تحمیل قدرت فوتبال ایران به امارات در دور برگشت لیگ قهرمانان آسیا

تهران - ایرنا - لیگ قهرمانان آسیا روزهای دوشنبه و سه شنبه (21 و 22) اسفند ماه درحالی پیگیری می شود كه تیم های تراكتورسازی، ذوب آهن، پرسپولیس و استقلال در هفته چهارم و آغاز دور برگشت مرحله گروهی این مسابقات به دنبال تحمیل دوباره قدرت فوتبالی خود به تیم های اماراتی هستند.

نماینده های فوتبال كشورمان درحالی به مصاف باشگاه های اماراتی می روند كه در پایان دور رفت این مسابقات تیم های پرسپولیس و استقلال صدرنشین گروه های سوم و چهارم شدند. تیم ذوب آهن نیز در گروه دوم، مكان دوم را از آن خود كرد و تراكتورسازی در گروه نخست هر چند در انتهای جدول رده بندی قرار گرفت ولی موفق به كسب نتیجه تساوی ارزشمند در خانه الجزیره شد.
البته درخشش نماینده های فوتبال كشورمان مقابل تیم های اماراتی در هفته سوم سبب شد اكثر كارشناسان زبان به تحسین فوتبال ایران باز كنند و 4 نماینده كشورمان نیز نشان دادند كه یك سر و گردن از امارات ها برترند. تیم های پرسپولیس و ذوب آهن موفق به شكست الوصل و الوحده در هفته سوم شدند و استقلال و تراكتورسازی نیز در همین هفته و در خانه حریفان به تساوی ارزشمند مقابل تیم های متمول الجزیره و العین رسیدند. حال در دور برگشت نیز چهار نماینده ایران باید مقابل همین تیم ها قرار بگیرند و باید منتظر بود و دید آیا درخشش تیم های ایرانی بار دیگر محقق می شود یا خیر.

**تراكتورسازی ایران - الجزیره امارات
تیم فوتبال تراكتورسازی در سومین دیدار آسیایی خود هر چند الجزیره را با تساوی بدون گل درخانه متوقف كرد، ولی با یك امتیاز كسب شده و بدون گل زده در دور رفت این رقابت ها در انتهای جدول رده بندی قرار گرفته است تا برای زنده نگه داشتن امیدهایش برای صعود دل به رقابت های برگشت و بازی های خانگی داشته باشد.
قرمزپوشان در ادامه این مسابقات در ورزشگاه یادگار امام تبریز مقابل تیم های الغرفه و الجزیره میزبان هستند و شاید حضور پر شور هواداران تبریزی برای كسب نتیجه پیروزی و صعود به مرحله بعدی به نماینده فوتبال كشورمان كمك كند.
این درحالی است كه با توجه به حضور «طغرل ساغلام» سرمربی ترك تبار تیم تراكتور، «ییلدیریم» مالك باشگاه فنرباغچه تركیه از نزدیك شاهد این دیدار خواهد بود كه می تواند در انگیزه بیشتر بازیكنان نماینده ایران در تبریز تاثیر داشته باشد.
قرمزپوشان تبریزی در دیدار نخست خود مقابل الاهلی عربستان یك بر صفر شكست خورده و در دومین دیدار نیز برابر الغرافه قطر با شكست سنگین سه بر صفر نتیجه را واگذار كردند. در گروه اول این مسابقات، تیم الاهلی عربستان با 7 امتیاز صدرنشین است و تیم های الجزیره و الغرافه با چهار امتیاز به ترتیب در رده های دوم و سوم ایستادند.
گفتنی است محمد جمال، احمد العطاس، علی مبخوت و خلفان فرج بازیكنان تیم الجزیره به دلیل دو اخطاره بودن دیدار برگشت مقابل تراكتورسازی را از دست دادند كه شاید این فرصت مغتنمی برای نماینده فوتبال تبریز و كسب نتیجه پیروزی باشد.
در همین روز الاهلی عربستان در شهر جده میزبان الغرافه قطر است.

** الوحده امارات - ذوب آهن ایران
شاگردان امیر قلعه نویی در لیگ قهرمانان آسیا موفق شدند هفته گذشته در سومین دیدار خود با حضور هواداران پرشور فولاد شهر تیم الوحده امارات را دو بر صفر شكست دهند. ذوبی ها در دیدار نخست خود مقابل تیم الدحیل قطر تن به شكست دادند ولی در دومین مصاف برابر لوكوموتیو ازبكستان پیروز شده و سه امتیاز بازی را به خود اختصاص دادند.
ذوب آهن درحالی باید برای دومین بار مقابل تیم الوحده صف آرایی كند كه این تیم اماراتی در این دوره از رقابت ها نمایش ضعیفی داشته و با سه شكست در انتهای جدول ره بندی ایستاده است. این درحالی است كه نماینده فوتبال اصفهان با 6 امتیاز در مكان دوم گروه خود قرار دارد و در صورت پیروزی مقابل الوحده به صعود به مرحله حذفی نزدیك تر می شود.
البته تیم الوحده برای اینكه امیدش را برای صعود به مرحله بعدی حفظ كند، چاره ای جز پیروزی مقابل ذوبی ها ندارد و برای این هدف شاید میزبانی از نماینده فوتبال ایران راهگشای این تیم شود.
از طرفی بازیكنان خارجی این تیم مانند «سباستین تالیابو» آرژانتینی، «ژوژاك» مجارستانی و «مراد باتنا» بازیكن مراكشی این تیم كه در بازی هفته گذشته مقابل ذوب آهن غایب بود در كنار «ریم چانگ وو» مدافع كره ای الوحده می توانند كار را برای نماینده فوتبال ایران در دیدار برگشت كه در شهر ابوظبی برگزار می شود، سخت تر كند.
در دیگر دیدار این گروه دو تیم لوكوموتیو ازبكستان و الدحیل قطر نیز در شهر تاشكند به مصاف هم می روند. نماینده فوتبال قطر در آخرین دیدار خود موفق شد با نتیجه سه بر دو بر حریف ازبكستانی فائق آید و با كسب سه پیروزی در دور رفت و 9 امتیاز، صدرنشین گروه دوم شود.

**الوصل امارات - پرسپولیس ایران
پرسپولیس در دیدار رفت موفق شد با حضور هواداران پرشور خود در ورزشگاه آزادی تیم الوصل را دو بر صفر شكست دهد تا نمایش خوب و بی نقص شاگردان برانكوایوانكوویچ سرمربی سرخپوشان امیدهای این تیم را برای صعود به مرحله حذفی بیشتر كند. این در حالی است كه هر سه تیم پرسپولیس، السد قطر و نسف قارشی ازبكستان با دو پیروزی و یك شكستی كه در پایان دور رفت لیگ قهرمانان كسب كردند، در امتیاز 6 برابرند و تنها با توجه به تفاضل گل بهتر به ترتیب در رده اول تا سوم گروه سوم قرار دارند. الوصل نیز بدون امتیاز در انتهای جدول جای گرفته است.
البته شاید به دلیل بدون امتیاز بودن تیم الوصل این گونه به نظر برسد كه این تیم اماراتی در دیدار برگشت نیز حریف آسانی برای نماینده فوتبال كشورمان خواهد بود. در حالی كه الوصل در دور رفت این مسابقات از داشتن تعدادی از بازیكنان كلیدی خود به دلیل مصدومیت محروم بود. «عبدالله النقبی» هافبك دفاعی این تیم، «ابیو لیما» آقای گل لیگ امارات و «علی سالمین» بازیكنانی هستند كه با رهایی از بند مصدومیت می توانند خطر جدی برای پرسپولیس در دیدار پیش رو در شهردبی باشند.
در دیگر دیدار این گروه دو تیم السد و نسف قارشی در شهر دوحه به مصاف هم می روند.

**العین امارات - استقلال ایران
استقلال در دور رفت لیگ قهرمانان آسیا در سه بازی خارج از خانه كه یك دیدار آن به رغم میزبانی از تیم الهلال عربستان در كشور ثالث و در مسقط عمان برگزار شد، نتایج ارزنده ای كسب كرد. آبی پوشان با یك پیروزی مقابل الهلال و دو تساوی ارزشمند در خانه الریان قطر و العین امارات با پنج امتیاز صدرنشین گروه چهارم شدند. البته آبی پوشان ایران در آخرین دیدار خود مقابل العین با نمایش فوق العاده بازیكنان و «حسین حسینی» دروازه بان این تیم می توانستند مقابل العین یك پیروزی شیرین را رقم بزنند تا انتقام شكست تلخ 6 بر یك از این تیم اماراتی در دوره قبل را بگیرند. اما «بن یعقوب» داور مالزیایی با قضاوت بحث برانگیز و ناعادلانه خود و گرفتن دو پنالتی اشتباه به سود حریف اجازه این كار را به نماینده فوتبال كشورمان نداد.
در این شرایط آبی های ایرانی در صدد هستند در نخستین میزبانی خود در این دوره از لیگ قهرمانان آسیا و در ورزشگاه آزادی با ارائه یك نمایش غرور آفرین نه تنها تیم العین بلكه داور مسابقه و نفوذ این باشگاه عربی در كنفدراسیون فوتبال آسیا را هم شكست دهند. زیرا باشگاه العین با لابی خود، این بار از ترفند جدیدی بهره برده و كنفدراسیون فوتبال آسیا را متقاعد كرده كه هر گونه اقدامی مانند پرتاب نور لیزر و اشیا به زمین مسابقه در این دیدار سبب محرومیت دو ساله تیم های ایرانی از همراهی هوادارانشان می شود.
با این حال تیم العین فینالیست دو سال قبل لیگ قهرمانان آسیا كه پرامیدترین نماینده امارات در این دوره از رقابت هاست. ولی هنوز موفق به كسب پیروزی نشده است تا با سه تساوی در جایگاه سوم این گروه قرار بگیرد. این درحالی است كه «كایو» مهاجم برزیلی العین به دلیل مصدومیت در دیدار فردا غایب است تا خبر خوشحال كننده برای تیم استقلال باشد. ولی بازیكنان دیگر این تیم مانند برادران عبدالرحمان، حسین الشحات، احمد خلیل، تسوكاسا شیوتانی و ماركوس برگ همچنان خطرناك هستند كه تیم خود را در سفر به تهران همراهی كرده اند.
برنامه نمایندگان فوتبال كشورمان در هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا به این شرح است:
**دوشنبه 21 اسفند ماه
الوحده امارات - ذوب آهن ایران ساعت 18 و 30 دقیقه
استقلال ایران - العین امارات ساعت 19

**سه شنبه 22 اسفندماه
تراكتوسازی - الجزیره امارات ساعت 16
الوصل امارات - پرسپولیس ساعت 18 و 45 دقیقه
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با كانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید
ورزشی**9029**1701