و 6 متر است.
زریبار در یك دره طولی وسیع قرار دارد و از 2 طرف غرب و شرق با كوه های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشكیل می دهد كه گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.
شهرستان مرزی مریوان با 152 هزار نفر جمعیت در فاصله 130 كیلومتری غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
7355/9102