گفتمان دفاع مقدس زمینه مناسب برای نهادینه سازی فرهنگ جهاد و ایثار

كرج- ایرنا- مدیر آموزش بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گفت: گفتمان دفاع مقدس زمینه مناسب برای نهادینه سازی فرهنگ جهاد و ایثار است.

به گزارش ایرنا، سرهنگ احمد یارمحمدی روز پنجشنبه در پانزدهمین هم اندیشی اساتید درس آشنایی با دفاع مقدس استان البرز كه در سالن جلسات فرماندهی سپاه استان البرز برگزار شد، افزود: در سیاست‌های برنامه 20 ساله نظام جمهوری اسلامی، نهادینه و فرهنگ سازی دفاع مقدس در اندیشه و باور مردم و مسئولان كشور دیده شده است.
وی اظهار داشت: حوزه دفاع مقدس به قدری غنی است كه توان بازآفرینی در نهادینه و فرهنگ سازی در بین جوانان، دانشجویان و مردم را دارد.
وی گفت: میل به جهاد یك ثروت عظیم فرهنگی است كه در كل دنیا قوی ترین این میل در كشور ما وجود دارد به طوریكه ایستادگی در مقابل ظلم یك ثروت عظیم فرهنگی است كه بازدارندگی ایجاد می كند.
یارمحمدی با بیان اینكه ما اكنون ساز و برگ خوبی داریم ، اظهار داشت: در 8 سال جنگ تحمیلی میل به جهاد در بدنه نیروهای مسلح و مردم ایجاد شد و از ابزار موجود در كشور استفاده شد.
وی با تاكید بر اینكه اگر میل به جهاد نباشد كسی شاسی موشك نمی كشد، افزود: این ثروت عظیم فرهنگی باید شناسایی و معرفی شود و اگر در دفاع مقدس مقابل دشمنان نمی ایستادیم ، پس از آن نمی توانستیم نفس بكشیم.
مدیر آموزش بنیاد حفظ آثار كشور با اشاره به اینكه بخشی بزرگی از این نهادینه سازی بایستی از پیش دبستانی آغاز و تا مرحله عالی ادامه یابد، بیان داشت: باید سازو كار برای آن تعریف شود و به رغم مخالفت ها برای آن تلاش شود.
وی افزود: هدف از گفتمان سازی این است كه خسارت بد و زیان نبینیم زیرا بالاترین خسارت شخم زدن كشور نیست بلكه این است كه هر چه داریم پاك شود و چیز جدیدی جایگزین شد كه نشان می دهد بالاترین خسارات خسارت معنوی است نه مادی.
یارمحمدی تصریح كرد: اگر می خواهیم خسارت اصلی را نبنیم نیاز است كه یك عزم ملی به وجود آید ضمن اینكه یك عادل بالا سر كشور باشد.
وی گفت: با این مفاهیم از یك هولوكاست واقعی جلوگیری می كنیم، هولوكاستی كه در كشور ما می تواندفاجعه ای را داشته باشد.
این مسئول با بیان اینكه بعضی از واقعیت ها را راحت منعكس می كنیم ولی بعضی ها با انگ آن را رد كرده و به تمسخر می گیرند، افزود: ما سند قطعی داریم ولی در كتب درسی از ابتدا تا انتهای تحصیل چیزی در آن دیده نمی شود كه این یك هولوكاست واقعی است.
وی اضافه كرد: اگر در حوزه فكر و اندیشه مردم اتفاقی بیفتد و در باور مردم نهادینه شود و به گفتار تبدیل شود قابل تامل است.
مدیر آموزش بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس كشور گفت: در 20 ترم تحصیلی نهادینه سازی دفاع مقدس به آن رسیده ایم و در حوزه دفاع مقدس بایستی ضمن تلاش برای نهاینه سازی، خط مشی و راهبردهای بزرگان را مد نظر قرار دهیم.
وی به كلاس های درس آشنایی با دفاع مقدس از ابتدای تشكیل آن تا كنون اشاره كرد و افزود: از سال 87 تا آذر سال 94 تعداد 29 كارگاه تربیت مدرس برای بیش از 3 هزار داوطلب تدریس برگزار شد.
یار محمدی اضافه كرد: همچنین بیش از 4 میلیون طلبه، دانشجوو كارمند دولت از مهر 87 تا بهمن 96 این درس را گذارنیده اند ضن اینكه در هر سال دو نیمسال تحصیلی بیش از 300 هزار نفردر این كلاس ها شركت كرده كه در هر نوبت تحصیلی بیش از 4 هزار كلاس در سراسر كشور برگزار می شود.
وی خطاب به اساتید این درس گفت: شما موفق شدید حجابی را از روی ذهن، فهم و درك دانشجویان بردارید و این حجاب اگر درست برداشته شود نورانی است و اگر این حجاب ظلمانی شود آثار و تبعات خاص خود را دارد.
6156/ 6155