400 باشگاه كارآفرینی و پژوهشگران در كشور فعال است

اصفهان- ایرنا- رئیس كارگروه آموزش و تحقیقات مركز نمایندگان ادواری مجلس شورای اسلامی گفت: نزدیك به 400 باشگاه كارآفرینی و پژوهشگران با حدود 14 هزار عضو در كشور فعالیت می كنند.

به گزارش ایرنا، كریم زارع روز سه شنبه در نخستین اجلاس ملی چهره های ماندگار مدیریت و كارآفرینی كشور در اصفهان افزود: تا كنون سه هزار و 568 اختراع در این باشگاه ها ثبت و 140 طرح عملیاتی شده است.
وی با بیان اینكه اعضای این باشگاه ها از همه دانشگاه های كشوروحتی از خارج كشور هستند، اظهار كرد: حدود 43 درصد اعضای باشگاه ها از دانشگاه های دولتی هستند.
وی با تاكید بر اینكه باید بسترهای مناسب برای كارآفرینی جوانان و نخبگان كشور با كمترین سختگیری فراهم شود، گفت: كارها و برنامه های ما باید به گونه ای باشد كه نخبگان جامعه را جذب كنیم.
زارع همچنین با بیان اینكه آموزش عالی كشور نیاز به تحول اساسی دارد، افزود: باید راه نویی را جایگزین كنكور كرد.
به گفته وی كنكور در 90 درصد دانشگاه های دنیا حذف شده و از راهكارهایی مانند دوره های 2 ساله دانش افزایی به جای آن استفاده می شود.
نائب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این اجلاس با تاكید بر اینكه كارآفرینی با اشتغال، تفاوت دارد، گفت: یكی از ویژگی های كارآفرینی، ریسك پذیری بالای آن است.
مصطفی رناسی با بیان اینكه باید فضای كسب و كار برای كارآفرینی مناسب باشد، افزود: تحقق این فضا نیاز به حكمرانی خوب دارد كه از جمله شاخص های آن می توان به دریافت نظرها همه مردم و اجرای نظر اكثریت، قانونمداری، شفافیت، پاسخگویی، همگرایی و مسئولیت پذیری اشاره كرد.
مسعود صرامی یكی از كارآفرینان اصفهان نیز در این اجلاس تاكید كرد كه لازم است آموزش و تربیت در كنار كارآفرینی قرار گیرد تا كارآفرینان درست داشته باشیم نه اینكه بخواهند با ضربه زدن به دیگران، كار خود را پیش ببرند.
رئیس دانشگاه فولادشهر نیز در این اجلاس با اشاره به اقتصاد مقاومتی گفت: این موضوع از 17 سال گذشته تاكنون مورد تاكید رهبر معظم انقلاب بوده اما آنطور كه باید كشور همزمان و همراه با این تفكر پیش نرفته است.
علیرضا انصاری با بیان اینكه كشور در مسیر حساسی قرار دارد، افزود: ما باید كشورمان را به دست نسل چهارم و پنجم انقلاب دهیم.
وی جوانان متولد دهه 60 را فرصت بزرگی برای كشور خواند و اظهار كرد: اگر نتوانیم به خوبی از ظرفیت ها و توانایی های آنها استفاده كنیم، آن وقت تبدیل به تهدید می شود.
وی همچنین تاكید كرد كه لازم است سبك مدیریت جهادی در كشور احیا شود.
در نخستین اجلاس ملی چهره های ماندگار مدیریت و كارآفرینی كشور در اصفهان از 15 چهره برتر تجلیل شد.
این اجلاس با شركت حدود ۷۰۰ نفر در جهت ارج نهادن به تلاش های مدیران و كارآفرینان برتر كشور در راستای حمایت از كارآفرینی و نیز تشویق واحدها و بنگاه های تجاری و اقتصادی در راستای تولید و ارائه خدمات و كالاهای با كیفیت به مدت یك روز در اصفهان برگزار شد.
ت/3011 / 6022