ابراز نگرانی اسقف اعظم انگلیس از بحران انسانی یمن در دیدار با بن سلمان

لندن - ایرنا - عالی‌ترین مقام روحانی كلیسای رسمی انگلیس در دیدار با ولیعهد عربستان در كاخ لمبث لندن نسبت به بحران انسانی در یمن ابراز نگرانی كرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، سخنگوی كاخ لمبث گفت كه در این دیدار «جاستین ولبی» اسقف اعظم انگلیس در گفت‌وگوی صریح از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان خواسته تا برای برطرف كردن درد و رنج مردم یمن و پایان درگیری‌ها در این كشور تمام اقدامات ممكن را صورت دهد.
وی همچنین اظهار داشت: جاستین ولبی نسبت به محدودیت‌های مذهبی غیر مسلمانان ساكن عربستان ابراز نگرانی كرده و بر لزوم بسترسازی مناسب برای سایر ادیان مذهبی تأكید كزد.
این دیدار در دومین روز از سفر ولیعهد عربستان سعودی به لندن صورت گرفته است. بن سلمان چهارشنبه گذشته به دعوت ترزا می نخست‌وزیر انگلیس و به‌رغم اعتراضات گسترده مردم این كشور وارد لندن شد.
او تاكنون با ملكه الیزابت دوم و اعضاء خاندان سلطنتی، «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس و شماری از اعضاء هیات دولت به‌منظور گسترش همكاری‌های اقتصادی و سیاسی به‌ویژه مسائل تجاری و سرمایه‌گذاری دیدار كرده است.
در این سفر شماری از اعضاء هیات دولت سعودی ازجمله عادل الجبیر وزیر امور خارجه وی را همراهی می‌كنند.
انگلیس یكی از تأمین‌كننده‌های اصلی سلاح برای تجاوز حاكمان سعودی به مردم فقیر و بی‌دفاع یمن به شمار می‌رود. این كشور از زمان آغاز جنگ یمن به رهبری عربستان كه از ششم فروردین سال 94 به‌صورت بی‌وقفه، یمن را مورد تجاوز زمینی، هوایی و دریایی قرار داده و تاكنون موجب شهادت بیش از 14 هزار شهروند این كشور و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و ویرانی این كشور مسلمان‌ شده است، انگلیس مجوز فروش حدود چهار میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر كرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.
شبد**اروپام ** هـ ن **1379