۱۹ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۱۰
کد خبر: 82857665
۰ نفر
زنجان، پرواز در سرزمین لك لك ها

زنجان – ایرنا – برخلاف وجود انواع جانداران با ارزش زیستی بالا همچون تنها نسل باقی مانده از آهوان شمالغرب ایران در زنجان، این استان اما پرنده ای دارد با قلعه ای اختصاصی به نام قلعه لك لك ها.

به گزارش ایرنا، گذشته از آنكه نماد محیط زیست زنجان لك لك ها هستند، این پرنده زیبا و خوش قد و قامت در این استان برای خود برو و بیایی دارد.
شهرستان ماهنشان سرشار از شگفتی های زمین شناسی است از شكاف ناشی از وجود گسل گرفته تا صخره های دودكش مانند ایجاد شده بر اثر همان شگفتی های زمین شناسی و در نهایت كوه های رنگی.
دراین میان این شگفتی های زمین شناسی حتی برای برخی جانواران هم حریم ساخته است و می توان 125 هزار هكتار از مساحت شهرستان ماهنشان در میان مناطق حفاظت شده مشاهده كرد كه 30 هزار هكتار آن پناهگاه حیات وحش است و این یعنی ماهنشان سرزمین امنی برای گونه های مختلف جانوری به شمار می رود.
100 گونه انواع پرنده و 200 گونه گیاهی مختلف در همین ماهنشان جای گرفته اند، اما در این میان لك لك ها جایگاه خاصی دارند، همانگونه كه خاك این منطقه هم از ویژگی ها اكولوژیكی منحصر به فردی برخوردار است.
قلعه لك لك ها نام مشهوری در زنجان و ایران به شمار می آید، نامی كه ابتدا شنونده را یاد داستان قلعه حیوانات و وجود برج و باروی خاص برای این پرنده بلند قامت می اندازد، اما همین قلعه هم یكی از پدیده های منحصر به فرد زمین شناسی ماهنشان به شمار می رود.
100 كیلومتری از مركز استان زنجان به سمت ماهنشان كه در غرب این استان قرار گرفته، جایی در اطراف روستای شوكورچی، طبیعت دست به كار شده و دیواره ای ساخته با برج و باروهایی طبیعی، اینجا همان قلعه معروف به قلعه لك لك هاست.
ماهنشان قلعه دیگری هم دارد به نام قلعه بهستان كه دست ساخت بشر است و بسیار شبیه به همین قلعه طبیعی شاید به همین علت هم باشد كه سرزمین لك لك ها در ماهنشان نام قلعه به خود گرفته است.
لك لك ها آب دوست هستند، غذای آبی را دوست دارند و در كنار رودخانه ها اوقات خوشی را سپری می كنند و می توانند با پاهای بلندشان به آسانی در گل و لای اطراف رودخانه و گاه وسط آب های كم عمق قدم بزنند، برای همین هم هست كه قلعه لك لك ها جایی كنار رودخانه قزل اوزن كه از وسط ماهنشان عبور می كند، جای گرفته است.
لك لك های زنجان منقاری راست و سرخ رنگ، پرهای سفید و سفید منتهی به سیاه و پاهایی بلند و قرمز دارند و در بالای همین برج و باروهای طبیعی برای خود آشیانه ساخته اند.
3001/6085