كمبود كتابخانه، دغدغه كتابدوست‌ ترین استان ایران

شیراز- ایرنا- چهار برگزیده در چهارمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب و پایتختی كتاب ایران از فارس بود كه نشانگر كتابدوستی اهالی این استان است اما نبود یا كمبود كتابخانه هنوز یكی از دغدغه‌های شهر‌ها و روستاهای برگزیده كتابخوان است. ‌

به گزارش ایرنا، استان فارس توانست در چهارمین دوره از جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب و همچنین انتخاب پایتخت كتاب ایران كه هشتم اسفند 96 در تهران برگزار شد چهار نماینده داشته باشد.
روستای فهلیان شهرستان ممسنی(حدود 160 كیلومتری غرب شیرار) كه سال گذشته باعنوان روستای دوستدار كتاب معرفی شد، امسال برگزیده برگزیدگان شد و روستای امامزاده بزم بوانات(حدود 230 كیلومتری شمال شرقی شیراز) و فیشور از توابع اوز لارستان(حدود 140 كیلومتری جنوب شرقی شیراز) عنوان روستاهای دوستدار كتاب را كسب كردند.
این درحالی است كه روستای امامزاده بزم از كمترین امكانات فرهنگی برخوردار است و با وجود یدك كشیدن عنوان هدف گردشگری و چهار اثر میراث فرهنگی ثبت ملی همچون بسیاری از روستاها بدون كتابخانه است.
این روستا با حمایت پویش مردمی روستاییان فرزانه با هدایت انجمن اهل قلم استان فارس، این عنوان را كسب كرده است.
هرچند جوانان پویش روستاییان فرزانه توانستند كتابخانه آزاد نگین فیروزه‌ای را راه‌اندازی كنند و تفاهم‌نامه‌ای نیز برای ایجاد كتابخانه با هیات امنای آستان شاه میرحمزه برای سال 1397 به امضا برسانند.
روستای فیشوَر نیز با برخورداری از كتابخانه‌ای كه توسط مردم این روستا ساخته و نیروی انسانی آن تأمین شده است، با ارائه برنامه‌های كاملاً مردمی موفق به كسب این عنوان شد.
مدیركل كتابخانه‌های عمومی استان فارس كه خود از داوران جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب بوده است، دوشنبه در گفت‌ و‌گو با ایرنا اظهارداشت: استان فارس در چهارمین دوره از این جشنواره یك سر و گردن از دیگر استان‌ها بالاتر بود برگزیده شدن سه روستا و یك شهر در این جشنواره برای فارس افتخاری بزرگ است.
روح‌الله منوچهری در پاسخ به اهمیت ساخت كتابخانه در روستایی همچون امامزاده بزم گفت: از مجموع 10 روستای دوستدار كتاب، چهار روستا كتابخانه نداشتند و این نشان می‌دهد كه مردم، خود به كتابخوانی علاقه‌مندند. اگر در هر روستای بدون كتابخانه بتوانیم امكاناتی فراهم كنیم مطلوب است اما باید حداقل‌هایی وجود داشته باشد.
وی افزود: تجهیز و ساخت كتابخانه در روستاهایی با بیش از 1500 نفر جمعیت در اولویت نهاد كتابخانه‌هاست اما اگر مردم روستا در روستایی كه كمتر از این تعداد جمعیت دارد، مكانی را به كتابخانه اختصاص دهند و نیروی آن را تأمین كنند، متعهد می‌شویم به ‌صورت هفتگی و ماهانه كتاب، نشریه، منابع آموزش كتابدار و نرم‌افزار كتابخانه‌ای را فراهم كنیم.
منوچهری ادامه داد:هم‌اكنون در روستای فیشور كه در جمع برگزیدگان بوده است، كتابخانه‌ای با خواست و یاری مردم وجود دارد كه به همین صورت اداره می‌شود.
وی افزود: روستاهای برگزیده بدون كتابخانه می‌توانند جایزه نقدی حاصل از این جشنواره را باعنوان سنگ بنای كتابخانه قرار دهند.
منوچهری همچنین درباره راهیابی شهر صدرای شیراز در گروه پنج شهر برگزیده كشور گفت: آنچه در انتخاب پایتختی كتاب اهمیت دارد، ارائه طرح‌ها و برنامه‌هایی است كه تعهد اجرا در آن وجود دارد؛ یعنی شهرداری، صنایع و ارگان‌های موجود در آن شهر پیشگام شوند و تعهدی مشخص داشته باشند زیرا شركت در این برنامه براساس تفاهم بین همه سازمان‌هاست و صدرا توانست این تعامل را بیش از اوز و شیراز ایجاد كند و با رأی هیات داوران در اولین حضورش به منزله شهر خلاق برگزیده شود.
وی با بیان اینكه برای ساخت كتابخانه در شهر صدرا بسیار مصر و مصمم هستیم، افزود: اداره كل كتابخانه‌ها در انتظار تخصیص زمین یا ساختمانی برای تبدیل به كتابخانه در شهر صدراست و به محض اینكه مكان فراهم شود، در اندك زمانی از كتابخانه آن بهره‌برداری می‌كند.
همچنین شهردار صدرا در گفت ‌و‌گو با ایرنا اعلام كرد:با آنكه شهر صدرا برای نخستین بار در جشنواره انتخاب پایتخت كتاب ایران شركت كرد، توانست با ارائه طرح‌هایی كارا ، صدرا را به‌ منزله شهر فرهنگی و دوستدار كتاب معرفی كند.
عباس ملك‌ زاده افزود: دانشگاه آزاد اسلامی، مركز تحقیقات و فناوری، كانون‌های فرهنگی‌اجتماعی و نهاد كتابخانه‌ها تفاهم ‌نامه‌هایی امضا كردند و ملزم و متعهد شدند كه برای ترویج كتابخوانی فعالیت كنند و امیدواریم بتوانیم تا سال آینده این تفاهم‌ها را به ‌صورت عملی اجرا كنیم.
وی با اعلام اینكه انجمن كتابخانه‌ها در شهر صدرا آغاز به كار كرده است گفت: با شروع فعالیت انجمن كتابخانه‌ها شهرداری نیم درصد سهم كتابخانه‌ها را پرداخت خواهد كرد و برای ایجاد كتابخانه‌ای درخور شهر صدرا تلاش می‌كنیم.
شهردار صدرا گفت:‌دو مكان را شركت عمران شهر صدرا برای احداث كتابخانه در نظر دارد و طرح‌ها و نقشه‌های احداث كتابخانه فراهم شده است و با تأیید اداره كل كتابخانه‌ها تا سال آینده كتابخانه صدرا را به بهره‌برداری می‌رسانیم.
در دوره اول جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب روستای لایزنگان از شهرستان داراب(حدود 220 كیلومتری شرق شیراز)در گروه روستاهای برگزیده كتابخوان بود همچنین در دوره گذشته روستای فهلیان شهرستان ممسنی و روستای خواجه‌ جمالی شهرستان نی ‌ریز(حدود 190 كیلومتری شرق شیراز) عنوان روستای برگزیده را كسب كردند و روستای امامزاده بزم شهرستان بوانات نیز در جمع فینالیست‌های روستا‌های دوستدار كتاب ایران قرار گرفت.
در دومین دوره انتخاب پایتخت كتاب ایران شیراز در جمع پنج شهر نخست قرار گرفت و در دوره سوم نیز به رتبه سوم دست یافت.
عنوان پایتختی كتاب ایران در سال 1397 به كاشان از استان اصفهان رسید و پایتخت كتاب ایران در سه دوره گذشته اهواز، نیشابور و بوشهر بوده‌اند.
7375 /1876