63 كرسی پژوهشی به دانشمندان و محققان كشور واگذار شده است

ایلام - ایرنا - رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران گفت: از ابتدای فعالیت این صندوق تا كنون 63 كرسی پژوهشی در رشته های مختلف به دانشمندان، محققان و استادان دانشگاه های كشور اعطا شده است.

به گزارش ایرنا، نصرت الله ضرغام روز یكشنبه در نشست با اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان ایلام با بیان اینكه این صندوق با اعطای كرسی های پژوهشی از دانشمندان كشور حمایت مادی و معنوی می كند، اظهار كرد: مدت زمان حمایت مالی از دانشمندان و پژوهشگران از چهار سال به 10 سال افزایش یافته است.
وی افزود: دانشمندانی كه كرسی های پژوهشی به آنها اعطا شود علاوه بر كمك سالانه 500 میلیون ریالی به مدت 10 سال، می توانند تیم پژوهشگری قوی با همكاری استادان و دانشجویان دانشگاه های داخل و خارج تشكیل دهند كه اعضای این تیم نیز مورد حمایت صندوق قرار می گیرند.
وی یادآور شد: منابعی كه از طرف صندوق در اختیار این دانشمندان قرار می گیرد می تواند صرف هر گونه فعالیت علمی، پذیرش دانشجوی دكتری، تجهیز آزمایشگاه ها، برگزاری همایش و شركت در كنفرانس های علمی خارجی شود.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران گفت: حمایت از صاحبان اختراعات یكی دیگر از زمینه های حمایتی این صندوق از پژوهشگران و فناوران است كه در این راستا تا كنون یك هزار و 111 اختراع واصل شده كه 239 اختراع آن نتیجه حمایت های صندوق از پروژه های مختلف است.
ضرغام اضافه كرد: یك سوم این 239 اختراع معادل 70 اختراع تدوین شده كه 30 درصد آنها به مرحله تجاری سازی رسیده است.
وی بیشترین نیاز كار مطالعاتی در كشور را در حوزه علوم انسانی عنوان كرد و یادآور شد: مطالعات در علوم مهندسی و پزشكی بخوبی پیش می رود اما در حوزه های مدیریت، روان شناسی، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، فلسفه، تاریخ و جغرافیا نیازمند كار مطالعاتی و پژوهشی هستیم و این حوزه ها بدون محدودیت هزینه مورد حمایت قرار می گیرند.
وی تاكید كرد: طرح های پژوهشی گروهی، میان رشته ای و یا فرارشته ای كه با همكاری مراكز علمی داخل و خارج از كشور تعریف و اجرا شوند و در راستای گسترش مرزهای دانش، اثرگذاری بر جامعه، حل مشكلات كشور و استفاده از مزیت های كشور در جهت تولید ثروت و دانش افزایی باشند و همچنین طرح های پسا دكتری در دو شكل ملی و بین‌المللی، مورد حمایت قرار می گیرند.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با بیان اینكه واحد دیپلماسی علمی در این صندوق راه اندازی شده است، گفت: تا كنون با كشورهای چین، روسیه، آلمان و اتریش تفاهم نامه بین المللی منعقد شده است و استادانی كه با اطلاع صندوق با دانشگاه های این كشورها همكاری كنند مورد حمایت قرار می گیرند.
ضرغام همچنین حمایت از برگزاری رویدادهای علمی، دیپلماسی علمی، ثبت بین المللی اختراعات، مركز توسعه نوآوری، پژوهانه، سینرژی گرنت، رساله های دانشجویان دكتری را از دیگر فعالیت های صندوق عنوان كرد.
وی اظهار كرد: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران كشور (بنیاد ملی علم ایران) در سال 82 با تصویب اساسنامه آن توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شده است.
وی هدف از تاسیس صندوق را شكوفایی امور تحقیقاتی در راستای گسترش مرزهای علم و فناوری و بهره مند شدن مردم از نتایج آن ها، از طریق ارائه كمك ها و خدمات حمایتی مادی و معنوی به پژوهشگران و فناوران عنوان كرد.
وی اظهار كرد: هم اكنون بیش از 70 درصد محققان و استادان ایرانی با این صندوق در ارتباط هستند.
وی ماموریت این صندوق را مدیریت، توانمندسازی و حمایت از تحقیقات به منظور تولید دانش و فناوری راهبردی در جهت تحقق جهان پایدار با اتكا به مبنای معرفتی و سرمایه های علمی داخلی و خارجی عنوان كرد.
رئیس دانشگاه ایلام نیز در این نشست با بیان اینكه این استان در زمینه نسبت دانش آموختگان دانشگاهی به نسبت جمعیت دارای رتبه نخست كشور است، گفت: این تعداد دانش آموخته دانشگاهی ضمن اینكه یك فرصت برای توسعه استان بشمار می روند در صورتیكه نتوانند نقش آفرینی درستی داشته باشند به تهدید تبدیل خواهند شد.
محمد علی اكبری افزود: بین جامعه دانشگاهی این استان همگرایی خاصی وجود دارد و جامعه علمی استان مورد رجوع بخش های مختلف جامعه قرار می گیرد و شایستگی های خود را اثبات رسانده است.
وی یادآور شد: دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی استان در اجرای طرح های مطالعاتی و پژوهشی تنها به اعتبارات خود بسنده كرده و تاكنون كمتر از اعتبارات صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران بهره گرفته است.
به گزارش ایرنا، در پایان این نشست تفاهم نامه همكاری مشترك بین دانشگاه ایلام و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران كشور منعقد شد.
دانشگاه ایلام با 6 هزار دانشجو در مقاطع كاردانی تا دكترا و 200 عضو هیات علمی، 32 گروه آموزشی دارد و در سال 1370 در سفر مقام معظم رهبری به استان ایلام از دانشكده زیر مجموعه دانشگاه رازی كرمانشاه به دانشگاه ارتقا یافته است.
استان ایلام در مجموع 36 دانشگاه و موسسه آموزش عالی دارد كه 40 هزار دانشجو در این مراكز دانشگاهی مشغول به تحصیل هستند.
6034/6119

سرخط اخبار استان‌ها