معرفی 23 بانوی تسهیلگر به عنوان مشاوران اقتصادی فرمانداران كرمان

كرمان - ایرنا - مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری كرمان با اشاره به پایلوت اقتصادمقاومتی بودن این استان ، گفت: 23 تسهیلگر جوان از بین بانوان تحصیلكرده به عنوان مشاوران اقتصادی فرمانداران در شهرستان ها فعال خواهند شد.

به گزارش ایرنا، فاطمه السادات حسینی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: علاوه بر این هشت بانوی تسهیلگر نیز در زمینه اقتصاد و كارآفرینی در كنار معین های اقتصادی شهرستانها و مناطق قرار خواهند گرفت.
وی به ساماندهی مشاغل اقتصادی بانوان با سامانه سما بانو (كار با افتخار) اشاره و اظهار كرد: برندسازی و تولید و عرضه محصولات بانوان از طریق این سامانه فعال خواهد شد.
وی با بیان اینكه مجتمع كار با افتخار سما بانو وابسته به موسسه خیریه حضرت ابوالفضل (ع) با اشتغالزایی 100 نفر برای بانوان كرمانی و با همت عطا احمدی خیر كرمانی راه اندازی شده ، گفت: این مجتمع شامل كارگاه های خیاطی، بافندگی، پته دوزی، مواد غذایی، تراش سنگ های قیمتی، قالی بافی و غیره است كه در حوزه آموزش، تولید و فروش محصولات تولیدی زنان سرپرست خانوار فعالیت دارد.
مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری كرمان ادامه داد: مجتمع سمابانو راه اندازی شده تا زمینه اشتغال بانوان بدسرپرست و بی سرپرست را فراهم آورد.
وی زنان كرمان را در حوزه های مختلف موفق ارزیابی كرد و اظهار داشت: بانوان كرمانی طبق اطلس شاخصه های آماری بانوان كشور و گزارش سازمان های متولی در چند بخش های مختلف مانند مشاركت سیاسی و اقتصادی رتبه های نخست را از آن خود كرده اند.
حسینی تاكید كرد: بانوان فرهیخته كرمانی در بخش مشاركت های اجتماعی و سیاسی و به لحاظ حضور فعال در شوراهای شهر و دهیاری ها رتبه نخست را دارند و همچنین در زمینه مشاركت های اقتصادی و كارآفرینی نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده اند.
وی ادامه داد: كمیته امداد امام خمینی (ره) نیز در سال جاری بیش از سه هزار اشتغال را برای زنان ایجاد و 2 هزار پنل خورشیدی را به منظور ایجاد درآمد برای زنان سرپرست خانوار در استان كرمان نصب كرده است.
مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری كرمان با اشاره به حضور بانوان ورزشكاری مانند عشرت كردستانی و زهرا نعمتی در استان كرمان تصریح كرد: ورزش استان كرمان در حوزه بانوان طی چند سال اخیر ارتقای چشمگیری داشته است.
وی با بیان اینكه كرمان در بخش حمایت از زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست و ایجاد شغل در این زمینه رتبه نخست را دارد گفت: معاونت امور زنان و خانواه ریاست جمهوری در راستای تفاهمنامه های منعقد شده به منظور حمایت از زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست و دختران ازدواج نكرده بالای 40 سال، با همكاری بانك قرض الحسنه مهر ایران سه میلیارد و 600 میلیون تومان تسهیلات چهار درصد در نظر گرفته شده است.
حسینی گفت: 660 میلیون ریال برای تدوین سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان تامین مالی شده است.
وی ادامه داد: تفاهمنامه ای در زمینه توان افزایی و ارتقای تاب آوری اجتماعی زنان با رویكرد آموزشی و فرهنگی و مشاركت بانوان با مبلغ 90 میلیون تومان منعقد شده است.
وی افزود:سال آینده 350 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه با همكاری صندوق كارآفرینی امید بر اساس تفاهمنامه های همكاری به بانوان كارآفرین و فعال در حوزه اشتغال پرداخت می شود.
مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری كرمان با بیان اینكه 600 پروژه طی سال گذشته ارائه شده توسط بانوان كرمانی از طریق تسهیلات صندوق كارآفرینی امید حمایت شده است گفت: بیش از 300 بانوی كرمانی نیز امسال تسهیلات دریافت كرده اند.
وی افزود: تدوین سند توسعه زنان با بررسی وضعیت بانوان در هر شهرستان و ارائه طرح كاربردی با برنامه زمانبندی در محورهای تحكیم بنیان خانواده، مسائل فرهنگی، اجتماعی، ارتقاء سلامت و بهداشت بانوان، توانمندسازی زنان و ارتقای ورزش بانوان را در دستور كار اداره كل امور بانوان استان كرمان قرار دارد.
وی تصریح كرد: اداره كل امور بانوان استانداری كرمان پیگیری اختصاص بازارچه ویژه بانوان در شأن بانوان كارآفرین و هنرمند كرمانی، توسعه شركت های دانش بنیان و مراكز فناوری و كاریابی بانوان با رویكرد مشاغل خانگی و اشتغال سبز را برای سال آینده در دستور كار دارد.
حسینی از افتتاح مركز مشاوره سلامت خانواده با نشاط استان با مدیریت ائمه جمعه در سال آینده خبر داد و گفت: 115 مدیر زن در ادارات مختلف استان كرمان مشغول به فعالیت هستند.
** برگزاری 550 برنامه طی هفته بزرگداشت مقام زن در استان كرمان
وی به برنامه های هفته تكریم بانوان نیز اشاره و تصریح كرد: 19 اسفند به عنوان 'زن، خودباوری، تاب آوری و امنیت اجتماعی' نامگذاری شده و به همین مناسبت جشن گلریزانی برای آزادی زنان زندانی جرائم غیرعمد برگزار می شود.
حسینی از برگزاری المپیاد ورزشی بانوان كارگر كشور طی امروز و فردا در استان كرمان خبر داد و گفت: مراسم جشن و تجلیل از بانوان همزمان با سالروز روز ولادت حضرت زهرا (س) در مصلی های سراسر استان كرمان برگزار خواهد شد.
حسینی افزود: جشن بزرگ میلاد كوثر ولایت نیز روز جمعه 18 اسفند در سالن شهدای كارگر را برگزار می شود.
وی با بیان اینكه 19 اسفند به عنوان 'زن، خودباوری، تاب آوری و امنیت اجتماعی' نامگذاری شده است گفت: جشن گلریزان آزادی زنان زندانی جرائم غیرعمد برگزار می شود.
وی اظهار كرد: برگزاری كارگروه اشتغال استان كرمان با محوریت كارآفرینی و اشتغال پایدار زنان، افتتاح چند پروژه در حوزه فعالیت های زنان، برگزاری جشن میلاد حضرت زهرا (س) و تكریم كاركنان زن، نشست هم اندیشی بانوان هیات علمی دانشگاه ها در دانشگاه شهید باهنر با حضور استاندار از جمله برنامه های هفته گرامیداشت زن در كرمان است.
مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری كرمان از دیدار با خانواده و بخصوص مادران شهدا، افتتاح مركز سلامت اندیشه بانوان با رویكرد ایده پروری، فناوری و كارآفرینی و افتتاح نمایشگاه عیدانه 'سمابانو' به عنوان برخی برنامه های هفته زن در كرمان نام برد.
3029/ 5054