برای زندگی در زمین ناآرام، باید آموزش ببینیم

تهران-ایرنا- دبیركل كمیسیون ملی یونسكو با تاكید بر نقش آموزش در مواجهه با بلایای طبیعی گفت: هرتصمیم باید متكی به آموزش باشد و برای زندگی در زمین ناآرام، باید آموزش ببینیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سعدالله نصیری قیداری روز دوشنبه در همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت كاهش خسارات بلایای طبیعی، در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار كرد: ایران جزو 10 كشور خطر خیز جهان است و از سال 36 تا 96 بیش از 20 زلزله بالای 6 ریشتر در كشور ما رخ داده است.
وی ادامه داد: این اتفاقات باید ما را به تفكر وادارد زیرا در جایی از زمین زندگی میكنیم كه نا آرام است و باید برای زندگی امن و با آرامش تلاش كنیم.
نصیری قیداری یادآور شد: انسان موجودی نیست كه در مقابل بلایا و تهدیدات دست روی دست بگذارد بلكه برای مواجهه با شرایط باید چاره اندیشی كند.
وی اظهار كرد: روز به روز نقش مردم در همه امور بیشتر می شود و به طبع آن رسالت رسانه ها در امر آگاهی بخشی افزایش می یابد.
نصیری قیداری خاطرنشان كرد: امروز اطلاعات دنیا با دقت و در كمترین زمان ممكن منتشر می شود و در این میان نقش خبرنگاران بسیار مهم است به ویژه اینكه اخبار مربوط به حوزه بحران و بلایای طبیعی باشد.
وی یادآور شد: یونسكو براساس سه اصل آموزش، علم و فرهنگ فعالیت می كند و راه رسیدن به صلح و سعادت از این سه مسیر می گذرد.
دبیركل كمیسیون ملی یونسكو با تاكید بر مقوله آموزش گفت: اولویت بشر در همه زمینه ها آموزش است و براساس نظر دبیران كل یونسكو در مجمع شانگهای، از میان 17 هدف تعیین شده یونسكو، آموزش به عنوان نخستین اولویت جهان برای 15 سال آینده اعلام شده است.
نصیری قیداری افزود: مردم و به ویژه خبرنگاران و اصحاب رسانه باید در سه حوزه قبل، حین و بعد از بحران آموزش ببینند.
وی تصریح كرد: زمان تدوین برنامه ها دقت نظر زیاد است اما زمان اجرا، دقت و تعهد لازم را نداریم به عنوان نمونه در ماده 60 برنامه ششم توسعه تاكیدهایی برای مواجهه با بلایای طبیعی آمده است اما اینكه چقدر اجرا شود مهم است.
نصیری قیداری كرد: در برنامه پنجم توسعه قرار بود پنج درصد از منابع انرژی پاك استفاده شود اما حتی یك درصد هم محقق نشد.
وی افزود: شهرداری ها هم در مدیریت بحران نقش موثری دارندو از سال 93 ، 15 تعهد برای مقاوم سازی و پیشگیری ذكر شده اما اینكه چقدر محقق شده است، جای سوال دارد.
به گزارش ایرنا، همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت كاهش خسارات بلایای طبیعی با حضور دبیركل كمیسیون ملی یونسكو، رئیس ستاد مدیریت بحران، رییس دانشگاه علامه طباطبایی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، جمعی از استادان و صاحبنظران برجسته علوم اجتماعی و ارتباطات، امروز دوشنبه در دانشكده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است.
این همایش یك روزه كه ساعتی پیش در دانشگاه علامه طباطبایی آغاز شد، دارای چهار پنل تخصصی شامل «رسانه های جمعی، ارتباطات ریسك، ارتباطات بحران»، «مدیریت بحران از منظر آموزشی و اجتماعی»، «رسانه های های جدید، ارتباطات ریسك، ارتباطات بحران» و «اخبار جعلی و شایعات رسانه ای در مواجهه با بلایای طبیعی» است.
اجتمام**3229** 1418