واكسیناسیون یك میلیون و 500 هزار راس دام در استان مركزی

اراك - ایرنا - معاون سلامت اداره كل دامپزشكی استان مركزی گفت: یك میلیون و 500 هزار راس دام سبك و سنگین امسال علیه بیماری تب برفكی در این استان واكسینه شدند.

محمد فتاحی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سهمیه استان مركزی در واكسیناسیون تب برفكی 280 هزار راس دام سنگین و یك میلیون راس دام سبك بود كه تا كنون 330 هزار راس دام سنگین و یك میلیون و 170 هزار راس دام سبك واكسینه شدند.
وی ادامه داد: این دام ها در سه نوبت علیه تب برفكی واكسیناسیون شدند كه با توجه به افزایش كانون های بیماری تب برفكی در كشور و استان درحال حاضر نیز عملیات مایه كوبی در این استان ادامه دارد.
معاون سلامت اداره كل دامپزشكی استان مركزی بیماری یابی در دامداری ها و جلوگیری از انتقال بیماری را از برنامه های اولویت دار این اداره كل عنوان كرد و خاطر نشان كرد: جلوگیری از انتقال بیماری با انجام ضدعفونی و واكسیناسیون دام ها و بیماری یابی با اطلاع رسانی دامداران و كلینیك های دام انجام می شود.
فتاحی افزود: با انجام واكسیناسیون دام ها به تنهایی نمی توان از شیوع احتمالی بیماری تب برفكی جلوگیری كرد بر این اساس نیاز است دامداران نسبت به ضد عفونی جایگاه های دام به صورت هفته ای نیز اقدام كنند.
وی بیان كرد: شمار كانون های بیماری تب برفكی از 2 تا سه كانون در سال های گذشته به پنج تا 6 كانون در سال جاری افزایش یافته و نیاز است دامداران برای جلوگیری از انتقال این بیماری به واحدهای خود ضمن رعایت موارد بهداشتی از رفت و آمد در میادین دام خودداری كنند و نسبت به ایجاد حوضچه های ضد عفونی در ابتدای دامداری ها جدی باشند.
معاون سلامت اداره كل دامپزشكی استان مركزی از دامداران خواست: در صورت مشاهده این بیماری موارد را به اداره كل دامپزشكی اطلاع دهند و از خروج دام از واحدها بپرهیزند.
استان مركزی با 12 شهرستان، و یك هزار و 539 روستا، دارای 622 واحد مرغداری صنعتی، 491 واحد گاوداری صنعتی و 191 واحد كارگاه پرورش آبزیان است.
1955/6013/