انتصاب 6 معاون وزیر و 40 مدیركل زن همگام با سیاست های دولت

قزوین-ایرنا-معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: 6 معاون وزیر و 40 مدیركل زن به تازگی در راستای سیاست های دولت و حركت به سمت عدالت جنسیتی منصوب و به كارگمارده شده اند.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتكار روز دوشنبه در نشست شورای اداری استان قزوین افزود: بخشنامه رییس جمهوری برای تصدی 30 درصد از پست های مدیریتی دستگاه ها توسط زنان نشان عزم دولت را در رابطه با تحقق عدالت جنسیتی می رساند.
وی اضافه كرد: موضوع عدالت از ابتدای انقلاب اسلامی در ابعاد و زوایای مختلف وجود داشته و امروز هم مقام معظم رهبری بر آن به طور ویژه تاكید دارند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: یكی از زوایای عدالت بر اساس آموزه های قرآن، نگاه عادلانه و به دور از جنسیت و نژاد است كه خوشبختانه آنرا برنامه های دولت، برنامه ششم توسعه و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری می بینیم.
ابتكار خاطرنشان كرد: این موضوع نه تنها به تك تك دستگاه های اجرایی مربوط بوده بلكه موضوعی فراقوه ای است.
وی با بیان اینكه سیاست های اتخاذ شده باید در راستای توسعه عدالت منجر به ارتقای جایگاه زنان در حوزه های مختلف شود،گفت: به طور مثال در بخشی از مناطق كشور تعداد دختران بازمانده از تحصیل بیشتر است و یا درصد بالایی از دختران دانش آموخته بیكارند و تمام این تفاوت ها به ما گوشزد می كند برای رفع چنین شكاف هایی نیاز به قوانین خاص وجود دارد.
ابتكار همچنین با اشاره ضرورت حفاظت از نهاد خانواده در مقابل آسیب های اجتماعی،گفت: خانواده یك مامن برای رشد و اعتلا است و برای حفظ این ویژگی دولت باید كارهای مختلفی انجام دهد.
وی در ادامه از برنامه ریزی برای اجرای طرح گفت و گوی ملی خانواده خبر داد و افزود: با تحولات اتفاق افتاده و سبك زندگی جدید، گفت و گو در بین خانواده ها كاهش یافته و این موضوع عوارض و تبعات منفی در آینده هم برای همسران و هم فرزندان به دنبال خواهد داشت.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: سند تنظیم برنامه توسعه زن و خانواده نیز با همكاری سازمان برنامه و بودجه امضا و بر اساس آن اعتبارات پنج صدم درصدی در بودجه سال97 برای رصد و پایش شاخص های عدالت جنسیتی اختصاص می یابد.
وی در ادامه همچنین از اجرای دور دوم طرح تاب آوری اجتماعی با مشاركت گسترده سازمان های مردم نهاد خبر داد تا در قالب آن جوامع آسیب پذیر و در معرض خشونت نسبت به این آسیب ها هم شناخت پیدا كنند و هم تحمل مقاومت داشته باشند.
ابتكار، طرح آموزش و توانمندسازی زنان روستایی برای تولید محصولات سالم متناسب با اقلیم و محیط زیست را نیز از دیگر طرح های مورد نظر در حوزه بانوان در كشور كه در دست پیگیری است، عنوان كرد.
وی همچنین از اجرای پویش ارمغان برای آزادسازی 250 زن زندانی جرائم غیرعمد كشور با مشاركت مردم خبر داد.
ابتكار همچنین با تبریك فرا رسیدن میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و بزرگداشت روز زن و مقام مادر،گفت: اصولا در مباحثی كه درباره شخصیت این بانوی بزرگوار در افكار عمومی مطرح می شود كمتر به جنبه های فرهنگی،علمی و اجتماعی ایشان پرداخته شده است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، خطبه حضرت فاطمه زهرا(س)را تنها سند موجود از این موضوع عنوان كرد كه به مسایل حقوق تعیین شده پرداخته و احترام به مخاطب را بسیار مورد توجه قرار داده است.
ابتكار ادامه داد: اگر معتقدیم این شخصیت های بزرگ تا این حد موثر هستند باید بتوانیم سیره این بانوی بزرگوار را با زبان روز به مردم معرفی كرده و كارها و برنامه های خود را با مبانی نظری چنین گوهرهایی پی ریزی كنیم.
در پایان این نشست، سند توسعه زن و خانواده با نگاه به عدالت جنسیتی بین استانداری قزوین و معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری امضا شد.
7388*3013