تولید صنعتی داروی میگرن با پایه گیاهی، دستاورد یك شركت ایرانی

تهران- ایرنا- یك شركت دانش بنیان ایرانی موفق به تولید داروی اسپری درمانی میگرن كات شد.

دكتر فرید سمسارها مدیر تحقیق و توسعه این شركت دانش بنیان روز شنبه در حاشیه رونمایی از این داروی جدید، در محل صندوق نوآوری و شكوفایی كه با حضور دكتر بهزاد سلطانی رئیس این صندوق همراه بود، در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا اظهار كرد كه داروی میگرن كات یك داروی طبیعی برای درمان میگرن محسوب می شود و فرآیند ثبت آن حاصل شش سال تحقیق و توسعه و انجام كارآزمایی بالینی روی 300 بیمار میگرنی است.
وی با بیان این كه این دارو در حال حاضر در داروخانه های هفت استان در حال عرضه به بیماران است، اظهاركرد: میگرن كات در آینده نزدیك در سراسر كشور توزیع خواهد شد.
وی در خصوص منشاء داروی میگرن كات نیز با بیان اینكه، این دارو تركیبی از گیاهان طبیعی و دارویی كشور است، گفت: تیم تحقیق و توسعه شركت ملی دارو با شش سال فرایند تحقیق و توسعه مستمر و پیش از آن با هفت سال مطالعه تحقیقاتی پایه در منابع موجود تركیبات گیاهی كه بهترین و پایدارترین اثر را در درمان سردردهای میگرنی دارند، بدست آمده است.
مدیر تحقیق و توسعه این شركت دانش بنیان درخصوص عوارض جانبی داروی میگرن كات نیز اظهاركرد: این دارو پس از استفاده از سوی 300 بیمار هیچگونه عوارضی مشاهده نشده است و البته خیلی عجیب هم نیست چراكه این تركیب برآمده از طبیعت و فارغ از تركیبات شیمیایی است.
وی افزود: ضمن اینكه این دارو در دوز مناسب و طبیعی مجاز استفاده می شود و امیدواریم كه در اشل بیشتر و بالاتر نیز اثر جانبی نداشته باشد.
سمسارها همچنین با بیان اینكه، تا به امروز گفته شده است كه بیماری میگرن درمان ندارد گفت: به دلیل اینكه داروی میگرن كات از تركیبات طبیعی است طبق این رویكرد سیستمی هنگامی كه تركیبات طبیعی وارد بدن می شوند سازو كارهای طبیعی بدن به شكل نُرم خود باز می گردد .
وی ادامه داد: اگر یك تركیب گیاهی طبیعی برای كاهش سردرد وارد بدن شود آن نقائص و كمبودها در جهت بازیابی اولیه بدن جبران می شود.
سمسارها با اشاره به اینكه این شركت دانش بنیان مجوز رسمی میگرن كات را از سازمان غذا و دارو كسب كرده است، گفت: این دارو با كارآزمایی بالینی و بر اساس مستندات ثبت تولید شده و در دنیا قابل عرضه است.
وی در خصوص فرایند مصرف دارو از سوی بیماران نیز با بیان این كه یك سری بیماران میگرنی از طریق نورولوژیست از بیماری خود آگاه شده اند، افزود: اما اگر كسی هم وجود دارد كه از این بیماری مطلع نیست ما در مجموعه خودمان تستی را تحت عنوان میگرن سنج گذاشته ایم كه بعد از دو سال و نیم كار تحقیق و توسعه متخصصان ما راه اندازی شده است و با پاسخگویی به هفت سوال احتمال ابتلای آنان به این بیماری مشخص خواهد شد.
علمی 1836* 2017