239 گلزار شهدا در خراسان شمالي ساماندهي شد

بجنورد- ايرنا- مديركل بنياد شهيد و امور ايثارگران خراسان شمالي با بيان اينكه 374 گلزار شهدا در اين استان وجود دارد، گفت: از اين تعداد تاكنون، 239 گلزار ساماندهي شده است.

به گزارش ايرنا، سيدعابس حسيني يكشنبه در جمع خبرنگاران اظهاركرد: براي ساماندهي بقيه گلزار شهدا در سال جاري مبلغ 15 ميليارد و 400 ميليون ريال اعتبار در نظر گرفته شده كه از اين ميزان تاكنون 30 درصد تخصيص يافته است.
حسيني درباره اشتغال جامعه ايثارگري گفت: يكي از مشكلات اين نهاد مساله اشتغال فرزندان ايثارگران است و اكنون يك هزار و 50 نفر به عنوان بيكار در سامانه اين نهاد ثبت نام كرده اند.
وي با اشاره به سهميه 25 درصدي خانواده شهدا و ايثارگران در استخدامي ها افزود: تاكنون 130 نفر در دستگاه هاي اجرايي استان جذب شدند اما در اين راستا برخي از ادارات از زير بار مسئوليت خارج مي شوند.
مديركل بنياد شهيد و امور ايثارگران خراسان شمالي همچنين به پرداخت 140 فقره تسهيلات اشتغال به جامعه ايثارگران اشاره كرد و ادامه داد: موضوع مسكن تمام جانبازان و ايثارگران و جانبازان بالاي 25 درصد را حل كرديم.
وي گفت: براي جانبازان زير 25 درصد نيز سالانه به بيش از 600 نفر تسهيلات بانكي براي حل مشكل مسكن اعطا مي شود.
حسيني در ادامه درباره بيمه درماني هم اظهاركرد: تمام ايثارگران ما به غير از ايثارگران زير پوشش نيروهاي مسلح از خدمات بيمه درماني بهره مند هستند.
وي افزود: اين نهاد موظف است كه ايثارگراني را كه زير پوشش هيچ نوع بيمه اي نيستند،زير پوشش بيمه سلامت ببرد و به همين منظور هم اكنون 23 هزار و 630 نفر از خدمات اين بيمه برخوردارند.

**اعزام سالانه 150 نفر به خارج از استان براي درمان
حسيني در باره نحوه درمان اين افراد هم گفت: با اجراي طرح تحول سلامت آمار اعزام افراد به خارج از استان كمتر شده است و به طور ميانگين سالانه 150 نفر به خارج از استان براي درمان اعزام مي شوند.

** فرهنگ ايثار و شهادت اسلحه دفاع از نظام است
وي بر ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه و در ميان جوانان تاكيد و اظهاركرد: امروز ترس دشمنان و استكبار جهاني از مساله هسته اي و يا موشكي نيست، آنها از فرهنگ ايثار و شهادت واهمه دارند.
وي بيان كرد: مردم بايد در حفظ شاه كليد فرهنگ ايثار و شهادت تلاش كنند، امروز بعد از انقلاب نه تنها در ايران بلكه در كشورهايي مانند سوريه، يمن، عراق، استكبار جهاني هر آنچه را كه در حربه داشت به صحنه آورد اما پيروز ميدان فرهنگ ايثار و شهادت بود.
وي گفت: اكنون 9 هزار و 401 نفر ايثارگر در خراسان شمالي وجود دارد كه از اين تعداد 2 هزار و 652 نفر شهيد، 77 نفر جانباز بالاي 70 درصد، يك هزار و 848 نفر جانباز بين 25 تا 69 درصد، چهار هزار و 450 نفر جانباز زير 25 درصد و 374 نفر آزاده است.
اخبار خراسان شمالي را در كانال تلگرامي اخبار ايرنا خراسان شمالي به نشاني 🆔 @IRNABOJNURD پيگيري كنيد.
ع/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها