۱۰ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۰۰
کد خبر: 82847956
۰ نفر
حدود 12هزار كتاب صوتي به كتابخانه ملي اهدا مي شود

تهران-ايرنا-دبير چهارمين جشنواره توليد كتاب‌هاي صوتي كودكان، نوجوانان و نابينايان با اشاره به ارسال 5هزار و 161 فايل كتاب صوتي به دبيرخانه اين جشنواره گفت: با احتساب آثار چهارمين دوره جشنواره و دوره هاي گذشته، در مجموع حدود 12هزار كتاب صوتي به كتابخانه ملي اهدا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، حسن آذري شامگاه چهارشنبه در آيين اختتاميه ششمين جشنواره مجازي كتاب‌خواني و چهارمين جشنواره توليد كتاب‌هاي صوتي كودكان، نوجوانان و نابينايان در فرهنگسراي فردوس اظهار كرد: چهارمين جشنواره توليد كتاب‌هاي صوتي كودكان، نوجوانان و نابينايان، تابستان و پاييز امسال در بخش‌هاي اصلي (توليد كتاب صوتي از ميان كتاب‌هاي معرفي‌شده)، جنبي (جمع‌آوري افسانه‌ها و متل‌ها با زبان‌ها و لهجه‌هاي محلي)، قصه‌گويي و بخش ويژه (توليد كتاب صوتي به صورت گروهي) در تمامي گروه هاي سني برگزار شد.
وي گفت: در اين دوره، 729 نفر 5هزار و 161 فايل صوتي را به دبيرخانه جشنواره ارسال كردند كه بر اساس بررسي‌هاي انجام‌شده، 27 نفر به عنوان نفرات برگزيده از سوي هيات داوران به دبيرخانه چهارمين جشنواره توليد كتاب‌هاي صوتي كودكان، نوجوانان و نابينايان معرفي شدند.
آذري، گسترش فرهنگ كتاب و كتابخواني و غني سازي منابع صوتي براي كودكان و نوجوانان و نابينايان را از جمله اهداف چهارمين جشنواره توليد كتاب هاي صوتي عنوان كرد و افزود: با احتساب فايل هاي دوره گذشته جشنواره توليد كتاب هاي صوتي مي توانيم حدود 12هزار فايل را در اختيار كتابخانه ملي قرار دهيم.
دبير چهارمين جشنواره توليد كتاب‌هاي صوتي كودكان، نوجوانان و نابينايان با بيان اينكه كوچكترين و مسن ترين شركت كننده در اين جشنواره به ترتيب 4.5 ساله از تهران و 83 ساله از كرمانشاه بودند، اظهار كرد: در اين جشنواره، بعد از تهران، بيشترين آثار از كرمانشاه، مشهد، شيراز و تبريز به دبيرخانه ارسال شد و همچنين 15 نفر هم از خارج از كشور فايل صوتي به چهارمين جشنواره توليد كتاب‌هاي صوتي كودكان، نوجوانان و نابينايان ارسال كرده بودند.
وي با اشاره به روند برگزاري ششمين جشنواره مجازي كتاب‌خواني گفت: اين جشنواره به صورت سراسري و اينترنتي در بخش هاي اصلي، كودك و نوجوان و تستي و رده‌هاي سني كودك (3 تا 9 سال)، نوجوان (10 تا 15 سال) و بزرگسال (16 سال به بالا) از تير تا دي ماه 96 برگزار شد كه علاقه‌مندان، كتاب مورد نظر خود را از ميان رمان‌ها و داستان‌هاي مطرح ايران و جهان انتخاب كرده و در فضاي مجازي به پرسش‌هاي موجود در تارنماي جشنواره پاسخ دادند.
آذري افزود: 2هزار و 474 نفر با ارسال 4هزار و 985 پاسخنامه در ششمين جشنواره مجازي كتاب‌خواني شركت كردند كه بر اساس رأي هيات داوران، 37 نفر برگزيده اين جشنواره شدند.
مصطفي رحماندوست نويسنده كودك و نوجوان نيز در اين آيين با اشاره به اينكه كتاب هاي صوتي نياز امروز جامعه است، اظهار كرد: يك هزار و 650 كتاب صوتي در كتابخانه ملي وجود دارد.
شعرخواني سعيد بيابانكي، اجراي موسيقي سنتي توسط كانون موسيقي فرهنگسراي فردوس، معرفي و اهداي جوايز به برگزيدگان جشنواره از ديگر بخش هاي اين آيين بود.
آيين اختتاميه و تجليل از برگزيدگان ششمين جشنواره مجازي كتاب‌خواني و چهارمين جشنواره توليد كتاب‌هاي صوتي كودكان، نوجوانان و نابينايان به همت مديريت فرهنگي هنري منطقه پنج و با مشاركت مديريت امور كتابخانه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در فرهنگسراي فردوس برگزار شد.
*براي اطلاع از اخبار متنوع انتشار يافته در شبانه روز با كانال ايرنا استان تهران در تلگرام به نشاني IRNATEHRAN@ همراه شويد.
تهرام/7245**1625