۱۴ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۱۵
کد خبر: 82852479
۰ نفر
فرقانی: بحرانها توسط رسانه ها بزرگنمایی و سیاهنمایی نشوند

تهران - ایرنا - رئیس دانشكده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با تاكید بر نیاز آموزش شهروندان توسط رسانه ها در زمان وقوع بحران گفت: رسانه ها باید از بزرگنمایی و سیاهنمایی بحران ها پرهیزكرده و با مردم و جامعه همواره ابراز همدردی و همراهی كنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد مهدی فرقانی دوشنبه در همایش رسانه ها و فناوریهای اطلاعاتی در خدمت كاهش خسارات بلایای طبیعی به حوادث و بلایای طبیعی اخیر كشور اشاره كرد و گفت : با نگاهی به این بحرانها مشاهده می شود كه هنگام بروز ، حین و بعد از آنها دهها سناریو رقم خورد كه اغلب ساخته و پرداخته برخی رسانه های داخلی و خارجی بود.
به گفته وی مدیریت بحران در شرایط بی ثباتی به مراتب سخت تر است لذا باید با همیاری و همدلی به اجرای امور جاری در مدیریت بحران كمك كرد و از دامن زدن به شایعات و به تصویر كشیدن تلخی واقعه كه نمك پاشید به زخم است حذر كرده بلكه التیام بخش باشیم.
این پیشكسوت علوم ارتباطات و روزنامه نگاری كشور تاكید كرد: در بحرانها رسانه ها باید ضمن پرهیز از سیاسی كاری و سیاه نمایی به مسئله انسان محوری در وقایع بوجود آمده توجه كنند.
رئیس دانشكده علوم ارتباطات در ادامه آموزش و آماده سازی تیم های خبری برای زمان وقوع بلایای طبیعی و بحرانها را مورد تاكید قرار داد و گفت : متاسفانه اغلب رسانه های ما نیروی حرفه ای و كار آمد خبرنگاری در زمان بحران ندارند كه این ضعف بزرگی به شمار می آید.
فرقانی تصریح كرد: اصحاب رسانه باید به مسئولیت اجتماعی خود پایبند باشند و در انتشار اخبار و تصاویر از بحران ها نهایت دقت را بكار ببندند و به جای تكیه براحساسات ، عقلانیت را در جامعه ترویج كنند.
او اظهار داشت: روزنامه نگاران بحران ، نقش زیادی در پیكربندی و شكل گیری هویت های فردی و جمعی ایفا می كنند و نقش رسانه در كاهش عوارض روانی و فیزیكی بحران و ارائه راهكارهای مناسب باید پررنگتر شود.
این پیشكسوت روزنامه نگاری پیشنهاد داد كه موسسات رسانه ای تجدید ساختار شوند چراكه نگاه قالب برآنها مبتنی بر روزنگاری تجاری است و افزود: برخی رسانه ها اعم از داخلی و خارجی فقط بعد جنجالی و مشكل آفزینی و تجدید بحران ها را مد نظر دارند كه باید این نگاه هم اصلاح شود.
فرقانی تاكید كرد: رسانه ها باید در كنار نقد و انتقاد ، واقعیات را مدنظر داشته باشند و در واقع به هر دو وجه موضوع توجه كنند.
همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت كاهش خسارات بلایای طبیعی در دانشگاه علامه طباطبایی به مدت یك روز با حضور جمعی از اساتید دانشگاه، اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران، سیدضیا هاشمی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی و نصیری قیداری دبیركل كمیسیون ملی یونسكو حضور دارند.
در این همایش چهار پنل تخصصی مدیریت بحران از منظر آموزشی و اجتماعی ، رسانه های اجتماعی ارتباطات ریسك ارتباطات بحران ، رسانه های جدید و ارتباطات ریسك و ارتباطات بحران و اخبار جعلی و شایعات رسانه ای در مواجهه با بلایای طبیعی نیز برگزار شد.

فراهنگ 1355** 1823