ناكارآمدی رسانه های رسمی، اعتماد عمومی را كاهش داده است

تهران-ایرنا-كامبیز نوروزی حقوقدان واستاد دانشگاه گفت: ناكارآمدی رسانه های رسمی موجب كاهش میزان اعتماد عمومی و مرجعیت آنها شده است.

به گزارش خبرنگاراجتماعی ایرنا، كامبیز نوروزی روز دوشنبه درهمایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت كاهش خسارات بلایای طبیعی، در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار كرد: اكنون روزنامه ها و خبرگزاری ها در ایران به دلیل فشارهای سیاسی، امنیتی و اقتصادی بسیارضعیف هستند و كاركرد آنها كاهش یافته است همچنین رسانه ملی به دلیل جهت گیری های كاملا سیاسی و پرهیز از پیروی قواعد حرفه ای رسانه، كارآمد نیست.
وی با بیان این كه روزنامه نگاری ایران درسه دهه اخیر به دلیل وجود تكنولوژی های نوین ارتباطی دچار انقطاع نسلی شده است، گفت: این مساله باعث شده تا تجربیات نسل های مختلف انتقال نیابد و رسانه كارآمدی خود را از دست داده است.
این حقوقدان یكی از كاركردهای اصلی رسانه های رسمی را تصویر سازی از وقایع دانست و افزود: رسانه های رسمی حرفه ای هستند و علاوه بر آن مسئولیت اخلاقی و قانونی هم دارند بنابراین در انتشار اخبار باید به این مسائل توجه داشته باشند.
وی اظهاركرد: شیب تند تحولات ادامه دارد ومردم به منابع خبری غیر رسمی گسترده ای دسترسی دارند و چون رسانه های رسمی كارآمدی لازم را ندارند، به سراغ رسانه های دیگر می روند و نقطه خطرناك اینجاست كه حتی امنیت ملی را تهدید می كند و آن این است كه رسانه تحت فشار و بازمانده از تحولات، نمی تواند تصویر مسئولانه ای از وقایع ارائه دهد.
نوروزی یادآورشد: در این شرایط هركس تصویری از واقعیت ارائه می دهد اما این تصاویر مانند تصویر آینه شكسته است و این تكه تكه های منقطع، تصویر ناقصی از واقعیت را انعكاس می دهد.
این استاد دانشگاه با مقایسه زلزله بم و كرمانشاه گفت: زمان وقوع زلزله بم، تصویر واحدی از فاجعه نقش بست اما در زلزله كرمانشاه هیچ تصویر واحدی شكل نگرفت و بی نظمی در مدیریت بی سابقه بود و ناامنی، اضطراب، التهاب را در پی داشت.
نوروزی اظهار كرد: با نگاه جامعه شناسی حقوقی باید گفت كه با آنومی گسترده و پیچیده ای مواجه شده ایم و امروز توهم از واقعیات داریم و به بیانی دیگر امروز رسانه نداریم بلكه با توهم رسانه ها مواجه هستیم.
وی تصریح كرد: وقتی كانال های تلگرامی با خبرسازی و انتشار اخبار دروغ درباره شخصیت های نظام، پرونده افراد را می پیچند، یعنی سیستم رسانه ای فلج است، كارآمد نیست اما نمی خواهند باور كنند.
این حقوقدان اضافه كرد: این وضعیت حیات ملی ما را به مخاطره انداخته است و روایت واقعیت موجود، ناشی ازهمهمه های فضای مجازی و صداهای بلندتری است كه خارج از فضای ملی مطرح می شود.
نوروزی گفت: راه نجات ملی، تضمین آزادی مطبوعات ونوسازی عمیق سازمان صدا و سیماست واگر چنین نشود، روزهای پرخطری خواهیم داشت.
به گزارش ایرنا، همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی درخدمت كاهش خسارات بلایای طبیعی با حضور دبیركل كمیسیون ملی یونسكو، رئیس ستاد مدیریت بحران، رییس دانشگاه علامه طباطبایی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، جمعی از استادان و صاحبنظران برجسته علوم اجتماعی و ارتباطات، امروز دوشنبه در دانشكده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است.
دراین همایش چهارپنل تخصصی مدیریت بحران از منظرآموزشی و اجتماعی، پنل رسانه های اجتماعی،ارتباطات ریسك، ارتباطات بحران، پنل رسانه های جدید و ارتباطات ریسك و ارتباطات بحران و پنل اخبار جعلی و شایعات رسانه ای در مواجهه با بلایای طبیعی برگزار می شود.
اجتمام*1724*3229