حذف آزمون مدارس تیزهوشان اضطراب را از دانش آموزان دور می كند

كرمانشاه- ایرنا- معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با استقبال از حذف آزمون مدارس تیزهوشان گفت: این كار اضطراب را از دانش آموزان را دور می كند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رضوان حكیم زاده روز پنجشنبه در گردهمایی مربیان و معلمان تربیتی مقطع ابتدایی استان كرمانشاه كه در سرسرای شهید بهشتی برگزار شد، اظهار كرد: اجرای نظام آموزشی یكپارچه یكی از اهدافی است كه آموزش و پرورش با جدیت دنبال می كند.
وی ادامه داد: یكی از برنامه هایی كه در راستای یكپارچه سازی نظام آموزشی انجام شد حذف آزمون مدارس تیزهوشان در دوره ابتدایی بود كه به طور قطع گام بلندی برای ایجاد رقابت بهتر و سالم تر میان دانش آموزان خواهد بود.
حكیم زاده افزود: حمایت و پشتیبانی صاحب نظران و اساتید علم روانشناسی و تربیتی از این اقدام نیز موید درست بودن تصمیمی است كه شجاعانه توسط وزیر آموزش و پرورش اتحاذ شده است.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: در این معاونت سه رویكرد ویژه را دنبال می كنیم كه اولین آن مبنا قرار دادن قرآن كریم، دومین مورد به رسمیت شناختن دوره كودكی و سومین آن هم به رسمیت شناختن معلمان مقطع ابتدایی و اینكه مهمترین نقش را در تربیت و شكوفا كردن استعداد و خلاقیت دانش آموزان برعهده دارد.
وی همچنین در خصوص حذف پیك های نوروزی گفت: این پیك ها در یادگیری دانش آموزان نقشی نداشتند و تنش هایی را نیز برای ایام تعطیلات نوروزی آن ها ایجاد می كردند.
حكیم زاده با بیان اینكه به جای پیك های نورزی، طرح 'عید و داستان' در مدارس بخصوص در مقطع ابتدایی اجرا می شود، گفت: در این طرح و پس از پایان تعطیلات نوروزی از دانش آموزان خواسته می شود تا خاطرات نوروزی خود را در قالب داستان بنویسند.
وی در پایان با اشاره به حضور خود در مناطق زلزله زده كرمانشاه، گفت: خوشحالم از اینكه می بینم با همت و تلاش همكاران خوبم در مقطع ابتدایی امید و نشاط به دانش آموزان این مناطق بازگشته و زندگی دوباره خود را پس از آن واقعه تلخ از سر گرفته اند.

**ابتدایی مهمترین مقطع تحصیلی دانش آموزان است
مدیركل آموزش و پرورش استان كرمانشاه نیز در این همایش، ابتدایی را مهمترین مقطع تحصیلی دانش آموزان عنوان و اظهار كرد: مربیان و معلمانی كه با این دسته از دانش آموزان سروكار دارند نقش بسیار مهم و پراهمیتی در شكل گیری شخصیت آن ها ایفا می كنند.
مجید یزدان پناه افزود: شخصیتی كه از دانش آموزان مقطع ابتدایی ساخته می شود عموما تا پایان عمر با آن ها می ماند بنا براین نقشی كه مربیان و معلمان این مقطع تحصیلی می توانند بر ذهن و روح دانش آموزان باقی بگذارند نباید فراموش شود.
وی همچنین حذف آزمون ورودی مدارس تیزهوشان را اقدامی شجاعانه از سوی وزارت آموزش و پرورش دانست و گفت: حضور دانش آموزان با ضریب هوشی بالاتر در كنار سایر دانش آموزان می تواند باعث رشد و پیشرفت همكلاسی هایشان بشود.
هم اكنون از میان 13 میلیون و 500 هزار دانش آموز كشور، حدود هفت میلیون و 500 هزار دانش آموز در دوره ابتدایی تحصیل می كنند.
استان كرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 321 هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی است.
7458/8066