۱۴ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۸:۳۷
کد خبر: 82851704
۰ نفر
سهم ناچيز ايراني ها از خدمات گردشگري آنلاين

تهران- ايرنا- روزنامه ابتكار درباره گردشگري ايران و نياز آن به پيوند با اپليكيشن ‌هاي جهاني به ارايه گزارشي پرداخت و نوشت: پيوند با اپليكيشن ‌هاي بين ‌المللي يكي از نواقص گردشگري ايران به حساب مي‌آيد. گرچه در سال ‌هاي اخير با پا گرفتن استارتاپ‌ هاي گردشگري نرم ‌افزارهاي متعددي در زمينه سفر از جمله رزرو هتل يا كرايه وسايل حمل و نقل مانند اسنپ و تپسي طراحي و اجرا شده اما اين اپليكيشن‌ ها نتوانسته‌اند خلاء موجود براي گردشگران خارجي را در ايران برطرف كنند.

در ادامه اين گزارش مي خوانيم: اين در حالي است كه اكثر كشورهاي جهان با پيوستن به اپليكيشن‌هاي معتبر جهاني توانسته‌اند جايي براي خود در بازار آنلاين گردشگري باز كنند. اما ايران با بومي‌سازي اپليكيشن‌هاي ايراني و نپيوستن به برنامه‌هاي جهاني، گردشگران خارجي را از دست مي‌دهد، گردشگراني كه سال‌ها است براي جذب آنها تدابير مختلفي انديشيده مي‌شود.

«مي‌خواهيد پولتان را ذخيره كنيد؟»؛ اين اولين سوالي است كه يك اپليكيشن جهاني آن را از مخاطبان خود مي‌پرسد. برنامه‌اي كه براي همه جهانگردها و طبيعت‌گردها معتبر است و نقش آژانس‌هايي را بازي مي‌كند كه خدمات مسافرتي به افراد عرضه مي‌كند با اين تفاوت كه دسترسي به آن راحت‌تر است و حتي به مهمترين سوالي كه از مخاطبان خود مي‌پرسد پاسخ مي‌دهد يعني با كنار زدن واسطه‌ها سفري ارزان‌تر را براي مسافران رقم مي‌زند.

فرقي نمي‌كند بخواهيد از كدام كشور به كدامين كشور جهان سفر كنيد، اپليكيشن TripAdvisor كه به معني «پيشنهاد سفر» است به شما كمك مي‌كند كه وسيله حمل و نقل، هتل يا سوئيت، رستوران، جاذبه و مكان ديدني مطلوب خود را انتخاب كنيد. تريب ادوايزر اپليكيشن مادر در زمينه گردشگري و رزرو هتل است كه از طريق آن كاربران مكان‌هاي ديدني كه تا به حال به آنها سفر كرده‌اند را رتبه‌بندي كرده و نكات بد و خوب را در اختيار ديگر كاربران مي‌گذارند. به عنوان مثال اگر بخواهيد به استانبول تركيه سفر كنيد با مراجعه به اين اپليكيشن مي‌توانيد پروازتان را رزرو كنيد، هتل ‌ها يا ساير مكان‌هاي اقامتي را براساس قيمت يا ويژگي‌هاي مطلوب، امكانات رفاهي و ... مشاهده كنيد.

هتل، سوئيت و حتي خانه‌هاي اجاره‌اي مورد نظر را مي‌توان به راحتي از طريق اين اپليشن بعد از پرداخت آنلاين هزينه رزرو كنيد و از طريق همين اپليكيشن نزديك‌ترين يا با كيفيت‌ترين رستوران از ديدگاه كاربران را پيدا كنيد، مكان‌هاي ديدني شهر را بيابيد و از طريق نظراتي كه كاربران در آن درج كرده‌اند اطلاعاتي مفيد از تاريخچه آن به دست آوريد. همين اپليكيشن براي رفتن به هتل يا مكان ديدني مي‌تواند شما را راهنمايي كند و با برقراري ارتباط با ساير اپليكيشن‌ها مانند اوبر خودرو مورد نظر را براي شما كرايه كند كه با پرداخت آنلاين و با هزينه‌اي بهينه، شما را به مقصد برساند.

اما جالب‌ ترين بخش اين اپليكيشن اين است كه كاربران را از حساب‌ و كتاب‌هايي مربوط به تغيير ارز خلاص كرده است. كاربران به راحتي با انتخاب واحد پولي كشور مورد نظرشان مي‌توانند قيمت‌ها را به پول رايج آن كشور ببينند و به راحتي هزينه ‌ها را پرداخت‌ كنند.

در اين بين اما هتل ‌هاي مختلفي از ايران نيز در اين اپليكيشن به ثبت رسيده‌اند كه در كل ايران، هتل زنديه شيراز با 4 و نيم امتياز و هتل اسپيناس پلاس در ميان هتل‌هاي تهران با 4 امتياز در صدر جدول حضور دارند. اما در اين ميان هتل‌هايي كه در اين اپليكيشن به ثبت رسيده دچار نواقص عمده‌اي هستند. از مهمترين اين نواقص اين است كه امكان رزرو مستقيم كاربران از طريق اين اپليكيشن در ايران وجود ندارد و گردشگران خارجي كه به راحتي در ساير كشورها از اين طريق خدمات دريافت مي‌كردند در ايران از اين موهبت برخوردار نيستند.

از سوي ديگر، معدود هتل‌ ها و سئويت ‌هاي ايراني موجود در اين اپليكيشن و سايت تنها به وسيله كاربران خارجي امتياز دريافت كرده‌اند و كاربران ايراني حضوري كمرنگ در آن دارند. از ديگر مشكلاتي كه كاربران اين اپليكيشن در ايران با آن رو به رو هستند اين است كه آنها حتي نمي‌توانند از طريق اين برنامه با برنامه‌هاي كرايه تاكسي آنلايني كه در ايران فعال هستند مرتبط شوند چراكه برنامه ‌هاي موبايلي موجود در ايران نيز نسخه بومي شده‌اي هستند كه به برنامه‌هاي جهاني نپيوسته‌اند.

گرچه شايد نقدي كه به اين اپليكيشن وارد است حذف آژانس ‌ها و راهنمايان تورها باشد اما اين اپليكيشن يكي از ضروري‌ترين راه‌ها براي جذب گردشگر در ايران است. گردشگراني كه دوست ندارند با واسطه به كشورهاي مختلف سفر كنند و دوست دارند تجربه‌اي شخصي‌تر از آنچه كه تورها براي شان رقم مي‌زنند، داشته باشند.

اين روزها هم كه اينترنت ابزاري قدرتمند براي جستجو و كسب اطلاعات لازم در تمامي امور مربوط به سفر و گردشگري است، اين امكان را براي مسافران فراهم كرده است. سرعت بالا، سهولت كار، صرفه جويي در وقت و هزينه و موارد بسيار ديگر تمامي مي‌توانند از ويژگي‌هاي كاربرد اينترنت در برنامه‌ريزي يك سفر باشند.

اگر بخواهيم از مزاياي ارائه خدمات مسافرتي آنلاين بگوييم، بايد به نكاتي مثبتي همچون دريافت اطلاعات رايگان در حوزه‌هاي گردشگري و دسترسي به اطلاعات در هر مكان و زمان، راهنمايي و نكات استفاده از اينگونه خدمات به صورت آنلاين اشاره كرد. از طرفي بايد در نظر داشت كه ارائه خدمات مسافرتي و گردشگري به صورت آنلاين مي‌تواند بسيار پرسود بوده و به واسطه طيف وسيعي از مشتريان كه مي‌توانند به راحتي به اين نوع خدمات دسترسي دارند افزايش گردشگران را شاهد بود.

البته اين نوع گردشگري محدوديت‌هاي را نيز براي كساني كه دسترسي به اينترنت ندارند يا به آن اطمينان ندارند، ايجاد كند. هر چند با توجه به همين تعداد كاربري كه امروزه در اينترنت وجود دارند اگر ارائه اينگونه خدمات به صورت آنلاين و دقيق و بدون نقص صورت گيرد مي‌تواند شرايط مناسبي را براي جذب درآمد حاصل كند. ضمن اينكه بايد صرفه جويي در زمان را به اين نقاط مثبت براي كاربران و مشتريان و هم براي صاحبان آژانس هاي گردشگري اضافه كرد.

با استفاده از ارائه خدمات گردشگري آنلاين ما به مشتريان اجازه مي‌دهيم كه انتخاب كنند در چه هتلي قصد اقامت دارند؟ آن هتل چه شرايطي دارد؟ چه قيمتي دارد؟ با چه پروازي به آنجا مي‌رسند؟ ترانسفر فرودگاهي به چه شكل است؟ از كجا خريد مي‌كنند؟ در چه رستوراني غذا مي‌خورند؟ راهنماي دقيق سفر به چه شكل است؟ آيا هتل ارزان قيمت‌تري وجود دارد؟ آيا با پرواز ارزانتري مي‌توان به آنجا رسيد؟ چه امكاناتي براي خانواده آنها در آنجا وجود دارد؟ و موارد بسيار ديگر.

*منبع: روزنامه قانون؛ 1396،12،134
**گروه اطلاع رساني**9117**2002