رفع تبعیض در قوانین ایثارگری پیگیری می شود

ایلام - ایرنا - مشاور ایثارگران وزیر كشور با بیان اینكه برخی قوانین و مقررات ایثارگران نارسا و با اجرای تبعیض آمیز هستند گفت: رفع تبعیض ها و ناروایی ها در مجموعه قوانین مربوط به ایثارگران پیگیری می شود.

به گزارش ایرنا، غلامرضا یاوند عباسی روز چهارشنبه در نشست با نخبگان و تشكل های شاهد و ایثارگر استان ایلام با بیان اینكه بسیاری از مفاد قوانین و مقررات كنونی غیر كاربردی و فقط روی كاغذ وجود دارند تاكید كرد: هیاتی متشكل از همه دستگاه های مرتبط مانند بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه باید برای بازنگری صحیح این قوانین اقدام كنند.
وی تاكید كرد: علاوه بر بازنگری در قوانین و مقررات ایثارگری، دستگاه های اجرایی مختلف نیز باید از تفسیر و تحلیل تبعیض آمیز این قوانین خودداری كنند.
وی گفت: تمامی قوانین مربوط به ایثارگران كه در مجلس به تصویب رسیده از فیلتر شورای نگهبان عبور كرده است بنابراین منع شرعی و قانونی برای اجرای آنها وجود ندارد و باید تمامی زمینه ها برای اجرای آنها در همه دستگاه های اجرایی فراهم شود.
مسئول هماهنگی امور ایثارگران وزارت كشور گفت: استفاده بیشتر از ایثارگران در پست های مدیریتی نیازمند كار فرهنگی است و به این منظور برنامه ای در دست طراحی است كه از استاندارانی كه بیشترین تعداد معاونان، مدیران كل و روسای دستگاه ها را از بین ایثارگران انتخاب كنند تجلیل شود.
یاوند عباسی افزود: اگر در استان ها نیز استانداران این برنامه را اجرا كنند فرهنگسازی بسیار مناسبی در خصوص بكارگیری ایثارگران در پست های مدیریتی انجام خواهد شد.
مشاور ایثارگران وزیر كشور تاكید كرد: با تمامی استانداران سراسر كشور برای بكارگیری ایثارگران در پست های مدیریتی مكاتبه خواهد شد.
مسئول هماهنگی امور ایثارگران وزارت كشور گفت: جامعه ایثارگران كشور هنوز در زمینه اشتغال و مسائل دیگر با مشكل مواجه هستند كه در استان هایی مانند ایلام نیز كه در مجموع وضعیت مناسبی ندارند ایثارگران به عنوان بخشی از جامعه با مشكلات بیشتری نسبت به دیگر مناطق كشور روبرو هستند.
یاوند عباسی با بیان اینكه ایثارگران زیاد هستند اما زیادی نیستند و باید برای رفع مشكل آنها در هر زمینه ای چاره اندیشی شود، تاكید كرد: بخشی از مشكلات ایثارگران مربوط به اشكالات عملكردی مدیران است كه خدمات ارائه شده به ایثارگران را در بوق و كرنا كرده در حالیكه در عمل چیزی نصیب این قشر نشده است.
مشاور وزیر و مسئول هماهنگی امور ایثارگران وزارت كشور افزود: باید قوانینی مبتنی بر عدالت، نیاز ها و امكانات تصویب شود تا تمام جامعه ایثارگران بتوانند خدمات یكسانی دریافت كنند.
وی گفت: بخش دیگری از مشكلات نیز به خود ایثارگران باز می گردد كه هنوز نتوانسته اند برجستگی های علمی و شخصیتی خود را به جامعه نشان دهند.
به گزارش ایرنا، در این نشست جمعی از نخبگان شاهد و ایثارگر و نمایندگان تشكل های ایثارگران مسائل و مشكلات خود را بیان كردند.
50 هزار نفر از جمعیت 580هزار نفری استان ایلام ایثارگر هستند.
استان ایلام در دوران هشت سال دفاع مقدس و دیگر آوردگاه های نظام اسلامی سه هزار شهید، 11 هزار جانباز و 332 آزاده تقدیم انقلاب اسلامی كرده است.
6032/6034