شركت هاي دانش بنيان ناموفق نيازمند ساختارهاي قانوني حمايتي

تهران- ايرنا- مدير عامل يك شركت دانش بنيان با اشاره به ناموفق بودن برخي شركت هاي دانش بنيان در زمينه تجاري سازي گفت: لازم است ساختارهاي قانوني حمايت از اين شركت ها فراهم شود.

دكتر هادي مرادي روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمي ايرنا در مورد حمايت ها براي تجاري سازي محصولات اظهار كرد: ما در زمينه علوم شناختي فعاليت مي كنيم و توانستيم حمايت هايي از ستادهاي مختلف معاونت علمي به ويژه ستاد علوم شناختي دريافت كنيم.
مدير عامل اين شركت دانش بنيان در مورد مشكلات اين شركت ها گفت: نكته مهم مغفول مانده در مورد فعاليت شركت هاي دانش بنيان اين است كه 95 درصد شركت هاي دانش بنيان يا نوپا در تجاري سازي محصول خود شكست مي خورند و 5 درصد شكوفا مي شوند؛ در اين شرايط در بسياري كشورها افراد اعلام ورشكستگي كرده و دولت از آنها حمايت مي كند.
مدير گروه هوش مصنوعي دانشكده مهندسي برق و كامپيوتر پرديس دانشكده ‌هاي فني دانشگاه تهران اضافه كرد: افرادي هم كه سرمايه گذاري مي كنند متوجه هستند سرمايه گذاري خطرپذير است، اما در ايران تاسيس شركت دانش بنيان روند دشواري دارد.
وي تصريح كرد: اگر شركت موفق نشده و بخواهد از بازار خارج شود به دو سال زمان نياز دارد تا بتوانيد تسويه حساب مالي بگيرد و نمي توانيد بگوييد ديون را تاجايي كه توانستم پرداخت كرده ام و در صورت شكست تحت فشار زيادي خواهد بود، بنابراين بايد ساختارهاي قانوني براي حمايت از آنها فراهم شود.
شركت تحت مديريت دكتر مرادي محصولات مختلفي در قالب ربات و نرم افزار در زمينه افزايش تمركز و حافظه، غربالگري و تشخيص اتيسم همچنين درمان اين بيماري طراحي و توليد كرده است. پكيج مغزينه براي افزايش تمركز و حافظه همچنين نرم افزار غربالگري اتيسم در دسترس عموم است اما ربات طوطي براي درمان اتيسم و ماشين تشخيص اتيسم همچنان مراحل نهايي را براي توليد انبوه مي گذراند.

***اقتصاد دولتي و تعامل سخت دستگاه ها با دانش بنيان ها
به گفته دكتر مرادي، توليد انبوه محصول فناورانه در ايران كار نسبتا مشكلي است، زيرا 80 درصد اقتصاد ما دولتي است و تجربه نشان مي دهد تعامل با اين سيستم ها دشوار انجام مي شود.
وي افزود: ما نرم افزار غربالگري اتيسم را طراحي كرده ايم كه هنوز بعد از 2 سال نتوانسته ايم به توليد انبوه برسانيم؛ در حالي كه دو پايان نامه فوق ليسانس روي اين سيستم انجام و نتايج آن اعتبارسنجي شده است.
دانشيار دانشگاه تهران در مورد مجوزهاي نرم افزار گفت: انتشار نرم افزار نيازي به مجوز ندارد ولي چون در زمينه سلامت است، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بايد متولي استفاده آن باشد؛ زيرا خانه هاي بهداشت و ديگر ساختارهاي بهداشتي دست وزارتخانه است و تمام سرويس را فراهم مي كند.
«در مجموع در بخش سلامت نسبت به زمينه هاي مهندسي به سختي مي توان كار كرد، بايد مثلا وزارت بهداشت به عنوان متولي حمايت كند و در نهايت مي توان از گسترش يا جلوگيري از گسترش آن موثر باشد».

***حضور در پارك هاي علم و فناوري به معناي تعهد به دانشگاه نيست
دكتر مرادي در مورد حضور شركت هاي دانش بنيان در پارك هاي علم و فناوري توضيح داد: استقرار شركت در پارك ضرورتا به معناي پرداخت به دانشگاه در صورت رسيدن فناوري به توليد انبوه نيست، شركت هاي بسياري در پارك هستند كه از اعتبار و تسهيلات پارك استفاده مي كند و تعهدي هم نسبت به دانشگاه ندارند.
وي با اشاره به تجربيات ديگر كشورها گفت: حتي در كشورهاي ديگر اگر استادي بخواهد نتيجه تحقيقات دانشگاهي خود را به عموم برساند بايد از دانشگاه اجازه داشته باشد؛ البته در گذشته گفته مي شد در صورت موفقيت فناوري و رسيدن به توليد انبوه 50 درصد سود سهم دانشگاه و 50 درصد سهم استاد است كه اكنون بسياري از دانشگاه هاي خارجي هم آن را لغو كردند، همين كه يك استاد يا دانشجو بتواند فناوري را عرضه كند كافي است و همين امر تجاري سازي را بالا مي برد.

***امكان ارائه محصولات به كشورهاي ديگر، به سختي ممكن است
دانشيار دانشگاه تهران در مورد امكان ارائه محصولات به كشورهاي همسايه نيز گفت: در رفت و آمدها ديده ام كه علاقه زياد هست ولي به تاييديه هايي نياز داريم كه سرمايه گذاري زيادي مي خواهد، براي نمونه ارائه محصولات فناورانه در آمريكا نياز به انجام تحقيقات دانشگاهي در سطح بالا دارد كه هزينه زياد و حمايت هاي چند وزارتخانه را مي طلبد.
به گزارش ايرنا، محصولات اين شركت شامل پكيج مغزينه براي افزايش تمركز و حافظه كتاب راهنماست كه بر اساس آزمايش ها بعد از 24 جلسه 5 دقيقه اي استفاده از تمرين هاي، تمركز و حافظه كاربر نسبت به ابتدا افزايش يافته است. اين نرم افزار براي همه پلت فرم هاي اندرويد، آي او اس و ويندوز طراحي شده و در دسترس است.
افزون بر اساس نتيجه پژوهش ها در دانشگاه تهران، كارشناسان علوم شناختي، روانشناسي كودكان استثنايي، عصب شناسي، هوش مصنوعي و رايانه در اين شركت سيستم غربالگري اتيسم را با روش هاي مختلف نرم افزار و تشخيص از روي صداي نوزاد يا راه رفتن وي طراحي كرده اند؛ زيرا تشخيص اتيسم در مراحل اوليه به بهبود بهتر و بيشتر آن كمك مي كند.
رباتي به شكل طوطي به دليل علاقه­ كودكان به حيوانات، زيبايي و قابليت صحبت كردن طوطي نيز در اين شركت طراحي و ساخته شده كه با دو موتور قادر به حركت دادن بدن، چشم­ها و نوك است. اين ربات كه هنوز به مرحله انبوه سازي نرسيده است در تعامل با كودك اتيستيك مي تواند در درمان اين بيماري استفاده شود.
علمي**9157*2017
براي اطلاع از اخبار متنوع علمي و فناوري، با كانال علمي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
irnaelm@
https://telegram.me