ایران، روسیه و قزاقستان برای تجارت گندم تفاهمنامه همكاری امضا كردند

تهران- ایرنا- جمهوری اسلامی ایران، روسیه و قزاقستان بر پایه یك تفاهمنامه سه جانبه، در زمینه تجارت گندم همكاری می كنند.

به گزارش دوشنبه تارنمای وزارت جهاد كشاورزی، این تفاهمنامه با هدف خودكفایی كشور در تولید گندم و بهره گیری از موقعیت جغرافیایی ایران برای تبدیل شدن به مركز صادراتی گندم و آرد منطقه امضا شد.
با استفاده از این تفاهمنامه می توان مشكلات مرتبط با ظرفیت خالی كارخانه ها را رفع و ارزش افزوده و اشتغال ایجاد كرد.
معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزرات جهاد كشاورزی جمهوری اسلامی ایران، معاون وزیر كشاورزی روسیه و رییس بخش صادرات شركت ملی قراردادهای غذایی قزاقستان این یادداشت تفاهم را در سفارت ایران در مسكو، پاراف (پیش امضا) كردند.
وزیران كشاورزی سه كشور بزودی نسخه نهایی این تفاهم همكاری را امضا می كنند.
بر پایه این تفاهمنامه، انتظار می رود فرآوری و بازصادرات آرد از ایران افزایش یابد و از مزیت های ترانزیتی كشور برای سوآپ گندم به سایر كشورهای منطقه بهره برداری شود.
در این یادداشت تفاهم همكاری سه جانبه، امكان اعطای خطوط اعتباری توسط كشورهای روسیه و قزاقستان به شركت های ایرانی و همچنین زمینه ایجاد بازارهای جدید در منطقه و توسعه بازارهای موجود در حوزه گندم و آرد وجود دارد و پیش بینی می شود با اجرای آن سهم ایران از بازار تجارت آرد منطقه افزایش یابد.
به گزارش ایرنا، امسال نزدیك 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندمكاران سراسر كشور خریداری شد كه با توجه به ذخایر پارسال همچنان خودكفایی در تولید این محصول استمرار پیدا كرد.
براساس مصوبه شورای اقتصاد هر كیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (1300 تومان) و گندم دوروم 13 هزار و 300ریال (1330 تومان) خریداری شده بود.
پارسال نیز 14 میلیون و 590 هزارتن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزارتن به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خریداری شد كه قیمت هر كیلوگرم گندم معمولی 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم 13هزار و 68 ریال بوده است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*٩١٨٦*1961*